магістр Мойсеєва О.Ю.,

доцент Скорук О.П.

Вінницький національний аграрний університет, Вінниця

ПЕРСПЕКТИВИ ВИРОБНИЦТВА БІОЕТАНОЛУ З КУКУРУДЗИ

Запаси на Землі традиційних енергоносіїв, до яких відносять нафту, газ і вугілля, при стрімкому зростанні їх видобутку, поступово вичерпуються. Всього за одне століття людство витратило основну частину найціннішої вуглеводневої сировини, що створювалася в надрах Землі протягом сотень мільйонів років. Причому витрачається нафта: половину її видобутку йде на виробництво мотороного палива для подальшого спалювання  у двигунах та енергетичних установках.

Біопаливо сьогодні розглядається в Україні як вагома альтернатива традиційному пальному. Вважається, що його виготовлення в найближчі роки буде максимально вигідним для української економіки. Біоетанол – це звичайний етиловий спирт, який отримують з зернових культур, цукрових буряків  і тростини.

Наявність в Україні значних сировинних ресурсів для виробництва біопалива та кількості родючої землі дає змогу зайняти місце серед лідируючих країн по виробництву біоетанолу. Енергетична безпека  країни протягом останніх років зазнає змін, так потреби в енергоспоживанні становить53%, а імпорт нафти та нафтопродуктів становить 85%. Це викликає залежність від країн експортерів. Виробництво біоетанолу дозволить замінити 30% річної потреби агропромислового комплексу в енергетичних ресурсах.  В Україні на виробництво біоетанолу за науковими підрахунками можна виділити 10 млн га ріллі та за урожайності 50 ц/га.

 Розвитку виробництва біопалива в Україні присвячені праці Г.М.Калетника, В.О.Дубровіна, М.О.Корчевного, П.Т.Саблука, С.О.Кудрі, Уланчука В.С., Шайко О.Г. та інших науковців.

Найбільш доцільним з економічної точки зору сировиною для виробництва біоетанолу є кукурудза – традиційна для України культура. Але при цьому необхідно відзначити, що кукурудза – це взагалі гірший з попередників у сівозміні – після кукурудзи вологи в землі майже не залишається, витрата гербіцидів і інсектицидів – найбільша серед зернових культур. Саме з обробленням кукурудзи зв᾿язана підвищена ерозія грунтів.

Згідно зі статистичними даними площа збирання врожаю кукурудзи за 2011р. становить 3540,9 тис.га, а валовий збір – на 22777,8 тис.т при врожайності на 64,3 ц з 1 га зібраної площі. В умовах України за наявності високоякісних гібридів кукурудзи та впровадження сучасних агротехнологій в сприятливих умовах в зоні Степу можна отримувати до 80 ц/га зерна кукурудзи, тоді як в США – 277 ц/га. Середній вихід біоетанолу з кукурудзи  складає 471 л з 1т сировини.

 В Бразилії та США, де розвивається виробництво біоетанолу  близько 90% його отримують з зерна кукурудзи. Для цього вони використовують 13% валових зборів врожаю зерна кукурудзи. В Україні для виробництва біоетанолу необхідно підтримувати урожайність кукурудзи на рівні 45-80 ц/га.

Найбільше виробляють біоетанолу за рік в Бразилії – 17 млрд л, США –18 млрд л, Китай – 4 млрд л, Індія – 2 млрд л та Франція – 1 млрд л. Собівартість біоетанолу в світі становить в середньому 0,27 долара США, що на українські гривні – 2,16, що набагато дешевше від пального.

 Близько 80% підприємств, що займаються вирощуванням  кукурудзи не забезпечені ресурсними засобами та не можуть дотримуватися сучасних агро технологій, що не дає змогу їм виробляти альтернативне паливо. Тому необхідною умовою для ефективного функціонування є необхідність нарощування виробничого потенціалу для розвитку галузі.

Відповідно встановлення курсу на використання сумішей бензину з біоетанолом може розширити внутрішнє споживання кукурудзи в Україні на 800 тис. т. До такого висновку прийшли експерти асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ), аналізуючи положення закону України №4970-VI від 19 червня 2012 р. "Про внесення змін у деякі закони України щодо виробництва і використання моторних палив з вмістом біокомпонентів", які передбачають поетапне збільшення змісту біоетанолу в моторних бензинах, які виробляються та реалізуються на території України.

Згідно з цим законом в 2013 р. рекомендується зміст біоетанолу в бензині не менше 5%, в 2014-2015 рр. 5%-вий зміст стане обов'язковим, а з 2016 р. зміст біоетанолу повинен вирости як мінімум до 7%.

За оцінками експертів УКАБ, для забезпечення 5% змісту біоетанолу в бензині Україні потрібно буде виробляти 320 млн л біоетанолу щорічно. Як сировина для виробництва біоетанолу, швидше за все, буде використовуватися кукурудза. 

Отже, в перспективі Україна може стати поставником сировини для країн з розвинутим виробництвом рослинного пального, але краще орієнтуватися на власну переробку з замкненим виробничим циклом.

 

Література:

1.     Осеуленко О.Г. Підсумки збору урожаю основних сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду у 2011році / За ред. О.Г. Осеуленко // Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.ukrstat.gov.ua/

2.            Калетнік Г.М., Пришляк В.М. Біопалива: ефективність їх виробництва та споживання в АПК України / Г.М. Калетнік, В.М. Пришляк // Навч. посібник. – К: Аграрна наука, 2010. – 327 с.

3.            Калетник Г.М. Перспективи виробництва біоетанолу в Україні/ Г.М.Калетник // Вісник аграрної науки. – 2008. – №11. – С.45-50

4.            Виробництво біоетанолу створить додатковий попит на кукурудзу в Україні / РБК-Україна // Київ – 2012. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rbc.ua/ukr/newsline/show/pr -03082012215500