Экономические науки/13. Региональная экономика

 

Мочалова К. О.

 

Керівник: к.е.н., Нефьодова Ю.В.

 

Донецький національний університет економіки і торгівли імені    Михайла Туган – Барановського,Україна

 

“Ринок праці в шахтарських містах Донбасу

 

Актуальність дослідження даної теми зумовлена тим, що в сучасних умовах  розвитку економіки особливої актуальності набувають проблеми ефективної зайнятості населення України, створення ринку робочої сили і запобігання масового безробіття. Ринок праці посідає центральне місце серед інших ринків. Він перебуває під впливом багатьох факторів, більшість яких залежить від товарного ринку. Кон'юнктура ринку формується під впливом стану економіки, засобу господарювання і структурних змін, технічного і організаційного рівня підприємств, кількісно-якісної збалансованості засобів виробництва і робочої сили. Але, представлений людським фактором виробництва, ринок праці здатний не тільки діяти в межах певних завдань, а й самостійно створювати умови для їх вирішення.

Теоретичні, методичні та прикладні аспекти актуальних проблем ринку праці дістали значного розвитку  в  роботах  українських вчених  економістів Л.К.Безчасного, Д.П.Богині, Л.І.Воротіної, М.І.Долішнього, С.М.Злупка, Є.П.Качана, І.І.Лукінова,   Ю.В.Ніколенка,   Ю.І.Палкіна,   О.М.Уманського,   О.А.Устенка, Д.М.Черваньова, А.А.Чухна, А.Г.Горілого.

Ринок праці –  суспільно-економічна форма руху трудових ресурсів. Як економічна категорія ринок праці представляє собою систему виробничих відносин між працівниками, суб’єктами господарювання і державою, по-перше, з приводу обміну індивідуальної здібності до праці на фонд засобів, необхідних для відтворення робочої сили, та, по-друге, з приводу розміщення працівників в системі суспільного розподілу праці у відповідності до законів товарного виробництва та обігу. Його можна трактувати і як механізм, що забезпечує узгодження ціни та умов праці між роботодавцями і найманими працівниками.

Основними функціями сучасного ринку праці є такі: 1) суспільний поділ праці; 2) інформаційна - дає інформацію про структуру попиту і пропозиції робочої сили; 3) посередницька - узгоджує економічні інтереси між власниками робочої сили та власниками робочих місць; 4) професійна консультація тих, хто шукає роботу, або власників засобів виробництва відносно правових аспектів використання найманої робочої сили;  5) регулююча - профвідбір робочої сили та її профадаптація для формування оптимальної професійно-кваліфікаційної структури; 6) ціноутворююча - забезпечення конкурентного середовища для суб'єктів трудових відносин; 7)  пропорційність розподілу робочої сили відповідно до структури суспільних потреб і розвитку науково-технічного прогресу; 8) резервна - сприяє формуванню резерву трудових ресурсів для забезпечення нормального процесу суспільного відтворення.

Грошові доходи є основною складовою загальних доходів. Вони включають в себе оплату праці, доходи від підприємницької діяльності та самозайнятості, доходи від власності, доходи від продажу нерухомості, доходи від продажу особистого і домашнього майна.

За 2011 рік населення Донецького регіону за даними державної служби статистики України мало такі доходи: 134382 млн. грн. за рік (всі доходи), а наявний доход складався 108786 млн. грн. за рік. У той час, коли по всій території України весь доход – 357059млн. грн. за рік, а наявний – 971231 млн. грн. за рік.

Безробіттям  називається соціально-економічна ситуація в суспільстві, за якої частина активних працездатних громадян не може знайти роботу, яку вони здатні виконувати, що обумовлена переважанням пропозиції праці над попитом на неї.

Безробіття поділяється на такі види:

1.                 Фрикційне безробіття –  пов'язане з витратами часу на пошук нової роботи і триває 1-3 місяці.

2.                 Структурне безробіття – пов'язане з технологічними змінами в виробництві, які змінюють структуру попиту на робочу силу (виникає якщо працівник звільнений з однієї галузі і не може влаштуватися в іншій).

3.                 Сезонне безробіття – обумовлене ​​сезонними коливаннями в обсязі виробництва певних галузей.

4.                 Циклічне безробіття – виникає в період циклічного економічного спаду і брак попиту. Виникає у зв'язку зі зменшенням реального ВНП та вивільненням частини робочої сили.

5.                 Інституціональне безробіття – виникає через обмеженість робочої сили і роботодавців в актуальної інформації про вакансії і бажанні працівників.

У 2012 році  в Україні У Донецькій області на період січень – березень було зареєстровано 28,4 тис. безробітних осіб, а на цей же період 2011 року було зареєстровано 33,5  тис. осіб. Це свідчить про повільне працевлаштування громадян України.

Таким чином, формування ринкового механізму господарювання неминуче веде і до необхідності формування ринковообґрунтованої системи розподілу робочої сили. У даний час український ринок праці не збалансований, про що свідчать серйозний дисбаланс у першу чергу з боку попиту.

В Україні йде формування конкретних механізмів державного регулювання ринку трудових ресурсів. Визначені кроки тут уже зроблені: створена державна служба зайнятості, розгортається система перепідготовки кадрів, офіційно встановлюються прожитковий мінімум (1146,00 грн.) і мінімальна заробітна плата (1118,00 грн.).

 

 

 

Література:

1.                 Никифорова А. А. Рынок труда: занятость и безработица. — М.: Международные отношения, 2003.

2.                 Петюх В. М. Формування робочої сили в ринкових умовах. — К.: Знання, 2004.

3.                 "Сегментація ринку праці: теорія і практика регулювання", Петрова І.Л., К., Таксон, 1997.

4.                 Эрэнберг Р. Д., Смит Р. С. Современная экономика труда. — М.: Изд-во М.оск. ун-та, 2002.

5.                 http://www.ukrstat.gov.ua/