КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДАТКІВ В СИСТЕМІ ОБЛІКУ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ

Постановка проблеми. На сучасному етапі розвитку ринкових відносин в Україні  виникає потреба у перегляді сформованих завдань, принципів і механізмів реалізації розподілу бюджетних видатків. Це пояснюється тим, що видатки є одним із найважливіших показників фінансово-господарської діяльності бюджетних установ, так як є основою для визначення результатів виконання кошторису доходів і видатків, його аналізу з метою виявлення внутрішніх резервів.

Останнім часом, проблеми вдосконалення організації видатків бюджетної установи почали перебувати у центрі уваги вітчизняних науковців та органів державного управління, про що свідчить введення з 1 січня 2010 року оновленої економічної класифікації видатків бюджетних установ [1], основним завданням якої на думку першого заступника голови Державного казначейства України є наближення до міжнародних стандартів та можливість чіткого розмежування видатків за їх економічною сутністю [2].

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Вітчизняні вчені, такі як Атамас П.Й. [3,с.72], Джога Р.Т.[4, с.234] розглядають видатки бюджетної установи в розрізі фактичних та касових. Наводяться схеми обліку касових і фактичних видатків, типові бухгалтерські проведення по відображенню господарських операцій бюджетних установ, детально розглядається зміст статей економічної класифікації видатків.

Виклад основного матеріалу. Питання визначення класифікаційних груп видатків, які мають безпосереднє застосування в облікових системах бюджетних установ залишаються до кінця не визначеними. Тому, однією з важливих проблем є визначення основних засад  класифікації видатків  бюджетних установ, а також класифікаційних груп видатків відповідно до напрямків бухгалтерського обліку в бюджетних установах, на основі яких мають прийматися управлінські рішення. Вирізняють такі групи класифікації видатків бюджету: функціональну, відомчу, програмну та економічну. Перші три класифікаційні групи виконують адресну функцію щодо видатків відповідних розпорядників коштів загалом і мають досить обмежене використання у процесі бухгалтерського обліку.

Економічна класифікація видатків, на відміну від попередніх, має безпосереднє застосування в межах системи бухгалтерського обліку, оскільки саме стосовно її кодів здійснюється планування та облік видатків бюджетних установ. У межах зазначеної класифікації, з врахуванням останніх змін в законодавстві [1], виокремлено такі основні напрями, як поточні, капітальні та нерозподілені видатки. У межах кожного з перелічених напрямів виокремлюються коди економічної класифікації видатків. Зосередимо увагу на поточних видатках установи, оскільки вони є найбільш розповсюдженими в практичній діяльності бюджетних установ. При цьому зазначимо, що оптимізація кодів поточних видатків здійснюється за двома напрямками: придбання товарів та придбання послуг.

Детальна характеристика кожного з кодів на основі чотирьох рівнів дає змогу повністю ідентифікувати видатки бюджетних установ. Слід зазначити, що здійснення практичної діяльності кожної установи зумовлює потребу у виокремленні  загальних  і специфічних кодів  економічної класифікації видатків. Загальні коди економічних видатків характеризують господарські процеси притаманні більшості бюджетних установ. Це видатки на оплату праці працівників, нарахування на заробітну плату, придбання товарів і послуг, інші. Під специфічними кодами слід розуміти медикаменти та перев'язувальні матеріали, продукти харчування, стипендії та інші.

Велика кількість та специфіка кодів економічної класифікації видатків   бюджетних установ зумовлює потребу в розробці керівником бухгалтерської служби  робочої, скороченої економічної класифікації видатків. Причому це слід здійснювати до початку планування діяльності на наступний рік, тобто перед складанням проекту кошторису доходів і видатків.

Для отримання  максимально об’єктивних  показників  щодо майбутніх видатків, кожна бюджетна установа має здійснити комплекс послідовних організаційних заходів, а саме: формування проекту кошторису доходів і видатків необхідно проводити з ретельним обгрунтуванням кожної статті видатків після своєчасного доведення граничних обсягів видатків із загального та спеціального фондів бюджету.

Висновок. Таким чином, основоположною засадою класифікації видатків бюджетних установ в системі бухгалтерського обліку є класифікація на основі кодів економічної класифікації видатків. Така класифікація видатків забезпечує ведення бухгалтерського обліку видатків відповідно до кошторису установи та забезпечує контроль за ефективним витрачанням ресурсів.

 

Література:

1. Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом Державного казначейства України від 25.11.2008 р. № 495// Офіційний вісник України.- 2009. - № 8.

2. Грицун Т.Г. Основні зміни в економічній класифікації видатків.// Все про бухгалтерський облік.- 2009.- № 120. - 18 с.

 3. Атамас П.Й. Основи обліку в бюджетних установах : навчальний посібник .- К.: КНЕУ, 2005.- 72 с.

4. Джога Р.Т. Бухгалтерський облік у бюджетних установах  : навчальний посібник.- К.: КНЕУ, 2001.- 234 с.