Варламова Галина Миколаївна

Академія Муніципального Управління

економічний факультет

магістр,

спеціальності «Фінанси і кредит»

 

МОДЕРНІЗАЦІЯ СИСТЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ МАЛОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

 

Малий бізнесце особливий сектор економіки, який є досить важливим для країни. Його значення полягає у тому, що він визначає темпи економічного розвитку, структуру ВВП, забезпечує ринок товарами і послугами повсякденного попиту, реалізує інновації, створює нові робочі місця, а також забезпечує дію конкурентного середовища. Саме тому, на мою думку, є необхідним з боку держави створити умови для розвитку малого підприємництва (бізнесу) через модернізацію його оподаткування.

Як відомо, підприємства малого бізнесу можуть оподатковуватись за двома системами (рис.1):

·       за загальною системою оподаткування;

·       за спрощеною системою оподаткування.

 

Рис.1. Системи оподаткування малого бізнесу

Загальна система оподаткування є найбільш складною з точки зору обліку та звітності, а також вимагає наявності професійних знань при нарахуванні деяких податків.

Тому постало питання щодо стимулювання розвитку малого бізнесу податковими важелями. З цією метою було створено спрощену систему оподаткування, що стало першим кроком до реформування податкової системи. Він розпочався виданням у 1998 році Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва». За ним передбачалось, що суб'єкти малого бізнесу мають справляти єдиний податок, при цьому вони звільнялися від багатьох інших податків.

Існуюча раніше система оподаткування створювала велике податкове навантаження на суб'єктів малого бізнесу. Це призводило до спаду ділової активності, відтоку національного капіталу за кордон, зменшення надходжень до бюджету тощо. Як наслідок, держава створювала нові податки і підвищувала їх ставки, що негативно позначалось на малому бізнесі та потребувало модернізації податків для субєктів малого підприємництва.

Прийнятий у 2010 році новий Податковий кодекс України став другим кроком у реформуванні системи оподаткування. Він має на меті удосконалити не лише податкову систему в країні, а й взагалі спрощену систему оподаткування. Саме тому у 2011 році було ухвалено Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування».

Відповідно до чинного законодавства відбулося спрощення системи звітності, зменшено кількість загальнодержавних податків з 29 до 17, скасовано деякі місцеві податки і збори (залишилось 2 податки і 3 збори).

Новий Податковий кодекс передбачає податкові канікули для малого бізнесу з 1 січня 2011 року по 31 грудня 2015 року у вигляді:

·       нульової ставки єдиного податку для фізичних осіб, які проводять господарську діяльність виключно з наданням побутових послуг, обсяг доходу яких не перевищує 300 тис. грн.;

·       6% ставки для юридичних осіб, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування, граничний обсяг розміру доходу таких осібдо 3 тис. мінімальних зарплат;

·       0% ставка податку для юридичних осіб, обсяг доходу яких при підтвердженні статусу платника податків не перевищує 100 тис. грн.

Проте, незважаючи на позитивні моменти прийняття нового Податкового кодексу, ще до введення його в дію декілька десятків тисяч підприємців відмовились від свого бізнесу. Це відбулось внаслідок того, що:

·       підприємці, які працюють за спрощеною системою оподаткування втрачають своїх покупців-юридичних осіб. Оскільки останні не можуть переносити витрати на оплату товарів, робіт чи послуг, придбаних у спрощенця, на собівартість, а повинні відносити їх до прибутку, а томуплатити з них податки;

·       за кожного найманого працівника необхідно сплачувати єдиний соціальний внесок;

·       потрібно щомісяця подавати декларацію доходів фізичних осіб;

·       на загальній системі оподаткування необхідно щомісячно сплачувати податок авансом.

Можна сказати, що у проведених державою модернізаційних заходах у сфері оподаткування малого бізнесу простежуються як позитивні, так і негативні чинники. Для подальшої модернізації системи оподаткування владі необхідно постійно співпрацювати з субєктами малого бізнесу, щоб враховувати їх побажання та можливості. Саме тоді, на мою думку, малий бізнес буде активно розвиватись та виконувати своє соціально-економічне призначення у суспільстві.