Экономические науки/15.Государственное регулирование экономики

аспірант, Богаченко Альона Вікторівна

Одеський національний політехнічний університет, Україна

Вплив дерегулювання на розвиток малого підприємництва, як чинника темпів економічного розвитку України

 

Згідно статтею 42 Господарського кодексу України, підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку [1].

Господарським кодексом України також дається поняття суб'єкта господарювання та його видів (рисунок 1). Розглянемо саме малі підприємства, їх функції та можливий вплив на країну чи окремий регіон.

Згідно даних Державного комітету статистики в 2011 році  93,7% загальної кількості підприємств в Україні становлять малі підприємства [2]. Цей показник дає змогу оцінити потенціал можливого впливу цих підприємств на розвиток країни при їх ефективній роботі. Тому для розробки дієвих інструментів регулювання соціально-економічного розвитку України необхідно сформувати чітке розуміння ролі малого підприємництва  та визначити пріоритетні напрямки його підтримки та дерегулювання. 

Дерегулювання — скорочення (скасування) державної регламентації підприємницької діяльності [3], тобто процес скасування або скоро­чення встановлених державою адміністративно-правових норм та приписів щодо діяльності суб’єктів господарювання. Отже ця діяльність має усувати перешкоди з боку держави на шляху розвитку підприємництва. Основою для дерегулювання в Україні є Указ Президента України від 23.07.1998 р. № 817/98 «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльно­сті» (зі змінами і доповненнями). 

Рисунок 1 – Поняття суб'єкта господарювання та його види
Комплексний і збалансований підхід до розв'язання соціально-економічних проблем, як у масштабах країни, так і на місцевому рівні, має певною мірою забезпечити механізм дерегулювання й підтримки суб'єктів малого підприємництва. 
В умовах перехідної економіки України підприємницька діяльність набула досить високих темпів розвитку. Однак частка саме малих підприємств в структурі доходу країни може бути і більше при стимулюванні їх розвитку. Згідно із даними статистики за 2011 рік, обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг) малими підприємствами складає 13,1% (таблиця 1).

Таблиця 1 – Обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг) підприємств у 2011 р.[2]

Обсяг реалізованої продукції усього, млн.грн

У тому числі

Великі підприємства

Середні підприємства

Малі підприємства

млн.грн.

у відсотках до загального обсягу реалізації

млн.грн.

у відсотках до загального обсягу реалізації

млн.грн.

у відсотках до загального обсягу реалізації

3991239,4

2045185,8

51,3

1422415,4

35,6

523638,2

13,1

 

Основною метою і завданнями системи дерегулювання та підтримки малого підприємництва є сприяння розвиткові приватної ініціативи, становленню малого і середнього підприємництва як найважливішого сектору сучасної ринкової економіки. Без цього Україна не буде спроможною вийти з економічної кризи, стати на шлях стійкого господарського прогресу й увійти у світову економіку як рівноправний суб'єкт міжнародних відносин.

Основні функції малих підприємств розглянуто на рисунку 2.

З прийняттям Податкового кодексу України в 2010 році [4] функція обслуговування великих підприємств стала майже неможливою через підпункт 139.1.12 пункту 139.1 статті 139, що забороняв включати витрати, понесені у зв’язку із придбанням товарів (робіт, послуг та інших матеріальних і нематеріальних активів у фізичної особи-підприємця, що сплачує єдиний податок. Цей пункт є прикладом, як хибні дії з регулювання підприємницької діяльності можуть поставити під загрозу існування певної частини ринку.

Становище змінилося з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності» [5], згідно з яким дану статтю було виключено.

Малі підприємства

 

Рисунок 2 – Функції малих підприємств

 

Мале підприємництво є форматором середнього класу. Це самоузгоджена суспільна формація, яка створює, заробляє, споживає, відраховує внески до Пенсійного фонду, накопичує капітал у банках і в результаті модернізує виробництво і маркетинг, забезпечуючи конкурентоспроможність товарів і послуг, підтримує динамічну рівновагу між пропозицією і попитом, утримує вразливі соціальні верстви суспільства (пенсіонерів і підростаюче покоління) — і здійснює інноваційний розвиток держави, тому малі підприємства можуть стати рушійною силою економіки та мати більшу частку в системі доходу держави. Наприклад, в країнах Європи більше половини ВВП країни продукують малі підприємства.

Потенціал малого підприємництва величезний і необхідність розвитку малого підприємництва є стратегічно необхідними для України. У 2012 році прийнятий  Закон України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» від 22.03.2012 р.№ 4618-VI [6], це дає привід сподіватися, що результатом цього кроку буде реалізовано програму підтримки та певною частиною дерегулювання малого підприємництва.

 

Література:

1.Господарський кодекс України від 16.01.2003 № 436-IV (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №18, №19-20, № 21-22, ст.144 )

2.Кількість підприємств за видами економічної діяльності у 2011 році [Електронний ресурс]// Офіційний сайт Державної служби статистики України – Режим доступу: www.ukrstst.gov.ua  

 

3. Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т. 1. // Редкол.: С. В. Мочерний (відп. ред.) та ін. – К.: Видавничий центр “Академія”, 2000. – 864 с.

 

4. Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI //Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011 рік, № 13-14, № 15-16, № 17, ст.112

 

5. Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності» 04.11.2011 № 4014-VI зі змінами і доповненнями //Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2012, N 24, ст.248

 

6. Закон України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» від 22.03.2012 № 4618-VI