Экономические науки/ 15.Государственное регулирование экономики

 

Липко К. В., студентка

Науковий керівник: Кубай О.Г., доцент

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПРОБЛЕМИ ЗАХИСТУ ЕКОНОМІЧНОЇ КОНКУРЕНЦІЇ В УКРАЇНІ

 

Розглянуто стан економічної конкуренції в Україні та напрями конкурентної політики держави.

Ключові слова: антимонопольне законодавство, конкурентна політика, конкуренція,монопольне становище.

Вступ. В умовах су­часної економіки ринок не може функціонувати без втручання держави, відповідно для економічної стабільності, держава повинна забезпечити формування політи­ки, завдань, контролю за додержан­ням законодавства про захист економічної конкуренції, сприяння розвитку добросовіс­ної конкуренції, обмеження монополістич­них зловживань в економіці.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. В економічній науці проблеми захисту економічної конкуренції є одними з цен­тральних питань. Значний внесок у їх дослідження здійснили такі вчені, як Г.Калетнік, А. Мазур, О.Кубай, Ю.Кравченко, Н. Красновська,Ю. Уманців, В.Скурська, У.Гулявська та інші.

Виклад основного матеріалу.Відповідно до статті 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель [1].

На сьогодні перед Україною стоїть ряд проблем щодо захисту економічної конкуренції. За сучас­них умов на підприємницькому ринку слід швидко реагувати на зміни, попереджувати негативні їх наслідки.Займаючись підприємницькою діяльністю, потрібно вивчити ринок певного товару і при потребі певних послуг, виходячи з цього, суб’єкти підприємницької діяльності мають чітко усвідомлювати можливість настання певного обмеження та відповідальності за порушення законодавства,а саме,конкуренції.

Для забезпечення належного конкурентного стану підприємств, держава проводить конкурентну (антимонопольну) політику. Тобто, конкурентна (антимонопольна) політика держави - це діяльність держави, спрямована на створення і розвиток конкурентного середовища, антимонопольне регулювання з метою сприяння зростанню ефективності виробництва, кращому задоволенню потреб суспільства, підвищенню конкурентоздатності національної економіки. Відповідно можна виділити і основні напрямки конкурентної політики держави:

-державний контроль за дотриманням антимонопольного законодавства;

-розвиток та захист економічної конкуренції;

-антимонопольне регулювання усіх сфер економічної діяльності;

-демонополізація економіки [4, с.262].

На сучасному ринку підприємства задля досягнення цілей вдаються до різноманітних незаконних дій, які є зловживанням становища на ринку, тобто недобросовісної конкуренції. Відповідно до статті 29 Господарського кодексу України зловживанням  монопольним становищем вважаються: нав’язування таких умов договору, які ставлять контрагентів у нерівне становище, або додаткових умов, що не стосуються предмета договору, вклю­чаючи нав’язування товару[3].

          Світова практика свідчить, що існують певні конкурентні закони, у яких йдеться про перебування компанії у певному особливому(домінуючому) становищі, яке за законним шляхом не є протиправним, але існують і винятки, за яких підприємство зловживає своїм становищем, своєю владою на певному ринку [6,с.51-57].

Згідно із Законом України «Про захист економічної конкуренції» монопольним (домінуючим) вважається становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку пев­ного товару перевищує 35 відсотків, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції [2].

Метою антимонопольного регулювання з боку держави є: захист інтересів споживачів від негативних наслідків монопольної діяль­ності конкретних господарюючих суб’єктів [7]. Відповідно держава керується такими методами:

-законодавче;

-адміністративне;

-фінансово-економічне стимулювання конкурентного середовища [4,с.265].

Одним із завдань Антимонопольного комітету України є розгляд загальної кількості заяв з приводу правопорушень законодавства про захист економічної конкуренції та загальну кількість проведених перевірок на засадах рівності сторін перед законом.Розглядаючи дану тенденцію можна побачити що, у 2011 році до Антимонопольного комітету України надійшло 5 051 заяв та подання з приводу порушень законодавства про захист економічної конкуренції, розгляду яких розпочато 614 справ про правопорушення           (Рис 1) [9].

Рис. 1. Кількість заяв та звернень, отриманих Антимонопольним комітетом України та проведених перевірок

Антимонопольним комітетом України у звітному періоді було вжито комплексних заходів щодо проведення перевірок дотримання законодавства про захист економічної конкуренції на окремих ринках, оперативне виявлення порушень законодавства та наявних проблем на цих ринках, а також вироблення спільно з іншими органами влади та органами місцевого самоврядування пропозицій щодо їх вирішення.

Протягом 2011 року на порушників законодавства про захист економічної конкуренції було накладено штрафів у загальному розмірі понад 43,5 млн. грн., що більше ніж в півтора рази перевищує показник 2010 року.

На сьогодні одним з ключових завдань є введення в дію програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки “Заможне суспільство, конкурен­тоспроможна економіка, ефективна держава”, одним з пріоритетних напрямів проведення реформ визначено розробку та прийняття закону “Про державну допомогу суб’єктам господарювання”, відповідно до стандартів ЄС, що забезпечить функціонування цілісної та збалансованої системи державної допо­моги, спрямованої на мінімізацію негативного впливу державної допомоги на конкуренцію та міжнародну торгівлю [5,с.4-8­].

Для кращої характеристики економічного захисту конкуренції підприємств потрібна концепція міжнародної економічної конкуренції, що ґрунтується на системі оцінювання порівняльних переваг національних еко­номік за спеціальним набором індикаторів, котрі відображають вплив основних чинни­ків на різні сторони економічної діяльності на макро- та макрорівнях, саме за допомогою даної концепції держава зможе швидше реагувати і надавати підтримку підприємствам [ 8, с.14-23].

Висновки. На сьогодні в  Україні Антимонопольний комітет України повинен як ніколи здійснювати контроль за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, захист прав та інтересів підприємців і споживачів на соціально важливих ринках; крім того, повинен вжити комплексних заходів, спрямова­них на запобігання, виявлення та припинення по­рушень конкурентного законодавства у сфері роздрібної торгівлі; повинен вдосконалити механізми виявлення та припинення антиконкурентних узгоджених дій суб’єктів господарювання, насамперед під час про­ведення державних закупівель, та багато інших дій, які виведуть Україну на новий рівень стабільності та  економічної урівноваженості.

 

Література:

1.Закон України «Про Антимонопольний комітет України» від 26.11.1993. [Електронний ресурс]. Режим доступу:  http://zakon3.rada.gov.ua/laws /show/3659-12

2.Закон України «Про захист економічної конкуренції» від 11.01.2001. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/ show/2210-14

3.Господарський кодекс України. ст. 29. Зловживання монопольним становищем на ринку. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1078.4885.0

4.Калетнік Г. М. Державне регулювання економіки: Навчальний посібник. /   Г.М. Калетнік, А.Г. Мазур, О.Г. Кубай – К.: «Хай-Тек Прес», 2011. – 428с.

5. Кравченко Ю. Реформування системи державної допомоги в Україні: плани і реалії держав­/ Ю.Кравченко, Н.Красновська // Вісник антимонопольного комітету України . 2011.- №2 – С.4-8.

6.Скурська В.Українські елеватори зловживають монопольним становищем... /В.Скурська // Вісник антимонопольного комітету України . 2011.- №2 - С. 51- 56.

7. Харченко К. Антимонопольне регулювання як особлива форма державного регулювання/ К.Харченко, У. Гулявська // Наше право . 2010.- № 4.- ч.1 – С.78-81.

8.Уманців Ю. Економіка України у вимірі глобальної конкурентоспроможності/Ю. Уманців// Вісник антимонопольного комітету України . 2011.- №1 – С. 14-23.