9. Банки та банківський менеджмент. Грошово-кредитні відносини. Страхування.

Сучасний стан розвитку мережі філій банків України

 

Чернявський Ігор Борисович

Державний вищий навчальний заклад «Українська академія банківської справи Національного банку України», м. Суми (Україна)

 

Постановка проблеми. Глобалізаційні процеси, що панували в світі до 2008 р., передбачали вільне переміщення фінансових ресурсів у різних секторах економіки, у тому числі й у банківській системі. Загострення конкурентної боротьби, стрімкий розвиток технологій та інформаційних систем обумовилиактивізацію регіональної експансії банків з метою розширення сфер впливу.

Відомо, що ефективність роботи банку, як і будь-якого іншого суб’єкта господарювання, значно залежить від здатності визначення об’єктивної потреби в ресурсах, навичок до правильного їх розподілу. Стратегія агресивної експансії банків в регіони призвела до створення розгалуженої мережі філій, на підтримання якої необхідно виділяти значну кількість фінансових ресурсів, а також ускладнення організаційної структури банків. Варто зазначити, що мережа відокремлених структурних підрозділів дає змогу оперативно реагувати на збільшення або зменшення попиту на банківські послуги з боку населення, на підвищений інтерес до конкретних продуктів банку.

Аналіз досліджень та публікацій. Питанням функціонування банку з розвинутою мережеюфілій присвячено значну кількість наукових надбань таких дослідників як Мехряков В., Паневіна С., Гіляровська Л., Бірюкова Е., Горлова В., Криклій О. та інші.

Метою публікації є дослідження сучасного стану мережі філій банків України та визначення подальших перспектив їх роботи.

Основні результати дослідження. Регіональна експансія банків на вітчизняному ринку банківських послуг має на меті максимізацію прибутку за рахунок сукупного ефекту, що досягається при дотриманні єдиної стратегії розвитку банку в усіх регіонах, економії від масштабу операцій.

Сучасний стан банківської системи характеризується тотальною економією на видатках. Кризові явища 2008-2009 рр. спричинили значне скорочення кількості філій більшості банків. Варто зазначити, що більшість філій сьогодні перетворюються на безбалансові відділення або ліквідовуються.

Аналіз стану розвитку та поширення мережі філій вітчизняних банків свідчить про згубні наслідки світової фінансово-економічної кризи (табл. 1).

 

Таблиця 1 – Динаміка мережі філій банків України за період 2006 – перші три квартали 2012 року

Період

Кількістьбанків, щомаютьліцензію

Кількістьфілій банків України

2006

169

1413

2007

173

1362

2008

182

1308

2009

182

1091

2010

176

741

2011

176

455

2012 (3 кв.)

175

267

 

Як свідчать дані, представлені в табл.1,кількість філій різко скоротилася у 2010 р. майже вдвічі. На сьогоднішній день скорочення регіональної мережі банків відбулося у 5 разів у порівнянні з 2006 р – з 1413 од. до 267 од. відповідно. Основною причиною масштабного закриття або перепрофілювання офісів банків є оптимізація управління банком та скорочення адміністративних витрат на персонал та оренду приміщень [2]. Різке падіння торговельно-роздрібного бізнесу обумовило ліквідацію більшості точок продажу: лише ПАТ «Приватбанк» скоротив майже 90% своїх торгових точок (з 2370 до 343), що охоплювали більшість магазинів побутової техніки [1].

Також поштовхом до скорочення мережі стало прийняття Національним банком України Положення №493 щодо підвищення вимог до технічного переоснащення та захисту кас [3].Відтак, на сьогодні середня вартість реконструкції касової кабіни за новими вимогами складає 50 тис. грн., що є однією з найбільш вагомих причин скорочення мережі [2].

Щодо перетворення філій на безбалансові відділення, варто зазначити, що такі дії дозволяють зберегти значну кількість грошових коштів за рахунок скорочення значної кількості функцій, які були притаманні філіям, зокрема це функції бек-офісів. Яскравим прикладом даної ситуації є АТ «Ощадбанк», який мав одну з найбільш розвинутих філійних мереж: кількість філій скоротилася з 354 до124.

Пік оптимізації (скорочення) мережі філій банків припав на 2010 р., в якому банківській системі в цілому вдалося досягти економії на адміністративних витратах на 7,1 млрд. грн. – до 29 млрд. грн. [4].

Цікавим є той факт, що тотальне скорочення регіональної мережі філій торкнулося не всіх банків, зокрема саме в 2010 р. деякі гравці банківського ринку починають реалізовувати заходи по активному захопленню регіонів – це АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ», який збільшив свою регіональну мережу у 2010 р. в два рази до 80 відділень, а станом на 01.01.2012 кількість його відділень склала 130 одиниць.

Висновки. Підводячи підсумок, зазначимо, що скорочення мережі філій та відділень банків було вимушеним кроком на шляху оздоровлення банківської системи України та виходу її на докризовий рівень функціонування. На нашу думку, такі дії обумовили покращення якості надання банківських послуг, оскільки конкурентні переваги на ринку вже не можна забезпечувати лише за рахунок присутності банку у більшості регіонів та міст країни. Подальше скорочення або розширення мережі філій банків буде залежати від рівня їх адміністративних витрат, прибутковості банківського бізнесу та загальної стратегії розвитку.

 

Література

1.   Губарь, Е. Банки отбрасывают сети [Электронный ресурс] / Е. Губарь.  – Режим доступа : http://antiraider.ua/ucp_mod_ucp_site_arts_show_344.html – Назва з домашньоїсторінкиІнтернету

2.   Губарь, Е. Филиалы вирвались изсетей [Электронный ресурс] / Е. Губарь// КомерсантъУкраина. – Режим доступа : http://www.kommersant .ua/doc/1611761Назва з домашньоїсторінкиІнтернету

3.   Про затвердження Положення про вимоги щодо технічного стану та організації охорони приміщень банків України [Електронний ресурс]: постанова Правління НБУ від 29.12.2007 р. №493. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0049-08

4.   ОфіційнийІнтернет-сайт Національного банку України [Електронний ресурс] // Режим доступу:http://bank.gov.ua.