Экономические науки/1.Банки и банковская система

Лещик А.Б.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ „Криворізький національний університет”

 

ПРОБЛЕМИ БАНКІВСЬКОГО СПОЖИВЧОГО КРЕДИТУВАННЯ В УКРАЇНІ

 

Споживче кредитування в Україні набирає обертів, водночас зростає і обсяг боргів. Та це не зупиняє вітчизняні банки, кредитні спілки та ломбарди, які нарощують обсяги надання кредитів не завжди платоспроможним позичальникам, що викликає певні проблеми. [2]

Проблеми споживчого кредитування висвітлені в працях таких науковців як О. Барановського, Г. Гамидова, О. Васюренка, А. Василенка, А. Улановського, В. Базилевича, О. Василика, А. Даниленка, М. Савлука, А. Савченка, С. Мочерного та інші.

Відповідно до п. 23 ст. 1 Закону [5] споживчий кредит – це кошти, що надаються кредитодавцем (банком або іншою фінансовою установою) споживачеві на придбання продукції. Сутнісна ознака споживчого кредиту – кредитування кінцевого споживання. Споживчий кредит дає змогу населенню споживати товари і послуги до того, як споживачі спроможні їх оплатити. Тим самим споживчий кредит забезпечує підвищення життєвого рівня споживачів. У макроекономічному плані споживчий кредит збільшує сукупний платоспроможний попит на предмети споживання і послуги, що стимулює розширення обсягів їх виробництва [4].

На сьогодні банки України надають такі види споживчих кредитів:

1) споживчі кредити готівкою;

2) споживчі кредити під заставу нерухомості;

3) споживчі кредити на покупку товарів (розстрочка). [1]

Аналіз статистичних даних, опублікованих Національним банком України, кількість кредитів, які надані домашнім господарствам за цільовим спрямуванням у розрізі строків погашення протягом 2008 - 2011 років, з грудня 2008 року і по січень 2011 року зменшились на 71,82 млрд. грн., зокрема кредити на споживчі потреби на 65,88 млрд. грн., що становить 91,73% зменшення кредитів, наданих домашнім господарствам.[1] Це свідчить про скорочення надання банками споживчих кредитів як найбільш ризикових.

 До переваг споживчого кредитування відносять: гнучкість, безпека, допомога, можливість отримати ті речі, яких без використання кредиту потрібно було б довго чекати, або ж які були б недоступні для отримання. Станом на 11 червня 2012 найнижча ставка за споживчими кредитами на купівлю товарів строком на один рік в банках з числа 50 найбільших становила 23,79% річних. Така платність кредиту була в Ощадбанку. У 36,01% річних обходився акційний кредит від УкрСиббанку на товари в інтернет-магазинах. При цьому найдорожчий споживчий кредит на товари з тих же 50 банків обходився на початок червня 2012 року в 104,85% річних. Таку платність кредиту мали позики на мобільні телефони та портативну техніку строком на один рік в Дельта Банку. [3]

Основними проблемами споживчого кредитування на сьогодні є: висока вартість кредитів для фізичних осіб; кредитні ризики; низька кредитоспроможність населення; недосконалий механізм платіжного обслуговування споживчих кредитів.

Отже, на вирішення зазначених проблем кредитування позитивно вплинуть: покращення методичного забезпечення організації кредитування шляхом розробки відповідних внутрішньобанківських положень; спрощення процедури оформлення кредиту; скорочення частки готівкових коштів при видачі і погашенні позички, що призведе до зменшення витрат обігу і посилення контролю за цільовим використанням кредиту; розширення обсягів та різновидів кредитів населенню на купівлю та будівництво житла.

Список використаних джерел:

1. Фролов С.М.  Економічні проблеми споживчого кредитування в Україні/ С. М. Фролов, К. О. Охтеменко./ Суми : СумДУ, 2012. — Т.7. — С. 112-113.// [Електронний ресурс].-Режим доступу: http://essuir.sumdu.edu.ua.

2. Хиж І.П. Споживче кредитування в Україні/ І. П. Хиж // ЛНУ імені Івана Франка, 2011. // [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://libfor.com

3. Грищук Ю.П. Проблеми споживчого кредитування в Україні// Економічні науки 2012 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://nauka.kushnir.mk.ua

4. Лагутін В.Д. / Кредитування: теорія і практика: Навч. посіб. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2002. – 215 с.

5. Терещенко О. Споживчий кредит/ О. Терещенко / [Електронний ресурс]. Режим доступу:  http://www.yur-gazeta.com