Экономические науки/ Банки и банковская система

 

Палагнюк К.М., Корчак А.С., наук.кер. Лучик Г.М.

Буковинський державний фінансово-економічний університет, Україна

Обліково-аналітичне забезпечення діяльності банків України на картковому ринку

 

Розвиток технічної та економічної думки на протязі XXI сторіччя призвів до значного підвищення ефективності функціонування економіки, рівня життя людей в розвинених країнах світового співтовариства. Становлення ринкових відносин в нашій країні та інтеграція до світового співтовариства не можливе без функціонування ефективного механізму розрахунків, автоматизації банківської діяльності.

Однією з найважливіших сфер банківської діяльності від якої залежить ефективність функціонування економіки України в цілому і кожного суб’єкта підприємницької діяльності окремо, є організація безготівкових розрахунків у господарському обороті.

В  Україні вже кілька років успішно функціонує Система Електронних Платежів і вона здобула високої оцінки у закордонних спеціалістів. Однак у сфері сучасних банківських послуг для населення, автоматизації банківських операцій ще невирішені проблеми, що вимагають координації спільних зусиль Національного банку України та банків.

Окрім того, невирішеним питанням залишається проблема  обліково-аналітичного забезпечення діяльності банків на картковому ринку у сучасних умовах. А саме забезпечення аналізу та обліку безготівкових розрахунків шляхом належного документального оформлення та раціонального процесу документообігу.

Метою статті є дослідження обліково-аналітичного забезпечення банківської діяльності на картковому ринку України та визначення його необхідності і практичного застосування на сучасному етапі.

Об’єктом дослідження є обліково-аналітичне забезпечення.

Предметом дослідження є діяльність банків на картковому ринку.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Чимало науковців вивчають загальні принципи функціонування платіжних систем в Україні, це зокрема Васильченко З.М. [4, 74], Єрохіна Н.А. [5,134], Завальна Ж. [6,43] тощо. В їх працях висвітлені загальні теоретико-методологічні проблеми обліку й аналізу та банківських операцій, а саме розкрито особливості функціонування системи платіжних карток на банківському ринку, проблеми її функціонування та переваги використання. У світовій практиці історичний досвід формування обліково-аналітичного забезпечення діяльності банків на картковому ринку почав привертати увагу вчених у XIX ст. Зокрема, це вчені: С.П. Поліщук [7, 328], В.Є. Швець [8, 448].

Виклад основного матеріалу. З розвитком банківського бізнесу, виникає потреба становлення і вдосконалення його діяльності у будь-яких аспектах, що спричиняє, по-перше, отримання більшого прибутку, по-друге, підвищення конкурентних переваг на ринку серед конкурентів.

Обліково-аналітичне забезпечення, незалежно від розмірів банку, призначене для збору, опрацювання фінансової інформації про установу банку та періодичного звітування. Фінансові звіти складають наприкінці кожного звітного періоду, який часто також називають обліковим періодом. Крім того, в межах річного облікового циклу, банки складають проміжні фінансові звіти за менші періоди (квартальні, місячні). У банках опрацювання облікової інформації здійснюється в автоматизованому режимі з використання інформаційних компютерних технологій [7, 330].

В процесі здійснення господарської діяльності суб’єкти господарювання використовують безготівкову форму розрахунків. Виділяють такі їх форми:

-       розрахунки платіжними дорученнями;

-       розрахунки платіжними вимогами – дорученнями;

-       розрахунки чеками;

-       розрахунки акредитивами;

-       розрахунки векселями;

-       розрахунки платіжними вимогами;

-       розрахунки банківсько-платіжними картками [9].

На сьогоднішній день найбільш поширеною формою безготівкових розрахунків  є  банківські розрахункові картки. Застосування карток у країнах із розвинутою ринковою економікою викликало справжню революцію в банківському обслуговуванні фізичних осіб. Практично рядовий клієнт перестав відвідувати банк. Все спілкування з банком відбувається у клієнтів тільки за допомогою банкоматів або безготівкових розрахунків у торгових установах. Остання форма набула в західних країнах величезну популярність, тому що вигідна і для банків, що одержують відсоток за обслуговування, і для магазинів, що замість інкасації величезних грошових мас одержують прибутки в безготівковій формі, що призводить до істотної економії коштів, і для клієнтів, що замість товстих гаманців носять маленькі кредитки [6,44].

Для того, щоб отримати картку клієнту необхідно подати до банку заяву.  При прийнятті банком позитивного рішення на основі даної заяви здійснюється випуск картки.  Для надання послуг банк видає клієнту картку, після чого укладається договір про надання банківських послуг. Датою укладання договору є дата отримання карти, зазначена в заяві.

Закон України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 18.09.2012 року №5284-VI [1], регулює діяльність як карткових, так і інших платіжних систем, зокрема Системи електронних платежів НБУ та внутрішньобанківських. Упровадження цієї системи дозволило прискорити здійснення поточних розрахунків та обігу коштів (завдяки чому вдалося вивільнити майже 5% грошової маси), майже на 20% скоротити документообіг, суттєво зменшити ймовірність фальсифікації міжбанківських розрахункових документів, а отже, знизити приховану емісію, що пов'язана з обігом коштів, отриманих за підробленими документами.  Крім цього, перехід на сучасні форми розрахунків зробив можливим посилення контролю за станом грошової маси в державі, підвищив швидкість виконання розрахунків та надав Національному банку України й банківським установам можливість чіткішого контролю за дисципліною здійснення платежів [5,136].

Стрімкий розвиток безготівкових розрахунків свідчить про численні переваги запровадження банками та використання громадянами платіжних карток. Але, в той же час такі розрахунки не набули масового характеру і розвиваються значно нижчими темпами, а ніж їх емісія [4, 82].

Аналіз карткового бізнесу, як складової аналітичної системи банківської установи спрямований на досягнення стратегічних цілей. Його практична реалізація передбачає застосування адекватного аналітичного інструментарію, що базується на системі аналітичних показників, критеріїв оцінки, алгоритмах розрахунку фактичного та прогнозованого фінансового результату [7, 131].

Зважаючи на те, що оцінка результатів фінансової діяльності одного банку недостатня для певних висновків щодо розвитку неторговельних операцій банку, необхідно використати дані про операції з платіжними картками інших українських банків, які є членами міжнародних платіжних систем.

У таблиці 1.1. наведено обсяг емісії платіжних карток на ринку України.

Таблиця 1.1.

Обсяг емітованих карток VISA INTL. I MASTER CARD станом на 01.06.2011 р., шт.

 

Банк

Тип платіжної системи

Відхилення

 

Емісія, всього, шт.

 

Питома вага банку у загальній емісії, %

VISA, шт.

Master Card, шт.

 

+, -

 

%

Приватбанк

968174

319208

-648966

- 67,0

1287382

41,9

Аваль

712244

391949

- 320295

- 45,0

1104193

36,0

Промінвестбанк

52497

245073

+192576

+366,8

297570

9,7

Правексбанк

61141

23151

-37990

- 62,1

84292

2,7

Експортно-імпортний банк

90414

49714

- 40700

- 45,0

140128

4,6

Ощадний банк

39142

118372

+ 79230

+202,4

157514

5,1

ВАбанк

0

0

0

0

0

0,0

Усього

1923612

1147467

-776145

-40,3

3071079

100,0

 

Отже, з вище наведених даних можна зробити висновок, що обсяг емітованих карток є досить високим. Найбільша питома вага у структурі емітованих карток припадає на банк Приватбанк і становить 41,9%, або 1287382 шт. Другим банком за обсягом емісії платіжних карток є банк Аваль з питомою вагою 36,0%, або 1104193 шт. Такі банки як: Промінвестбанк, Правексбанк, Експортно-імпортний банк та Ощадний банк займають значно меншу питому вагу по емісії платіжних карток. Дану ситуацію не можна назвати позитивною, оскільки в число банків з найменшою питомою вагою входять два державні банки. Проте, такий банк, як “ВАбанк” у 2011 році не здійснював емісію платіжних карток VISA та Master Card. Це є негативним для даного банку, оскільки призводить до зниження швидкості виконання розрахунків з клієнтами та зменшує контроль за дисципліною здійснення платежів.

Щодо аналізу динаміки загальної кількості емітованих карток, то слід зазначити, що емісія карток VISA перевищує випуск Master Card на 776145 шт., або на 40,3%. Якщо розглядати динаміку випуску карток у розрізі банків, то видно, що у банках “Приватбанк”, “Аваль”, “Правексбанк” та “Експортно-імпортний” переважає емісія карток VISA над картками Master Card. Проте у таких банках, як Промінвестбанк та Ощадний банк спостерігається динаміка до збільшення випуску карток Master Card.

Згідно із Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" операції з платіжними картками здійснюються з урахуванням вимог, установлених законами України та нормативно-правовими актами Національного банку України.

Порядок відкриття карткових рахунків фізичним та юридичним особам регулюється Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах, що затверджена постановою Правління НБУ від 12 листопада 2003 року, № 492 [2].

Облік операцій з використанням платіжних карток ведеться згідно з Правилами бухгалтерського обліку операцій з використанням платіжних карток у банках України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 8 квітня 2005 р. № 123.

Для відображення в обліку операцій з використанням платіжних карток застосовують балансові рахунки в аналітичному розрізі № 2605АП “ Кошти суб'єктів господарської діяльності для розрахунків платіжними картками ” , № 2625АП “ Кошти фізичних осіб для розрахунків платіжними картками ”, №2924 АП “Транзитний рахунок за операціями, здійсненими з використанням платіжних карток”. На позабалансовому рахунку № 9821А "Бланки суворого обліку" обліковуються бланки платіжних карток.

Транзитні рахунки для обліку операцій з платіжними картками змістовно перевантажені, що ускладнює їх перевірку та призводить до зниження достовірності облікової інформації. Виходячи з цього Поліщук С.В. запропоновано ввести окремий активно-пасивний балансовий рахунок № 2921 “Транзитний рахунок за операціями з платіжними картками, що здійснюються через ПОС – термінали. Різнотипність інших операцій, які обліковуються за рахунком № 2924 “Транзитний рахунок за операціями, здійсненими з використанням платіжних карток” потребує посилення аналітичної структури. Впровадження даного рахунку у практику вітчизняних банків забезпечить поглиблення процедур бухгалтерського контролю, насамперед інвентаризації рахунків та створить умови для своєчасного і повного завершення розрахунків та унеможливить зловживання з боку працівників банку [3].

Висновок.  Підсумовуючи наші дослідження можна стверджувати, що існує ряд переваг запровадження карткових платіжних систем для клієнтів, а саме:

-         уникнення потреби носити зі собою великі суми грошей;

-         певне спрощення розрахункових формальностей;

-         можливість більш суттєвого контролю за трансакцією.

Одним з аспектів успішної розбудови платіжних систем в Україні є створення розвинутої та зручної в користуванні системи банкоматів. Як свідчать дослідження, для підвищення ефективності використання банкоматів банкам доцільно об'єднувати свої мережі, надаючи клієнтам можливість користуватися банкоматами різних банків. Організаційну структуру та деталі функціонування такої спільної мережі визначають банки – учасники системи.

Також варто зазначити, що факторами ефективності поширення безготівкових розрахунків із використанням платіжних карток для держави є:

1) збільшення надходжень до державного і місцевих бюджетів від оподаткування суб'єктів господарювання та фізичних осіб;

2) зменшення витрат на виробництво банкнот і монет; зменшення витрат, пов'язаних із проведенням касових операцій, інкасацією та зберіганням готівки.

Система обліково-аналітичного забезпечення банківської діяльності відіграє важливу роль в функціонуванні системи управління банком, забезпечуючи взаємодію різних структурних підрозділів та реагуючи на зміни внутрішнього та зовнішнього середовища. Система обліково-аналітичного забезпечення є складовою загальної системи управління. Її суть полягає в об’єднанні облікових та аналітичних операцій в один процес, а також забезпечує його безперервність. Загальну методологію і нормативні положення обліку і аналізу удосконалюють для раціонального використання в єдиній обліково-аналітичній системі.

Обліково-аналітичне забезпечення як компонент інформаційного забезпечення управління банком дає змогу розв’язувати функціональні задачі управління, забезпечуючи керівництво повною та достовірною інформацією про банківські операції.

Отже, слід зазначити, що обліково-аналітичне забезпечення використання платіжних карток посідає значне місце у діяльності банківської системи України, оскільки від належної організації і його методичного забезпечення значною мірою залежить якість прийнятих  рішень та стратегічний вибір власної моделі розвитку банку.

Література:

1.                 Про платіжні системи та переказ грошей в Україні: Закон України від 18.09.2012 року N 5284-VI зі змінами та доповненнями: [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  www.rada.gov.ua.

2.                 Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах: [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  www.rada.gov.ua.

3.                 Про затвердження Правил бухгалтерського обліку операцій з використанням платіжних карток у банках України: Постанова  Правління Національного банку України від 8 квітня 2005 р. № 123 зі змінами та доповненнями: [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  www.rada.gov.ua.

4.                 Васильченко З.М. Розрахунки платіжними картками в Україні: стан, проблеми та перспективи / З. М. Васильченко // Фінанси України. – 2010.– № 10.– С. 74-83.

5.                 Єрохіна Н.А. Електронні гроші в платіжній системі держави / Н.А. Єрохіна // Фінанси України. – 2009.– №3.– С. 134-139.

6.                 Завальна Ж. Визначення поняття платіжних карток / Ж. Завальна // Юридична Україна. – 2005. – № 12. – С. 43-46.

7. Поліщук С.П. Аналітичні процедури карткового бізнесу / С.П. Поліщук // Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні: Тези доп. Міжнар. наук. конф. 16-17 берез. 2006 р. / Відп. за вип. В.Г. Лінник – К.: КНЕУ, 2006. – С. 328–334.

8. Швець В.Є. Розвиток обліково-аналітичного забезпечення банківських систем в Україні: моногр.  / В.Є. Швець // – Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2010 – 448 с.

9. Сайт Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем [ сайт http://www.ema.com.ua].