Економічні науки/Банки і банківська система

Котковський В.С., Григорєва Ю.М.

Криворізький економічний інститут

ДВНЗ «Криворізький національний університет»

 

Підвищення ефективності діяльності банку шляхом удосконалення методів управління депозитними операціями

 

Найбільш суттєвим і важливим джерелом формування та збільшення ресурсної бази комерційних банків виступають депозитні операції. Депозитними є пасивні операції банків із залучення грошових коштів юридичних і фізичних осіб у національній та іноземній валютах у формі вкладів (депозитів) шляхом їх зарахування на відповідні рахунки на певних умовах [1].

Здійснення депозитних операцій – одна з найважливіших економічних передумов для організації діяльності комерційного банку, оскільки за рахунок залученого капіталу покривається основна частина потреб банку. Поряд із цим ефективне функціонування ринку вкладів і депозитів неможливе без забезпечення, з одного боку, відповідних зовнішніх умов на рівні централізованого захисту депозитних коштів, і з іншого боку, зваженої депозитної стратегії на рівні окремого комерційного банку [2].

В умовах виникнення ризиків та невизначеностей функціонування економічних систем на мікро- і макрорівнях комерційні банки як організаційні системи достатньо швидко еволюціонують відносно використовуваних методів управління, потребують розвитку та постійного вдосконалювання науково обґрунтованих підходів. У той же час питання пошуку та формування концептуальних і методологічних підходів до вирішення задачі ефективного управління депозитними операціями недостатньо розроблені як у науковому, так і в організаційно-методологічному аспектах. Це негативно впливає на оцінку ефективності діяльності комерційних банків та стабільність функціонування фінансово-кредитної системи.

Процес удосконалення методів управління депозитними операціями банку орієнтується на досягнення стабільності в отриманні доходів за рахунок розширення джерел їх отримання через надання клієнтам додаткових послуг та збільшення ефективності операцій за рахунок впровадження більш економічних способів обслуговування клієнтів (наприклад, переведення менш прибуткових клієнтів на більш економні форми обслуговування – електронну). Механізм досягнення поставлених цілей показано на рисунку.

Ефективне управління депозитними операціями передбачає розширення мережі та видів депозитних рахунків, задоволення потреб клієнтів в найрізноманітніших банківських послугах, забезпечення гарантій вкладень через систему гарантування або страхування депозитів тощо. Режим функціонування депозитних рахунків у банку має відповідати потребам максимального спрощення порядку проведення депозитних операцій. Передумовою здійснення науково обґрунтованого управління депозитними операціями комерційного банку є попередній аналіз стану, структури і використання ресурсної бази та пасивних операцій [3].

Стратегічні інструменти управління депозитами банку включають заходи, спрямовані на зміцнення його позицій на депозитному ринку. Це передбачає врахування всього комплексу чинників, які створюють зовнішнє середовище для банківської діяльності. Тактичні інструменти управління депозитними операціями у банку включають заходи поліпшення внутрішньої організації депозитної роботи: вдосконалення правил і порядку здійснення депозитних угод; поліпшення роботи персоналу банку, який займається пасивними операціями; пошук нових форм роботи з клієнтами; зменшення ймовірності ризику та нераціональних рішень тощо. Всі ці показники утворюють основу для створення іншого підходу щодо управління депозитним обслуговуванням клієнтів та безпосередньо впливають на підвищення ефективності діяльності комерційного банку.

У стратегічному плані управління депозитною діяльністю банку спирається на маркетинг депозитного ринку, регулювання попиту і пропозиції депозитних послуг. У тактичному плані управління депозитними операціями банку передбачає, насамперед, налагодження чіткого моніторингу кількості та якості свого депозитного портфеля.

Таким чином, в реалізації стратегії удосконалення методів управління депозитними операціями комерційного банку є визначення факторів, які сприяють підвищенню ефективності персоналу для забезпечення зростання доходів. Головними факторами з удосконалення роботи банківського персоналу є розвиток компетенції фінансового консультанта з більш повним знанням нових послуг, удосконалення доступу до інформації, перегляд системи стимулювання персоналу наділеного новими функціями [3].

Ефективне управління депозитними операціями створює умови для оптимального ресурсного регулювання в комерційному банку. Вміле маневрування ресурсами – важливий показник професіоналізму банківського персоналу.

 

 

Література:

1.   Котковський В.С., Нєізвєстна О.В. Банківські операції: [навчальний посібник]. – К.: Кондор, 2011. – 498 с.

2.   Дмитрієва О.А. Оптимізація депозитної діяльності комерційного банку [Текст] / О.А. Дмитрієва // Фінанси України. - 2004. - №5. – С. 138-144.

3.   Житний П.Є., Нєженцев А.О. Вплив управління депозитними операціями на ефективність діяльності банку / Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 241: В 5 т. – Т.V. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С. 1106-1112.