Экономические науки / Финансовые отношения

Панькевич О.М.

Луцький національний технічний університет, Україна

Науковий керівник: к.е.н., ст. викладач Поліщук В.Г.

 

Особливості фондового ринку України на сучасному етапі

 

Фондовий ринок є абстрактним поняттям, що служить для позначення сукупності дій і механізмів, що роблять можливими торгівлю цінними паперами. Його не слід плутати з поняттям фондова біржа – організація, яка надає можливість для здійснення торгових операцій і зведення разом покупців і продавців цінних паперів.

Ринок цінних паперів в Україні розпочав своє становлення у 1991 році з прийняттям Закону України “Про цінні папери і фондову біржу” (поновлено Законом України “Про цінні папери та фондовий ринок”). Тоді Україна на законодавчому рівні отримала інструменти та професійних учасників ринку цінних паперів, які брали активну участь у створенні вітчизняного фінансового сектору економіки.

Основною функцією, яку виконує ринок цінних паперів в економіці країни, є перерозподіл інвестиційних ресурсів та забезпечення грошовим капіталом потреб виробництва. Для виконання цієї функції має діяти розвинена інфраструктура фондового ринку, бути запроваджений широкий спектр інструментів та ефективні механізми взаємодії учасників ринку.

За роки функціонування фондового ринку України вдалося досягнути певних позитивних результатів. Зокрема, зусиллями Комісії з цінних паперів та фондового ринку і Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку активно розвивається нормативно-правова база, не припиняється розвиток інфраструктури, запроваджено системи моніторингу та розкриття інформації, вдосконалено систему захисту прав інвесторів, підвищується рівень знань населення щодо роботи фондового ринку. Також завдяки широкому використанню новітніх інформаційних технологій на фондовому ринку розроблено систему електронної подачі звітності емітентів цінних паперів та створено єдину інформаційну базу даних учасників фондового ринку.

Нагальні проблеми, що існують на фондовому ринку України і заважають його подальшому розвитку – це низька ліквідність та капіталізація, масштабний дефіцит внутрішніх грошових ресурсів для інвестицій, низька частка біржового сегменту ринку, недостатнє законодавче регулювання ціноутворення, обмежена кількість ліквідних та інвестиційно привабливих фінансових інструментів, висока фрагментарність біржової та депозитарної структури. Всі вони є прямим відображенням посткризового періоду, який наразі переживає український фондовий ринок.

Метою регуляторної діяльності Національної комісії є вдосконалення та підвищення ефективності державного регулювання на фондовому ринку, сприяння реалізації єдиної державної політики з питань емісії та обігу цінних паперів, захист прав інвесторів та інших учасників фондового ринку.

Основними напрямками діяльності НКЦПФР у сфері регулювання є: розробка проектів регуляторних актів на ринку цінних паперів; прийняття регуляторних актів; внесення змін та доповнень до регуляторних актів; здійснення аналізу регуляторного впливу регуляторних актів; відстеження результативності прийнятих регуляторних актів.

Для вирішення проблемних питань і стимулювання подальшого розвитку ринку Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було розроблено проект  Програми розвитку фондового ринку на 2012–2014 роки, в якому окреслені наступні завдання: збільшення капіталізації, ліквідності та прозорості фондового ринку; удосконалення ринкової інфраструктури та забезпечення її надійного і ефективного функціонування; удосконалення механізмів державного регулювання, нагляду на фондовому ринку та захисту прав інвесторів; стимулювання подальшого розвитку фондового ринку України.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку на виконання доручення Президента та Прем’єр-міністра України реалізує кроки, спрямовані на недопущення дестабілізації вітчизняного фондового ринку та мінімізацію негативного впливу світових ринків на українську фондову систему.

В рамках цієї роботи Комісія розробляє механізми мінімізації наслідків падіння біржових курсів та індексів для оперативного реагування на такі події, здійснює моніторинг та аналіз ринку цінних паперів, що включає в себе моніторинг стану вітчизняного та світового фондового ринку, вивчення заходів, здійснюваних регуляторами інших країн та міжнародними організаціями, розробку та впровадження механізму проведення моніторингу та аналізу випадків значних коливань цін цінних паперів на фондових біржах. Інший важливий напрям такої роботи Комісії – нормативно-правове та методологічне забезпечення запобігання негативним наслідкам нестабільної ситуації на світових фондових ринках.

Окрім того, НКЦПФР на щоденній основі готує оперативну інформаційну довідку про стан фондового ринку, українські та світові біржові індекси, найважливіші події, які можуть мати вплив на нього.

Вкладення депозитних корпорацій (банків) за цінними паперами резидентів на кінець жовтня 2012 року становили 96.51 млрд. грн., темп їх приросту – 34.4% у річному обчисленні. Темпи приросту вкладень у цінні папери нефінансових корпорацій та органів загального державного управління становили відповідно 40.7% та 34.8% у річному обчисленні. Темп приросту вкладень у цінні папери інших фінансових корпорацій становив -20.4% у річному обчисленні.

Станом на 1.08.2012 р. НКЦПФР було видано професійним учасникам фондового ринку на провадження професійної діяльності 1590 ліцензій, з них 685 ліцензій на провадження діяльності з цінними паперами, 381 ліцензія на провадження депозитарної діяльності зберігачів цінних паперів, 156 ліцензій на провадження діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів, 354 ліцензії на провадження діяльності з управління активами інвестиційних інвесторів, 10 ліцензій на провадження діяльності з організації торгівлі на ринку цінних паперів, 2 ліцензії на провадження розрахунково-клірингової діяльності, 2 ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарію цінних паперів.