Саварін Л.А.

студентка магістратури спеціальності «Оподаткування»

Економічного факультету

Львівського національного університету імені Івана Франка

Науковий керівник: к.е.н., доц. Кміть В.М.

 Проблеми розвитку податкової системи України з міжнародної точки зору

Податкова система – це сукупність загальнодержавних та місцевих податків і зборів, які справляються в установленому законодавством порядку [1, с. 29]. Роль, структура і сутність системи оподаткування визначаються податковою політикою, яку країни проводять самостійно і яка є винятковим правом держави, відповідно до завдань соціально-економічного розвитку держави.

Згідно з Податковим кодексом України, який набрав чинності з 1 січня 2011 року, вітчизняна система оподаткування набуває вагомих змін. З прийняттям нового кодексу втратили чинність ряд Законів України, декретів Кабінету Міністрів України, постанов Верховної Ради України в країні справляють загальнодержавні та місцеві податки і збори [3]. До загальнодержавних податків і зборів належать такі:  податок на прибуток підприємств, акцизний податок, податок на доходи фізичних осіб, податок на додану вартість, екологічний податок ,збір за першу реєстрацію транспортного засобу, рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, плата за користування надрами, плата за землю, збір за користування радіочастотним ресурсом України, збір за спеціальне використання води, збір за спеціальне використання лісових ресурсів, збір на розвиток виноградарства, фіксований сільськогосподарський податок, садівництва і хмелярства, мито. До місцевих податків та зборів належать: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиний податок, збір за місця для паркування транспортних засобів, збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності, туристичний збір [2].

Нещодавні дослідження проведені Світовим банком і аудиторською компанією «PriceWaterHouseCoopers» показали, що податкова система України залишається однією з найгірших у світі вже як мінімум протягом останніх шести років. Порівняння проводилося за кількома критеріями: за ознаками легкості сплати податків, кількістю податкових платежів, часу для сплати податкових платежів. За даними дослідження у 2012 році Україна посідає 181-ше місце – третє найгірше місце у світі за легкістю сплати податків. Гірші показники лише у країн Республіки Конго (182-ге місце) і Венесуели (183-тє місце). Випереджають Україну  Чад, Болівія, Гамбія, Центральноафриканська Республіка, Гвінея, Мавританія, Сенегал, Шрі Ланка, Ямайка, Камерун [4].

Сукупна податкова ставка в Україні становить 57,1 % від комерційних прибутків і відповідно на даний момент займає 152 місце із 183 можливих. Якщо брати до уваги середню сукупну податкову ставка у світі, то вона становить 44,8 % від комерційних прибутків. Згідно проведеного дослідження було сформовано висновок про те, що починаючи з 2007 року до 2012-го податкова система України пересунулася з другого на третє найгірше місце у світі. Кількість податкових платежів зросла до найбільшого у світі рівня. За величиною сукупної податкової ставки позиція України погіршилася зі 142 го до 152-го місця. Час на здійснення податкових платежів хоча і зменшився майже втричі, однак десятку найгірших країн світу за цим критерієм покинути не вдалося [5].

У дослідженнях проведених експертами Міжнародної фінансової корпорації “The Costs of Tax Compliance in Ukraine” вказували на те, що на адміністрування податків український бізнес кожного року витрачає більше 5 млрд. грн. [6]. Так, у період з 2007 по 2009 роки приватний бізнес, окрім сплати безпосередньо податків та зборів, передбачених законодавством, витратив близько 7,8 млрд. гривень на заходи з їх адміністрування, що становить приблизно 1% ВВП України за 2007 рік.

Нерівномірні податкові навантаження породжені дисбалансами податкової системи України, як результат, впливають на зменшення податкових надходжень, ухилення від оподаткування, збільшення тіньового сектору економіки. Дисбаланси податкової системи, особливо гостро, почали виявлятися з початком фінансово-економічної кризи. Криза поставила на межу виживання цілу низку бюджетоутворюючих галузей. Основними проблемами системи оподаткування, які заважають розвитку бізнесу, як вважають міжнародні експерти, є нестабільність податкового законодавства, відсутність стабільних і прозорих "правил гри", відсутність реальних правових гарантій у платників податків, неузгодженість і неопрацьованість податкового законодавства [7].

"Варто розглянути  ідею запровадження в Україні моделі партнерських взаємин між податковими органами та платниками податків, але мало хто вірить у таку можливість в найближчі 2-3 роки", - відзначили в IFC (International Financial Corporation) [6]. Звернемо увагу, що перші кроки до модернізації Податкової служби уже розпочато і полягають вони у забезпеченні чесної та неупередженої культури податкової служби. Тобто на меті модернізації є перетворення фіскального органу на обслуговуючий, що у свою чергу дасть змогу покращити партнерські стосунки.

Для вдосконалення податкової системи варто сформувати збалансоване і стабільне  податкове законодавство, провести аналіз всіх нововведень і змін у сфері оподаткування, оптимізувати кількості податків і зборів, забезпечити спрощення процедури адміністрування сплати податків і зборів, реалізувати політику інформаційної відкритості у сфері державних фінансів.

Отже, із проведених досліджень міжнародними експертами можна зробити висновок, що звичайне підвищення податків і зборів, збільшення їх кількості, не дасть належного позитивного результату. Необхідно застосувати комплекс заходів, що полягають у проведення системної реформи податкової системи України, спираючись на міжнародний досвід. Це дасть змогу покращити економічний стан держави, стане кроком у напрямку Європейської інтеграції. Такі заходи дадуть змогу залучити додаткові ресурси на проведення реорганізації існуючої економічної моделі у стратегічній перспективі.

 

Annotation

The tax system – a combination of state and local taxes and fees that are paid to the established order. The role, structure and nature of the tax system are determined by tax policies that countries conduct themselves and is the exclusive right of the state, according to the tasks of socio-economic development. A recent study by the World Bank and accounting firm «PriceWaterHouseCoopers» showed that the tax system of Ukraine remains one of the worst in the world for at least the past six years. Uneven tax load imbalances generated by the tax system of Ukraine as a result impact on reducing tax receipts, tax evasion, increasing shadow economy. Imbalance of the tax system, particularly keenly, began to appear with the beginning of the financial crisis. The crisis has put on the brink of extinction a number of budget-sectors. The main problems of the tax system that hinder business development, according to international experts, is the instability of tax legislation, lack of stable and transparent "rules of the game", no real legal guarantees taxpayers inconsistency and neopratsovanist tax laws.

To improve the tax system should form a balanced and stable tax legislation, an analysis of all innovations and changes in taxation, to optimize the number of taxes and fees to ensure simplify administration of taxes and fees to implement the policy of information openness in public finance.

 

Використані джерела

1.     Податкова система: навч. посібник / О.Т. Замасло, І.І. Приймак, О.В. Грін.- Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2011. – 378с.

2.     Податковий кодекс України від 02.12.2010р. №2755-VI / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada. gov.ua/laws/show/2755-17

3.     Офіційний сайт Державної податкової служби / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://sts.gov.ua/

4.     Рейтинг податкової системи України в світі / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.publicdebt.in.ua/topic/001

5.     Офіційний сайт Cвітового банку «Doing business» / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.doingbusiness.org/reports/thematic-reports/paying-taxes/

6.     Офіційний сайт Cвітової фінансової корпорації / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www1.ifc.org/wps/wcm/connect/corp_ext_content/ifc_external_corporate_site/home

7.     РБК Україна / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rbc.ua/ukr/finance/show/v_reytinge_nalogovyh_sistem_ukraina_zanimaet_181_mesto_iz_183_issledovanie_21042010