Фенчин О. Р.

Львівський національний університет імені Івана Франка

Горизонтальний моніторинг великих платників податків як новий метод податкового контролю

Виходячи із публічних заяв представників органів виконавчої влади всіх рівнів, можна зробити висновок, що в нашій країні робиться ставка на великий бізнес, як основу для забезпечення розвитку країни та добробуту її населення [3]. Станом на 14 вересня 2012 року, відповідно до Реєстру великих платників податків, в Україні зареєстровано 1439 платників[4].

Актуальність теми викликана тим, що категорія великих платників податків забезпечує 70% доходу бюджету. Але якісного сервісу що відповідає європейським стандартам обслуговування вони й досі не отримують. Тому з метою упередження виникнення проблемних питань та вдосконалення обслуговування великих платників податків Державною податковою службою України, (далі – ДПСУ), розроблено та впроваджено метод «горизонтального моніторингу».

У даному дослідженні ми поставили перед собою за ціль  з'ясувати суть, переваги і недоліки «горизонтального моніторингу», а також механізм його здійснення.

Вперше метод «горизонтального моніторингу» був використаний у 2005 році у Нідерландах. Досвід практики у галузі податкового контролю потім був запозичений ще кількома європейськими країнами, зокрема, Німеччиною, Австрією, Словенією. На сьогодні передбачається впровадження цього проекту у США. В Україні експеримент із запровадження горизонтального моніторингу розпочався 28 квітня 2011 року [2].

Що ж таке «горизонтальний моніторинг»? Горизонтальний моніторинг – це здійснення процедури відстеження та аналізу органом державної податкової служби податкових ризиків, проведених і запланованих великим платником податків фінансово-господарських операцій [4].

Основна мета горизонтального моніторингу – створення партнерських взаємовідносин органів ДПСУ з великими платниками податків шляхом своєчасного реагування та упередження здійснення ними ризикових операцій, які можуть призвести до порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за яким здійснюється органами ДПСУ. А також упередження здійснення платником податків ризикових операцій та визначення факторів, причин, що їх зумовлюють. Тобто, орган ДПСУ, відповідна спеціалізована ДПІ по роботі з великими платниками податків, за згоди платника податків безкоштовно опрацьовує інформацію про його фінансові операції та наперед вказує на можливі ризикові розрахунки  й  операції, а  також  на  сумнівних контрагентів, що їх здійснюють.

Механізм здійснення горизонтального моніторингу передбачає активну участь платника податків у процесі експерименту. У разі виникнення проблемних питань, пов’язаних із податковим ризиками, великий платник податків звертається до органу ДПСУ служби щодо надання роз’яснення чи податкової консультації. Податковий орган опрацьовує відповідний запит і в прискореному режимі надає платнику відповідь. Крім того, за умови участі в експерименті горизонтального моніторингу та виконання усіх вимог, передбачених укладеним меморандумом, ДПСУ може використати своє право не проводити документальні планові перевірки таких платників податків [4].

При впровадженні горизонтального моніторингу як елемента нового сервісу вводиться електронний аудит. Він передбачає комплекс контрольних заходів податкового органу, який базується на обробці даних спеціалізованим програмним забезпеченням, з поглибленими основами статистики та статистичного аналізу, бухгалтерського обліку платника податку. Крім того, вводиться податкове посередництво, можливість визнання податковими органами висновків аудиторських компаній, які відповідають певним критеріям та стандартам, а також надання відповіді на запитання платника податку у максимально стислі терміни.

31.08.2011 року між Аудиторською палатою України та ДПСУ підписано Генеральну угоду про співробітництво та взаємодію у процесі проведення аудиторськими фірмами аудиту податкової звітності платників податків в якій передбачено звільнення платників податків-учасників проекту від податкового контролю з боку ДПСУ за умови, що їх податкова звітність підтверджена аудиторською фірмою [1].

Основними перевагами горизонтального моніторингу є [5]:

·        мінімізація втручання у поточну діяльність платників податків;

·        оперативне реагування органу ДПСУ на проблеми платника податків;

·        заміна існуючого постаудиту платника поточним моніторингом діяльності, тобто можливість проведення незалежного аудиту;

·        вдосконалення ризико-орієнтованої системи адміністрування податків;

·        запровадження принципу довіри у відносинах органу ДПСУ та платника податків і, як наслідок, – суттєве зменшення кількості, а надалі, можливо, і повна відсутність планових та позапланових перевірок.

·        створення Інтернет-порталу для великих платників податків, на якому платник зможе ознайомитися з податковою інформацією про себе;

·        опрацювання податкових ризиків у «режимі реального часу»;

·        якщо платник податку зіштовхується з невизначеністю у чинному законодавстві щодо оподаткування тієї чи іншої операції, він звертається до податкового органу і той відразу надає йому податкову консультацію.

Основною проблемою для успішного втілення горизонтального моніторингу в Україні є відсутність відповідного законодавства. На сьогодні законодавством України не передбачено права податкових органів на укладення з платниками податків Меморандумів щодо здійснення горизонтального моніторингу. Також законодавством не передбачено обов’язку податкового органу дотримуватися зобов’язань, встановлених даним Меморандумом, зокрема зобов’язань щодо звуження обсягу перевірок та надання податкових консультацій у прискореному режимі. На сьогодні підготовлено проект Постанови Кабінету Міністрів України, яка буде регламентувати впровадження горизонтального моніторингу в Україні [2].

Разом з тим є певні недоліки у системі горизонтального моніторингу, а саме[4]:

1. Компанії, які порушують угоду про дотримання вимог, не можуть бути оштрафовані. Єдине покарання – це скасування угоди і повернення компанії у систему вертикального контролю.

2. Голландська система є надто розпливчатою, зокрема, принцип справедливої частки податків для компаній, які працюють за системою горизонтального моніторингу. Справедливу частку досить важко визначити на практиці.

3. Не існує формальних умов (вимог) для застосування горизонтального моніторингу. Єдина вимога лише у тому, що компанії повинні контролювати свої податки. Усунути цю невизначеність можна шляхом запровадження так званих заяв про контроль за податками (які використовує, наприклад, Великобританія).

4. Неоднакове ставлення до рівних за статусом компаній.

Хоча деякі експерти схиляються до думки, що не існує прямого зв’язку між цими перевагами і системою горизонтального моніторингу. Недоліки ж системи можуть бути розв’язані шляхом запровадження контролю за податками як вимоги закону, при одночасному скасуванні угод про дотримання вимог та забезпечення рівного ставлення до рівних за статусом компаній.

Підсумовуючи, можна відмітити, що горизонтальний моніторинг є прогресивним і сприятливим для платників податків способом здійснення податкового контролю.

Впровадження горизонтального моніторингу надасть змогу розпочати формування ефективної для бюджету та необтяжливої для сумлінних платників податків системи адміністрування податків у рамках проведення податкової реформи та досягти мінімізації втручання у поточну діяльність платників податків, оперативного реагування органу ДПСУ на проблеми платника податку, заміни існуючого постаудиту платника податків поточним моніторингом діяльності, удосконалення ризикоорієнтованої системи адміністрування податків,  запровадження принципу довіри у відносинах органу ДПСУ та платника податку [5].  Прикро, але з огляду на відсутність відповідного законодавства та високий рівень корупції в Україні оцінки щодо успішного впровадження цього проекту в Україні на даний час залишаються доволі скептичними. Адже застосування нової, європейської податкової практики в українських ринкових умовах на даний час не дає жодних гарантій її ефективності та дієвості в цілому.

 

Примітки:

1.     Генеральна угода про співробітництво та взаємодію між Аудиторською палатою України та Державною податковою службою України від 31.08.2011р. / [Електронний ресурс]. – Peжим дoступу: http://document.ua/generalna-ugoda-pro-spivrobitnictvo-ta-vzaemodiyu-mizh-audit-doc69452.html

2.     Горизонтальний моніторинг по-українськи / [Електронний ресурс]. – Peжим дoступу: http://taxua.blogspot.com/2011/05/goryzontalnyi-monitoring-po-ukrayinsky.html

3.     Довбуш А. Особливості правого статусу великих платників податків / [Електронний ресурс]. – Peжим дoступу: http://jurliga.ligazakon.ua/news/2011/3/23/40178.htm

4.     Офіційний сайт ДПС України / [Електронний ресурс]. – Peжим дoступу: http://sts.gov.ua

5.     Теремецький В.І. Горизонтальний моніторинг – новий метод здійснення податкового контролю  / [Електронний ресурс]. – Peжим дoступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2012-1/12tvizpk.pdf