Экономические науки/2. Финансы и банковское дело

Дорош Наталья Александровна

Восточноевропейский национальный университет имени Леси Украинский, Украина

 

Сучасні проблеми забезпечення фінансової

безпеки України

Найбільш основними проблемами фінансової безпеки України є виникнення та розвиток загроз, що призводять до дестабілізації економіки, зниження її конкурентоспроможності.

На сьогодні в економічній літературі можна зустріти досить багато точок зору щодо категорії «фінансова безпека». Вперше засади розвитку фінансової безпеки були закладені в Конституції України, прийнятій на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. В ній чітко зазначено, що справою всього українського народу, поряд із захистом суверенітету і територіальної цілісності України, є забезпечення її економічної та інформаційної безпеки (ст. 17) [2]. Однак система фінансової безпеки як елементу економічної – у нашій державі лише починає формуватися. Розглянемо підходи до визначення сутності фінансової безпеки національної економіки.

Так, під фінансовою безпекою розуміємо такий стан фінансово-кредитної сфери держави, який характеризується збалансованістю і якістю системної сукупності фінансових інструментів, технологій і послуг, стійкістю внутрішніх та зовнішніх негативних чинників (загроз), здатність цієї сфери забезпечувати захист національних фінансових інструментів, достатні обсяги фінансових ресурсів для всіх суб’єктів господарювання та населення у цілому – ефективне функціонування національної економічної системи і соціальний розвиток [1, с. 33].

Фінансова безпека – це такий стан бюджетної, грошово-кредитної, банківської, валютної та фінансових ринків, який характеризується збалансованістю, стійкістю до внутрішніх і зовнішніх негативних загроз, здатністю забезпечити ефективне функціонування національної економічної системи та економічне зростання [3].

Рівень фінансової безпеки визначають багато індикаторів, основними з яких є: дефіцит державного бюджету, обсяги боргів  держави, рівень інфляції, обсяг міжнародних резервів НБУ, вартість банківських кредитів. Аналіз рівня фінансової безпеки: України свідчить, що значну загрозу фінансовій безпеці становить високий рівень інфляції, причинами якої, за сучасними дослідженнями є переважно немонетарні фактори. Найбільш загрозливими для банківської складової фінансової безпеки є частка іноземною банківського капіталу в загальному обсязі капіталу банків майже 40% (при максимальному – 30%) [4].

Зазначені чинники утворюють і зовнішні загрози, такі як значне від'ємне зовнішньоторговельне сальдо; зростання зовнішнього державного боргу; втручання міжнародних фінансових організацій у національну фінансово-кредитну сферу; залежність вітчизняного фінансового ринку від світового; дефіцит платіжного балансу країни.

Один з ефективних напрямів забезпечення належного рівня фінансової безпеки України в першу чергу є: об'єктивний і всебічний аналіз щодо фінансової безпеки, прогнозування загроз фінансовій безпеці; розробка системи заходів та механізмів забезпечення фінансової безпеки країни; організація діяльності законодавчих та виконавчих органів державної влади України з реалізації комплексу заходів, спрямованих  на попередження або послаблення загроз національним фінансовим інтересам; більш швидкі темпи спрямування фінансових ресурсів на розвиток конкурентоспроможних галузей та виробництв.

Ризикоутворюючими факторами фінансової системи в умовах глобалізації є поширення ознак ринкової економіки як самоорганізуючої системи на все світове господарство та поширення мережевих структур фінансових і організаційних систем, а саме: несиметричний розподіл інформації, яка, лише на перший погляд, є надмірною, а в реальній дійсності доступна не для всіх і розповсюджується нерівномірно.

У процесі піднесення фінансової глобалізації розгортаються передумови фінансової нестабільності: зміна валютних режимів; зростання обсягів міжнародних потоків капіталу, обсягів валютообмінних операцій, збільшення швидкості поширення інформації; якісні зміни у структурі міжнародних потоків капіталу, що спричинили мобільність капіталів; приналежність суб’єктів фінансового ринку до різних національних економічних систем, що збільшує рівень ризику фінансових операцій та зумовлює зростання нестабільності глобального фінансового простору, що може негативно впливати на фінансову безпеку держави.

 

Література:

1.     Єрмошенко М.М. Фінансова безпека держави: національні інтереси, реальні загрози, стратегія забезпечення / М.М. Єрмошенко. – К.: Київ. нац. торг. екон. ун-т, 2001. – 309 с.

2.     Конституція України // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30. –С. 141.

3.     Нечипорук Л. В. Посилення загроз фінансовій безпеці держави в умовах фінансової глобалізації// Л. В. Нечипорук// Збірник наукових праць Національного університету державної податкової служби України, № 1, 2012.

4.     Рокочоя В.В. Економічний глобалізм: розвиток та зростання : монографія / за заг. ред. В.В. Рокочої. – К.: Таксон, 2005. – 320 с.