Зеленська Т.О.

Керівник: Корж Д.І.

Донецький національний університет економіки

і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

Державна підтримка та фінансування спорту в Україні

 

На даний час в Україні спостерігається погіршення здоров’я населення, незважаючи на віковий фактор. Перш за все, це підтверджується зростаючими показниками кількості хворих та зменшенням середньої тривалості життя українського громадянина. При цьому слід враховувати, що здоров'я є провідним чинником, який визначає не лише загальний гармонійний розвиток людини, але і безпосередньо впливає на його соціальне та матеріальне положення у суспільстві.

Стан здоров’я людини впливає на його продуктивність та ефективність праці, що є досить суттєвим, оскільки в Україні спостерігаються проблеми з формуванням трудових ресурсів, що відповідають певним професійним компетенція на рівні світових стандартів. У зв’язку з цим для покращення здоров’я людини необхідно займатися спортом та вести здоровий образ життя. За для цього з державного бюджету України відбувається фінансування відповідних заходів.

Метою даної статті є дослідження державної підтримки розвитку фізичної культури і спорту України, аналіз фінансування відповідних заходів та розгляд основних проблем, пов’язаних з цим.

Отже, можливості різних видів спорту в зміцненні здоров'я, корекції статури, підвищенні загальної працездатності і психічної стійкості дуже великі. Виходячи з цього, Кабінетом Міністрів України була схвалена Концепція Загальнодержавної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту на 2012-2016 роки (розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 828-р).

Метою Концепції є систематизація процесу підготовки Загальнодержавної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту на 2012-2016 роки, яка спрямована на створення умов для впровадження здорового способу життя, залучення широких верств населення до масового спорту і розвитку спорту вищих досягнень.

Крім того, були визначені ключові проблеми, пов'язані з підготовкою вказаної програми, а саме:

- недостатня координація роботи між суб'єктами фізичної культури і спорту на етапах спортивного удосконалення спортсменів;

- невідповідність вимогам сучасності і значне відставання від світових стандартів ресурсного забезпечення сфери фізичної культури і спорту, а саме організаційного, кадрового, науково-методичного, медико-біологічного, фінансового, матеріально-технічного, інформаційного;

- невисока престижність професій у сфері фізичної культури і спорту.

З метою подолання вищезгаданих проблем, впродовж 2012-2016 років планується здійснити комплекс заходів, спрямованих на створення умов для :

- розвитку повноцінного фізичного виховання і спорту в усіх типах учбових закладів;

- підтримка дитячого, дитячо-юнацького, резервного спорту, спорту вищих досягнень;

- забезпечення розвитку олімпійських, а також не олімпійських видів спорту;

- поліпшення організаційного, нормативно-правового, кадрового, матеріально-технічного, фінансового, науково-методичного, медичного, інформаційного забезпечення сфери фізичної культури і спорту [1].

Таким чином, реалізація даних заходів сприятиме розвитку фізичної культури та спорту в Україні. Однак для цього необхідно здійснювати відповідне фінансування. Орієнтовний загальний обсяг видатків для виконання заходів Програми становитиме майже 32,2 млрд.грн. за рахунок коштів, передбачених у державному та місцевих бюджетах, а також за рахунок інших джерел.

Згідно даних Міністерства фінансів в 2012 році витрати на спортивну галузь у зрівнянні з показниками 2011 року збільшилися на 0,5млрд.грн. або на 28,5%, що становило 2,2млрд.грн [2]. По-перше, це пов’язано з фінансуванням спорту інвалідів і їх фізкультурно-спортивну реабілітацію в розмірі майже 108млн.грн. По-друге, поточний 2012 рік оголошений роком спорту і здорового способу життя. Україна на належному рівні організувала і провела ряд великих міжнародних змагань світового масштабу : фінал Євро-2012, чемпіонат світу по фехтуванню, континентальний чемпіонат по дзюдо, міжнародні змагання по художній гімнастиці «Кубок Дерюгіної» і спортивною «Кубок Стели Захарової».

Проте слід відзначити, що у минулому році було значно зменшено фінансування зимових видів спорту. Так, на початку 2011 року загальна сума становила 20 млн.грн, тоді як наприкінці лютого, суму коштів зменшили на 7млн.грн, що становило 13 млн.грн (майже вдвічі менше, аніж 2010 року). Це може негативно вплинути на підготовку України до Олімпіади-2022.

Таким чином, в Україні спостерігається розвиток спортивної галузі, який обумовлений проведенням ряду великих міжнародних змагань світового масштабу у поточному році. Зараз відбуваються підготовчі процеси до можливості проведення зимової Олімпіади-2022. Проведення змагань такого масштабу дозволить українським Карпатам стати одним з кращих європейських гірськолижних курортів.

Список літератури

1.           Концепція Загальнодержавної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту на 2012-2016 роки  від 31 серпня 2011 р. N 828-р.

2.           Финансирование спортивной отрасли увеличится на 28,5% [Электроний ресурс]: http://ubr.ua/leisure/sport/finansirovanie-sportivnoi-otrasli-uvelichitsia-na-285-107207.