Буткалюк О.О., Клочко О.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Електронна комерція та її роль в економіці підприємств

 

Електронна комерція порівняно з традиційними видами ділової активності має вагомі переваги. Зокрема використання нових електронних форм комунікації істотно знижує витрати на організацію та підтримку всієї інфраструктури бізнесу, а можливості електронної комерції дозволяють у будь-який момент перепроектувати стратегію його ведення.

Електронна комерція на підприємствах -це  будь-яка форма  бізнес-процесу,  в якому взаємодія між  суб’єктами здійснюється  в електронний спосіб з використанням  інформаційно-телекомунікаційних технологій. Існує два типи електронної комерції: торгівля інформацією і торгівля  матеріальними товарами.

Електронні комерційні операції  - це сукупність будь-яких етапів діяльності на підприємстві, які пов’язані з виробництвом, купівлею-продажем, передачею, обміном, тимчасовим використанням товару, виконання робіт і надання послуг з використанням інформаційно-телекомунікаційних технологій та систем. Організаційною, технічною та програмною основою електронних комерційних операцій на підприємствах є структурні та функціональні можливості мережі Інтернет та Інтранет, електронної комерції та електронних бізнес-процесів з використанням інформаційних технологій

Одним із  елементів діяльності промислового підприємства є  торговий цикл, який включає декілька етапів. Для того, щоб задовольнити потреби ринку, підприємства розробляють і виробляють нову продукцію (незалежно від того, що вона собою являє - річ, послугу чи інформацію), виходять з нею на ринок, розповсюджують її  та забезпечують після продажну підтримку, створюючи для себе джерела доходу протягом усього ланцюжка. Покупці спочатку визначають свою потребу в якійсь продукції, потім ознайомлюються з інформацією про неї, шукають місце, де можна здійснити купівлю, порівнюють усі можливі варіанти (ціну, рівень обслуговування, репутацію виробника тощо) і лише потім здійснюють покупку. Процес продажу також може включати в себе переговори про ціну, кількість, терміни доставки товару та конкретні особливі умови.  Після доставки товару або надання послуги торговий цикл не завершується. Підтримка споживача приносить додаткову користь обом сторонам: покупець отримує те, що йому необхідно для нормального використання товару, а постачальник  - нову інформацію про потреби ринку. Банки й інші фінансові інститути переміщують грошові кошти між покупцями і продавцями незалежно від того, ким вони є  – приватними особами чи великими багатонаціональними корпораціями [1].

Інструменти, якими фірма користуватиметься для реалізації можливостей електронної комерції, можна умовно розділити на чотири групи:бізнес-додатки; електронні магазини; шлюз в EDI-систему (офіційний документообіг); зв'язок із фінансовими організаціями через різні платіжні системи.

Сфери поширення електронної комерції такі: маркетинг, продаж і сприяння продажу; передпродаж, попередні домовленості, поставки; фінансування й страхування; комерційні операції: замовлення, отримання, оплата і т.д.

Існує відмінність між національними й інтернаціональними діловими операціями. Основи її є не технічними, а швидше законодавчими. На інтернаціональному рівні порівняно з внутрішньо-національним електронна комерція ускладнюється, що викликано такими чинниками, як оподаткування, угоди між країнами, митні збори і відмінності в правилах банківської діяльності

За даними Державного комітету зв'язку та інформатизації України, в 2001 р. В Україні нараховувалося від 700 до 750 тис. користувачів Інтернету.У грудні 2008 року за даними BIGMIR-Інтернет чисельність користувачів українського Інтернету склала 10 354 017 унікальних користувачів. На лютий 2011 року аудиторія українського Інтернету нараховувала 19719186 адрес користувачів. Таким чином, спостерігається стійка позитивна тенденція до зростання кількості користувачів [2].

Становлення і розвиток економіки пов'язані з перенесенням в електронне середовище мережі Інтернет різних видів соціально-економічної діяльності. Глобальна мережа Інтернет надає необмежені можливості для провадження електронної економічної діяльності, а це означає, що бізнес-процеси здійснюються миттєво у будь-якій точці сві-тового простору. Нова віртуальна організаційна форма бізнесу виникла як необхідність забезпечувати конкуренцію за обмежених ресурсів і фінансів з метою якнай швидшої реалізації запитів клієнтів при введенні нових технологічних інфраструктур. У віртуальних організаціях витрати скорочуються на 10-25%.

Таким чином, впровадження Інтернет-технологій у комерційну діяльність може бути ефективним на різних рівнях економіки – від світового до рівня окремих господарюючих суб’єктів. На кожному рівні ефективність електронної комерції слід розглядати, як комплексну категорію, що складається з критеріїв економічної, технологічної,соціальної та екологічної ефективності. Економічна ефективність має оцінюватися комплексно із використанням інтегрованого показника, який враховує особливості ведення економічної діяльності в мережі Інтернет .

Література

1.Алексунин В.Электронная коммерция и маркетинг в Интернете / В. Алексунин, В. Родигина. - М.: Дашков и Ко, 2005. - 216 с.

2.Ананьев О. М.Напрями розвитку сучасного електронного бізнесу / Ананьев О. М. // Торгівля, комерція, підприємництво. - 2003. - Вип. 6.

3.Апопій В. В. Інтернет-торгівля: проблеми і перспективи розвитку / Апопій В. В. // Регіональна економіка. - 2003. - № 1. - С. 25.