Дзюба Т. А., Іконнікова Л. О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Профілактика безпеки праці – запорука зменшення виробничого травматизму

Найвищою  соціальною  цінністю  в  Україні є  людина,  її  життя  та  здоров’я,  честь  і  гідність,  недоторканість  та  безпека;  права  та  свободи  людини,  їх  гарантії  визначають  зміст  ї  спрямованість  діяльності  держави,  яка  відповідає  перед  людиною  за  свою  діяльність;  затвердження  та  забезпечення  прав  та  свобод  людини  є  основним  обов’язком  держави.  Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Актуальність даної теми зумовлюється необхідністю державного регулювання безпеки умов праці, оскільки для забезпечення здорових і безпечних умов праці необхідно таке облаштування об’єктів виробничої діяльності, така організація робіт й такі технологічні процеси, за яких виключалися б потенційні причини виробничого травмування й професійних захворювань.

Метою дослідження є вирішення існуючих проблем безпеки умов праці в Україні, визначення методів їх подолання та формування  найвищого рівня безпеки для забезпечення здоров’я людей та профілактики виробничого травматизму на підприємствах .

Завданням є досягнення позитивних змін у справі профілактики виробничого травматизму, професійних й виробничо-зумовлених захворювань можливе за рахунок поліпшення та оздоровлення умов праці й дотримання вимог санітарно-гігієнічних нормативів та законодавчих актів з охорони праці та позитивних змін у ставленні працівників до особистої безпеки при виконанні робіт.

В  сучасній економіці, в  умовах особо  гострої конкуренції, основним фактором ринкової  боротьби  стали  люди.  Благодатна моральна обстановка в трудовому колективі, високі показники охорони праці  і техніка безпеки реально впливають на  ефективність виробництва.

Охорона  праці представляє собою систему збереження  здоров’я і життя  працівників  в  процесі трудової діяльності,  яка  включає в себе правові, організаційно-технічні, санітарно-гігієнічні, соціально-економічні, лікувальні - профілактичні,  реабілітаційні  і  інші  заходи.

Питання створення безпечних умов праці, профілактики виробничого травматизму та профзахворювань були, є і повинні залишатися важливими та актуальними на будь-якому підприємстві. Підвищена увага до проблем безпеки праці пояснюється тим, що, незважаючи на заходи, які вживаються роботодавцями, рівень виробничого травматизму в цілому залишається на високому рівні [3, c. 134-135].

Одним із найбільш наочних показників прагнення роботодавців дотримуватися умов безпечної праці є статистика у сфері виробничого травматизму і професійних захворювань.

Основними причинами травмування працівників є: невиконання вимог інструкцій з охорони праці та невиконання посадових обов'язків як посадовими особами підприємств, так і самими працівниками. Така ситуація викликана безвідповідальним ставленням до своїх посадових обов'язків роботодавців і недбалим ставленням до власного життя та здоров'я самих працівників.

Нещасні випадки за видами подій, виникають:

-     внаслідок падіння потерпілого, як з висоти, так і під час пересування;

-     спричинені дією предметів та деталей що рухаються, розлітаються чи

   обертаються;

-     внаслідок дорожньо-транспортних пригод [5, c. 18-19].

Саме тому хочеться звернути особливу увагу роботодавця на виконання  ст. 13 Закону України "Про охорону праці", згідно з якою роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці [1].

Контроль за правильним і своєчасним розслідуванням і обліком нещасних випадків, а також за виконанням заходів щодо усунення причин, які викликали нещасні випадки, здійснюють органи державного управління, органи державного нагляду за охороною праці, Фонд соціального страхування відповідно до їх компетенції, а також профспілкові комітети на підприємствах, громадські інспектори з охорони праці, та вищий відомчий контроль.

Згідно з вимогами чинного законодавства про охорону праці до переліку завдань, що повинні вирішуватися робочими органами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, входять облік і аналіз виробничого травматизму та профзахворювань.

Відповідно до ст. 22  Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі – Закон) робочі органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків  здійснюють заходи,  спрямовані на запобігання  нещасним випадкам,  усунення загрози здоров'ю працівників,  викликаної умовами  праці.

Відповідно до ст. 23 Закону виконання статутних  функцій  та обов'язків Фонду соціального страхування  від  нещасних випадків  щодо  запобігання  нещасним випадкам покладається на страхових експертів з охорони праці Фонду соціального страхування від нещасних випадків, які  здійснюють профілактичні заходи, спрямовані на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасних випадків на виробництві,

професійних захворювань та інших випадків загрози здоров'ю застрахованих осіб, викликаних умовами праці [2].

З метою профілактики попередження виробничого травматизму та покращення стану охорони праці експертами  проводяться  перевірки стану охорони праці на підприємствах, установах, організаціях  та  фізичних  осіб – підприємців,  які  використовують  найману  працю,  незалежно  від  форм  власності, видаються подання керівникам цих підприємств із переліком усіх виявлених порушень, вносяться пропозиції Держгірпромнагляду щодо заборони експлуатації робочих місць, дільниць, цехів.

Під час перевірок особлива увага звертається на наявність колективних договорів, якість складання розділу "Охорона праці" та комплексних заходів щодо покращення умов праці робітників, наявність посадових інструкцій, інструкцій з охорони праці, проходження навчання та інструктажів з охорони праці працівниками, своєчасне проведення атестації робочих місць, медоглядів. Велика увага приділяється компетентності самих спеціалістів служб охорони праці.

Керівникам та фахівцям з охорони праці експертами надають консультації із питань оформлення страхових справ, документів із розслідування нещасних випадків та професійних захворювань, профілактики нещасних випадків, системи управління охороною праці та інших.

Крім консультативної допомоги спеціалістам з охорони праці підприємств надається також методична допомога у вигляді надання інструкцій з охорони праці, положень, інформаційних бюлетенів та пам'яток.

Значну роль у пропаганді безпечної праці відіграють виступи на радіо і телебаченні, публікації на шпальтах регіональних, всеукраїнських газет та журналів, коли аудиторія споживачів інформації з питань охорони праці суттєво збільшена.

   Проведені профілактичні заходи дають змогу зменшити рівень травматизму на виробництві, також зменшити рівень смертельного травматизму,  професійної  захворюваності, та  прийняти за їх результатами відповідні постанови, розробляти дієві профілактичні заходи. [4, c. 21-23]

Незважаючи на роботу, яка проводиться як працівниками Фонду соціального страхування від нещасних випадків, так і керівниками підприємств, установ тощо, ризик травмування та професійної захворюваності на багатьох робочих місцях залишається доволі високим, а тому забезпечення належного рівня роботи з питань охорони праці на кожному підприємстві, в установі, організації має стати справою честі для роботодавців, адже безпечні умови праці - це життя та здоров'я працівників.

Охорона життя й здоров’я працюючих від впливу небезпечних та шкідливих виробничих чинників має важливіше соціальне значення, здоров’я працюючих є національним багатством держави оскільки має вплив на працездатність людини, а відтак на її добробут і подальший розвиток технічного процесу.

Література

1. Закон України "Про охорону праці" від 21.11.2002 р.

2. Кодекс законів про працю України.

3. Аналіз та оцінка ризику виробничого травматизму: посіб. для студ. ВНЗ / П. П. Кукін. - К. : Вища шк., 2007. - 328 с.

4. Варення Г. А. http://opac.library.vn.ua/cgi-bin/irbis64r_11/cgiirbis_64.exe?LNG=&Z21ID=&I21DBN=AN&P21DBN=AN&S21STN=1&S21REF=1&S21FMT=fullwebr&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=M=&S21STR=Синергетична модель ефективного функціонування системи охорони праці / Г.А. Варення // Безпека життєдіяльності. - 2009. - № 3. - С. 21-27.

5.  Колесник С. http://opac.library.vn.ua/cgi-bin/irbis64r_11/cgiirbis_64.exe?LNG=&Z21ID=&I21DBN=AN&P21DBN=AN&S21STN=1&S21REF=3&S21FMT=fullwebr&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=M=&S21STR=Системний підхід до питань охорони праці / С. Колесник // Охорона праці. - 2010. - № 4. - С. 18-19.