УДК

ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВАМИ АПК

 

В. М. Житник, студентка

І. В. Власенко, к. е. н., доцент

 

У статті розглянуто особливості планування технологічного забезпечення інформаційних систем на підприємствах АПК. Запропоновано шляхи вдосконалення процесу прийняття управлінських рішень за умови  використання інформаційних систем на підприємствах.

Ключові слова: планування, продуктивність праці, інформаційні системи, технологічне забезпечення,  підприємства АПК.

 

Вступ. Структурна реформа економіки України вимагає прискорити розвиток ринкової інфраструктури, до якої відносять, в тому числі, ринок інформаційних продуктів та послуг, сучасні телекомунікаційні системи зв’язку та інтеграцію у міжнародний інформаційний простір. Передові країни вже розбудували постіндустріальне суспільство з високим рівнем розвитку інформаційної політики, інформатизацією всіх сфер господарювання, розвиненою інфраструктурою і телекомунікаціями. Тому перед підприємствами та організаціями постає завдання сприяти впровадженню сучасних інформаційної систем із найновішим технологічним забезпеченням. Менеджменту потрібно запропонувати шляхи вдосконалення використання інформаційних систем за допомогою їх технологічного забезпечення.

Постановка завдання. Запропонувати шляхи інформаційного забезпечення менеджменту на підприємствах АПК.

Результати. Великі обчислювальні можливості електронної обробки даних дозволяють значно прискорити процес розробки та вибору управлінського рішення, проте недостатнє використання комп’ютерної техніки в процесі оцінки його альтернативних варіантів знижує якість ухваленого управлінського рішення та підвищує ризикованість його впровадження. Засобом, який дозволить забезпечити всебічну оцінку розробленого управлінського рішення може бути система підтримки ухвалення рішень, яка дедалі частіше включається до інтегрованих комп’ютерних інформаційних систем підприємств як одна з її складових частин. Коло питань, які виникають під час розробки інтегрованої комп’ютерної інформаційної системи підприємства, є достатньо широким. Воно охоплює питання структуризації та оптимізації інформаційних потоків підприємства, раціонального поєднання складових частин комп’ютерної інформаційної системи та забезпечення максимально ефективного використання комп’ютерних технологій і систем у розв’язанні всіх функціональних завдань управління підприємством [3, с. 86-87].

Функціонування економічного суб’єкта є складною систе­мою, що формалізується й описується показниками та спрямована на підтримку та підвищення свого економічного потенціалу. Для прийняття ефективних управлінсь­ких рішень в умовах динамічної зміни умов функціонування підприємству потрібна до­цільна автоматизована інформаційна сис­тема, що об’єктивно відображає поточну економічну ситуацію. При аналізі впливу якості прийняття рішення на діяльність підприємства виявлено, що помилки керівників верхнього рівня управління сильніше впливають на фінансові показники діяльності підприємства. Для прийняття більш збалансованих рі­шень необхідно надати працівникам верхнього рівня як підприємства в цілому, так і підрозділів, своєчасну інформа­цію щодо розглянутих питань [1, с 161].

В сучасних умовах передача інформації про становище й діяльність фірми на вищий рівень управління та взаємний обмін інформа­цією між усіма взаємозалежними підрозділа­ми фірми здійснюються на базі сучасної електронно-обчислювальної техніки й інших техні­чних комунікаційних засобів зв’язку. Для цього треба забезпечити пра­цівників персональними технічними засоба­ми: смартфонами або комунікаторами; ки­шеньковими персональними комп’ютерами та стільниковими телефонами, які за допомогою бездротового зв’язку забезпечували б безперервний доступ до стаціонарної ло­кальної мережі підприємства [4, с 8]. На рис. 1 зображено структуру інформаційних систем промислового підприємства. Вона складається з традиційної локальної мережі та мобільних пристроїв, які з’єднуються між собою за допомогою точок доступу Bluetooth, WiFi чи модемів GSM, GPRG, EDGE, 3G [5, с 235].

 

 

Рис. 1. Структура інформаційних систем, потрібних для ефективного менеджменту сучасного аграрного  підприємства.

На сучасному підприємстві АПК структура процесу управління стає не лінійною, а шаховою, тоб­то кожна складова процесу управління зазнає певного впливу з боку інших, і відокремити її від інших складових стає неможливим.  Всі складові процесу управління інтегруються в єдине ціле, що супроводжується поєднан­ням функцій управління [2, с 133]. У цьому контексті з’являється поняття інтегрованої комп’ютерної інформаційної системи як єдиної комп’ютерної системи підприємства, що здійснює збір, обробку, зберігання, забезпечує обмін інформацією, що стосується всіх діля­нок управління підприємством, без відокрем­лення окремих структурних підрозділів або функціональних завдань. Така комп’ютерна інформаційна система повинна забезпечувати використання інформації за напрямами пла­нування, виробництва, маркетингу та збуту, обліку та контролю, аналізу в межах всього підприємства, поєднувати наяв­ну інформацію, доступні ресурси та поточну діяльність підприємства (рис. 2) [3, с 87].

Рис. 2. Структура інтегрованої комп’ютерної інформаційної системи підприємства.

Висновок. Планування технологічного забезпечення інформаційних систем варто спрямовувати на створення інтегрованої комп’ютерної інформаційної системи - єдиної комп’ютерної системи підприємства, що здійснює збір, обробку, зберігання, забезпечує обмін інформацією, що стосується всіх ділянок управління підприємством. Таким чином не лише можливо підвищити конкурентоспроможність та ефективність діяльності аграрних підприємств, а й здійснити впровадження їх у новітній інформаційно-економічний простір планети, і підвищити якість розробки та винесення управлінських рішень на підприємствах агропромислового комплексу.

 

Література

 

1.       Азарова А. О. Використання GOAL – технології як одного з методів управління та мотивації персоналу. // Актуальні проблеми економіки. – 2009 р. – №8 (62). – С. 160-163.

2.       Іваненков С. В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку і аудиту – М.: Знання-Прес. – 2011 р. – 349 с.

3.       Клименко О. В. Автоматизована система управління виробничим підприємством: особливості побудови. // Вісник Дніпропетровського ДАУ. – 2010 р. – №1. – С. 86-88.

4.       Кисільова Т. У. Застосування мобільних інформаційних технологій підприємства. // Держава і регіони. Економіка та підприємництво – 2009 р. – № 5. – С. 8-11.

5.       Курташова І. В. Електронний документообіг і його особливості // Актуальні проблеми економіки. – 2011 р. – №3. – С. 231-237.