Г.М. Мартинюк,

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ОЗНАКИ, ХАРАКТЕРНІ РИСИ ТА ПРИНЦИПИ СУЧАСНОЇ КОМЕРЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

Актуальність обраної теми дослідження зумовлена тим, що на сьогоднішній день одним із головних завдань підприємств стає опанування стратегією та тактикою комерції, заміна адміністративно-командної системи ринковими зв'язками та перехід до ринкових відносин рівноправного партнерства й відповідальності, за яких принципово змінюються зміст та орієнтація комерційної діяльності підприємств.

Комерційна діяльність підприємства спрямована на одержання прибутку через задоволення купівельного попиту при високій культурі обслуговування. Ця мета рівною мірою важлива як для організацій і підприємств, так і для окремих осіб, що здійснюють операції купівлі-продажу на ринку товарів і послуг.

Метою даної статті є дослідження ознак, характерних рис та принципів комерційної діяльності на сучасному етапі господарювання.

Дослідженню питань удосконалення комерційної діяльності торговельних підприємств присвячено праці таких вітчизняних та закордонних вчених, як Ф. Половцев, А. Бусигін, В. Апопій, І. Бєляєвський, Л. Дашков, В. Памбухчіянц, О. Русєєва, А. Балан, І. Марченко та інших.

Виклад основного матеріалу. Комерційна діяльність підприємства як економічна категорія та об’єкт управління характеризується певними принципами, рисами та особливостями.

По-перше, комерційна діяльність підприємства має в своїй основі всі аспекти системи обміну. Проте, найбільш активно виявляються організаційно-управлінські, правові та фінансово-економічні.

По-друге, всі складові елементи та аспекти комерційної діяльності мають єдину спрямованість  - досягнення ефективного обміну, перш за все товарно-грошового.

По-третє, не завжди поставленою ціллю в завданнях комерційної діяльності є отримання прибутку. Залежно від обраного ринку, ситуації на ньому, пріоритети змінюються. Тому поставленими цілями можуть вважатися отримання соціального ефекту, уникнення банкрутства. Проникнення та утвердження на ринку тощо. В таких випадках отримання прибутку є другорядною ціллю.

По-четверте, комерційна діяльність підприємства є універсальною, тому має спільний зміст та закономірності як для внутрішнього. Так і для міжнародного обміну. Тому вона є глобальним явищем, визнана як у вітчизняній, так і в міжнародній практиці.

Основними принципами комерційної діяльності підприємства виступають [2]:

-       вільний вибір підприємцем видів комерційної діяльності (або принцип економічної свободи);

-       самостійне формування підприємцем програми діяльності, вибір постачальників і споживачів продукції, що виробляється;

-       комерційний розрахунок та власний комерційний ризик;

-       вільне розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом;

-       самостійне здійснення підприємцем зовнішньоекономічної діяльності, використання підприємцем належної йому частки валютної виручки на свій розсуд;

-       принцип конкурентоспроможності;

-       принцип адаптивності;

-       ризикованість.

Виходячи з принципів основними цілями комерційної діяльності підприємства вважають [1]:

-       встановлення господарських і партнерських зв'язків із суб'єктами ринку;

-       вивчення та аналіз джерел закупівлі товарів;

-       узгодження зв'язку виробництва зі споживанням товарів, орієнтованих на попит покупців (асортимент, обсяг й оновлення продукції);

-       здійснення купівлі та продажу товарів з урахуванням конкурентного середовища;

-       розширення існуючих і перспективний розвиток цільових ринків товарів;

-       скорочення операційних витрат, пов'язаних з купівлею-продажем товарів.

На сучасному етапі комерційна діяльність підпадає під вплив різних факторів, які визнають її розвиток. Тому, на нашу думку, необхідно приділити увагу саме визначенню чинників розвитку комерційної діяльності.

На розвиток комерційної діяльності активно впливають кількісні та якісні фактори як зовнішнього, так і внутрішнього характеру – соціальні, економічні, організаційні, правові, політичні, зовнішньоекономічні чинники (рис. 1) [3].

Вплив зовнішніх чинників має макроекономічний характер. Вони не залежать від розвитку комерційної діяльності, але мають безпосередній вплив на неї, створюючи умови та режими, що створюються для функціонування внутрішнього ринку.

Одним із чинників зовнішнього середовища є лібералізація економіки, що супроводжується децентралізацією економіки, ринковим ціноутворенням, розвитком підприємництва,вільним рухом капіталів, товарів та послуг. Ці елементи створюють сприятливі умови для  успішного розвитку комерційної діяльності. Але неконтрольована лібералізація економіки може спричинити до неконтрольованих подій на ринку товарів та послуг.

 

Рисунок 1. Чинники впливу на комерційну діяльність

Наступним чинником зовнішнього середовища є товарно-грошові відносини,які виявляються через те,що вироблена продукція, більшість видів ресурсів визнаються товаром та обмінюються на ринку у формі купівлі-продажу, що значно розширює комерційну діяльність.

Рівень доходів покупців, як зовнішньоекономічний чинник має досить вагоме значення, адже визначає платоспроможний попит, який має безпосередній вплив на комерційну діяльність.

Об’єкт діяльності суб’єкта ринку, комерційної структури визначає форми, особливості, специфіку комерційної діяльності, її ефективність. Якщо об’єктом комерційної діяльності є біржовий  товар, то й комерційні операції будуть відповідно біржовими за своїм змістом і характером. Ринку нерухомості притаманна своя специфіка комерційної діяльності [1].

Ціни в умовах ринку є вагомим чинником для здійснення успішної комерційної діяльності. Зважаючи на те, що сфера обігу у комерційній діяльності формується за рахунок надбавка до відпускної ціни постачальника, то запорука успіху прямо пропорційно залежить від цієї надбавки.

Таким чином, розглянувши всі аспекти, можна зробити висновок, що  комерційна діяльність як економічна категорія та об’єкт управління є досить складною системою, пов’язаною з безліччю факторами та одна із вагомих складових здійснення ефективної діяльності підприємства.

Комерційна діяльність підприємств досить часто застосовується в сфері роздрібної торгівлі, адже саме підприємства роздрібної торгівлі мають справу з найвимогливішими клієнтами – споживачами.

 

Література:

1.     Ансофф И. Стратегический менеджмент. Классическое издание / Ансофф И. – СПб.: Питер, 2009. – 344 с.

2.     Богатирьов І.О. Управління розвитком підприємства: автореф. дис. на здобуття наук. ступ. канд. екон. наук: спец. 08.06.01 «Економіка, організація та управління підприємствами» / Богатирьов І.О. – К.: 2004. – 28 с.

3.     Друкер Питер Ф. Задачи менеджмента в ХХІ веке [Електронний ресурс] / Питер Ф. Друкер. Режим доступу: http: // books.efaculty.kiev.ua/men/4/