Економічні науки/6.Маркетинг та менеджмент

 

Асист. Горшков М.А., Голованова К.Д.

 

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

 

Удосконалення менеджменту якості підприємства

(на прикладі ТОВ «Авеста»)

 

На сьогодні управління якістю займає чи не найголовніше місце у діяльності кожного підприємства. Ми можемо спостерігати, що споживчий ринок перенасичений товарами і послугами різної якості, але на жаль, досить часто якість товарів та послуг, які представлені на ринку не відповідають потребам та запитам споживачів. Тому для того, щоб забезпечувати підприємству прибутковість та перспективність, менеджери повинні приділяти достатню увагу саме якості товарів та послуг.

Ефективне управління якістю, що забезпечує високий рівень задоволення потреб і очікувань споживачів, є найважливішою передумовою успіху підприємства будь-якого виду діяльності та будь-якої форми власності. Якість продукції та послуг - це головний інструмент конкуренції, і якщо на підприємстві припиняють турбуватися щодо їхнього вдосконалення, то банкрутство буде неминуче [1].

Проблеми та питання якості продукції, управління та виробництва досліджували такі вчені: Л.Балабанова, Д.Вальден, В.Василенко, В.Версан, В.Друзюк, Г.Козаченко, О.Мартякова, Ф.Поклонський, Г.Тагуті, О.Чернега, О.Федак. Проте ці питання й досі залишаються остаточно не дослідженими і викликають суперечливі думки сучасних менеджерів, які займаються операційною діяльністю. Існує досить багато думок, щодо до того, як саме слід управляти якістю товарів та послуг, проте ми можемо спостерігати, що сучасний менеджмент орієнтується не лише на управління якістю товарів та послуг, але й на якість виконання самих процесів, що безпосередньо стосується саме операційного менеджменту.

Тому для того, щоб побачити, як саме здійснюється процес управління якістю, коректно розглядати цю проблему на прикладі конкретного підприємства, на якому здійснюється управління операційною діяльністю. Для дослідження цього питання нами було обране підприємство, яке знаходиться у Вінницькій області і має назву ТОВ «Авеста». Воно займається виробництвом та збутом оцинкованого посуду. Так на прикладі цього підприємства ми розглянемо, яке саме місце посідає управління якістю в досягненні мети підприємства та в одержанні ним відповідних прибутків, і на що слід звернути увагу менеджерам з виробництва для покращення якості продукції та процесів виробництва.

Під час дослідження нами було виявлено, що на підприємстві «Авеста», досить велику увагу приділяють саме якості продукції та процесам виробництва. Тут існує досить жорстка система контролю та перевірки за дотриманням відповідного рівня якості, оскільки продукція даного підприємства реалізується не лише на території України, але й за кордоном, і тому має відповідати світовим стандартам.

Як з’ясувалося на даному підприємстві у виробничому цеху працює 47 спеціалістів, причому серед них є два контролера ВТК, що на даний момент на багатьох інших підприємствах являється рідкістю. Це є досить позитивним моментом у діяльності підприємства, адже це свідчить про те, що керівництво підприємства дбає про свій імідж, а також про своїх споживачів і прагне забезпечувати їх продукцією відповідної якості. Саме контролери на чолі з менеджером здійснюють контроль за якістю виробництва на даному підприємстві. Тут встановлений конкретний ліміт перевірки продукції і він становить не менше 5 виробів з 1000 для кожного контролера ВТК. У разі виявлення неполадок виробничого обладнання або випуску неякісної продукції, контролер зупиняє виробництво і викликає спеціалістів для налагодження обладнання, яке вийшло із ладу. У ході досліджень було також з’ясовано, що контролери справляються зі своїми обов’язками і не допускають потрапляння до споживачів продукції невідповідної якості, це підтверджується тим фактом, що за період існування ТОВ «Авеста» не було жодного повернення неякісної партії товарів.

Якщо проаналізувати останні роки діяльності підприємства, то можна побачити, що на даний момент не прослідковується збоїв у виробництві й робота на заводі не зупиняється на кілька днів, або навіть тижнів, як це було минулі роки. Раніше такі негативні моменти траплялися через те, що постійно ламалось обладнання, випускалась кількість браку, яка перевищувала встановлену норму (незважаючи на те, що неякісна продукція підлягає утилізації та переробці) та траплялись постійні збої у поставках сировини. На сьогодні, усі ці негативні моменти виправлені й надалі не допускаються у роботі. Це є заслугою ефективного управління менеджерів з операційної діяльності, які спромоглися налагодити постійні поставки сировини, заключивши контракти з іншими постачальниками, які переглянули посадові інструкції та детально ознайомили робітників з ними, закріпили за кожним механіком та техніком конкретне обладнання, за експлуатацію та роботу якого вони відповідають, а також які делегували більше повноважень контролерам, які постійно співпрацюють з виробництвом й можуть оперативно реагувати на будь-які збої у виробництві та недотриманні якості.

На даний момент підприємство працює на повну потужність. Середньоденний виробіток продукції складає 6 тисяч одиниць продукції, середньо тижневий 32 (підприємство інколи працює по суботам), а середньомісячний 125 тисяч одиниць продукції, коли порівняно з минулим роком ці показники були майже вдвічі меншими. Підприємство має свій особистий склад, який вміщує в собі запас в розмірі 150 тисяч одиниць продукції, з урахуванням того, що двічі на тиждень здійснюється відправка товару, цього простору достатньо для об’ємів виробництва заводу.

Усе це свідчить про підвищення якості товарів, адже попит на них збільшується і відповідно про ефективність роботи усіх служб підприємства, зокрема менеджерів та контролерів, які відповідають за якість продукції та виробництва.

Проаналізувавши усю діяльність підприємства, можна запропонувати менеджерам підприємства певні рекомендації, які можуть вплинути на підвищення якості виробництва та товарів зокрема. По-перше на підприємстві слід запровадити використання автоматизованого підрахунку кількості та пакування готової продукції, а також доречним буде придбання та застосування електрокарів, адже усі ці роботи здійснюються на підприємстві людською фізичною працею, і тому під час цих процесів є велика вірогідність і великий процент псування якості або навіть взагалі пошкодження готової продукції. По-друге доречним також буде впровадження практики відвідування безпосередньо місць продажів та посередників, які купують оцинкований посуд, вироблений ТОВ «Авеста», адже для того, щоб задовольняти попит споживачів, потрібно виготовляти продукцію відповідної якості, з розрахунку на їхні потреби. А також слід впроваджувати новітні технології виробництва з допомогою яких підвищиться якість товарів і вони безпосередньо займуть головне місце серед аналогічних товарів у Німеччині, Росії, Литві, Латвії, Молдові, Чехії, Словаччині та Казахстані, де безпосередньо реалізується продукція ТОВ «Авеста».

 

Література:

1.                Горчакова Е.Н. Оценка результативности систем менеджмента качества /  А. И. Момот, А. П. Левицкий, Е.Н. Горчакова  // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2007. – №1. – С.92-95.

2.                Друзюк В. Система управління якістю - інвестиція в майбутнє / В. Друзюк, О. Федак // Стандартизація. Сертифікація. Якість. -2009. -№1. - С. 51-54.

3.                Кахович Ю.О. Контроль якості продукції підприємства в умовах сучасної економіки / Ю.О. Кахович, К.С. Янко // Науковий вісник НГУ.-2011.-№1.-С.123-128

4.                Управління якістю продукції/ О.Й.Запунний, О.Д.Запунний, І.В.Полуда, С.М.Савченко, В.Д.Нємцов - К.: Київський політехнічний інститут, 1998. - 134с.