к.е.н., доц. Даценко Г.В., Стаднік В.В.

Вінницький торгівельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Доцільність та необхідність здійснення фінансового контролю за коштами спеціального фонду установи

Однією з основних ділянок контролю в бюджетній установі є перевірка дотримання законодавства під час складання, розгляду, затвердження та виконання кошторису, в тому числі, формуванням і використанням коштів спеціального фонду бюджету – однієї із складових кошторису.

Завжди були і залишаються актуальними для всіх установ та організацій бюджетної сфери проблеми формування, а також ефективного й раціонального використання коштів спеціального фонду бюджету. Запровадження системи заходів щодо суворої економії коштів бюджетних установ передбачає розробку адекватної системи ефективного контролю за видатками з рахунка спецкоштів усіма бюджетними установами, в тому числі державними закладами у сфері освіти.

Проблеми формування фінансових ресурсів бюджетних установ та ефективність їх використання розкривають у своїх працях: В. Т. Александров, П. Й. Атамас, Р. Т. Джога, О. Сліпачук, Є. В. Калюга, В. І. Крисюк, Н. С. Вітвицька, І. Ю. Чумакова, В. С. Шестак, та ін. Проте питанням державного фінансового контролю за коштами спеціального фонду бюджету приділяється вкрай мало уваги.

Основним завданням для розкриття сутності обраної теми є дослідження сучасного стану системи фінансового контролю за надходженням та використанням коштів спеціального фонду, а також визначення  мети та завдання такого контролю

Проблемам формування та використання фінансових ресурсів суб’єктів господарювання приділяється багато уваги, але мало досліджуються проблеми щодо фінансового забезпечення ефективної діяльності бюджетних установ, що здійснюють некомерційну діяльність, тобто для яких одержання прибутку не є основною метою. Особливої уваги потребує процес контролю за фінансуванням, виконанням бюджетних призначень, використанням коштів спеціального фонду, адже даний процес є важливим інструментом ефективної діяльності всіх бюджетних установ.

Так, діяльність Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників здійснюється на основі змішаного фінансування: частина коштів на покриття видатків навчального закладу надходить у порядку кошторисного фінансування з державного бюджету (загальний фонд бюджету), частина – за рахунок власних надходжень, основним з яких є продаж наукових видань (спеціальний фонд бюджету).

Метод кошторисного забезпечення має свої переваги та недоліки. До переваг кошторисного фінансування належить те, що за допомогою даного методу забезпечується відповідність дохідної та видаткової частин кошторису, тобто фінансування планових витрат установи за умови стовідсоткового фінансування з державного бюджету відбувається в повному обсязі. Окрім того, кошторисне фінансування передбачає суворий та постійний внутрішній і зовнішній фінансовий контроль за витрачанням коштів.

Однак за рядом переваг кошторисне фінансування тягне за собою і певні недоліки. Основними з них є: метод кошторисного фінансування не передбачає достатніх стимулів для раціонального та ефективного господарювання і взаємозв’язку між рівнем фінансування й результатами діяльності навчального закладу; у проектах кошторису досить чітко розраховуються тільки видатки на оплату праці й нарахування на заробітну плату, виходячи зі штатного розпису, а всі інші видатки розраховуються з даних попереднього кошторису, на основі припущення. А як показує практика, такий розрахунок призводить до внесення змін до кошторисів протягом року, що в багатьох випадках потребує “вимушеної ” економії коштів за одними статтями видатків задля їх збільшення за іншими та навіть додаткового фінансування з бюджету. Окрім того, законодавством закріплено зв’язок джерел надходження коштів спеціального фонду з напрямами їх використання, і заклад не може вільно, на власний розсуд розпоряджатися заробленими коштами.

За таких умов зростає значення і роль державного фінансового контролю за раціональним та ефективним використанням коштів спеціального фонду бюджету.

Важливим етапом під час контролю за спецкоштами має бути аналіз спеціального фонду кошторису доходів і видатків. Значення такого аналізу визначається тим, що з його допомогою можна проконтролювати правильність утворення спецкоштів, витрати, а також знайти резерви для зміцнення матеріально-технічної бази установи. У першу чергу, такий аналіз повинен проводитися з метою встановлення, наскільки ефективно використовуються кошти спецфонду на утримання бюджетної організації, чи відповідають якість і обсяг послуг, наданих закладом, витратам на їх надання. Велике значення має аналіз співвідношення доходів і видатків за кожним позабюджетним джерелом надходжень, який повинен виявляти найбільш рентабельні види діяльності закладу. Крім того, особливу увагу слід приділяти розміру видатків на одну гривню доходів за коштами спеціального фонду бюджету. Аналіз – це єдиний дійовий метод контролю за ефективністю витрачання коштів спеціального фонду бюджету.

 Контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного й результативного управління бюджетними коштами, основні завданнями якого є: аналіз та оцінка стану фінансової і господарської діяльності розпорядників бюджетних коштів; перевірка правильності ведення бухгалтерського обліку й достовірності фінансової та бюджетної звітності; оцінка управління бюджетними коштами; забезпечення обґрунтованості планування надходжень і витрат бюджету; досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності й результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень; запобігання порушенням бюджетного законодавства та забезпечення інтересів держави у процесі управління об’єктами державної власності.

Отже, для того, щоб забезпечити ефективне використання бюджетних коштів необхідно посилити державний фінансовий контроль. В державному регулюванні бюджетного фінансування посилюється роль фінансового контролю та змінюється його спрямованість з перевірки і оцінки кінцевих результатів фінансово-господарської діяльності на попередження правопорушень чинного законодавства. Традиційні методики фінансового контролю є недосконалими та не сприяють його результативності у прийнятті рішень щодо доцільності бюджетних програм та об'єктів фінансування. В зв'язку з цим розробка нових підходів до організаційно-методичного забезпечення фінансового контролю використання бюджетних коштів є першочерговою проблемою.

Основними чинниками, що впливають на ефективність використання бюджетних коштів, є: недосконалість нормативно-правової бази фінансового контролю, необґрунтованість бюджетних цільових програм, неурегульованість розподілу повноважень між контролюючими органами, недосконалість організаційно-методичного забезпечення фінансового контролю, відсутність єдиної інформаційної бази для здійснення фінансового контролю, наявність великої кількості фінансових порушень.

 

Література

1. Байбакова О.О. " Кошторисам доходів і видатків  - повсякденну увагу"// Фінансовий контроль. – 2004.- № 2.- с. 6-10.

2. Білуха М. Т., Микитенко Т.В. Фінансовий контроль: теорія, ревізія, аудит: Підручник.-К:,- 2005.-с.640

3. Дудчик В.В., Фірстенко В.В. "Перевірка правильності складання кошторису бюджетної установи: методика і завдання"// Фінансовий контроль.- 2007.- №1 .- с. 60

4. Прохорова О. С. Кошторис бюджетної установи: історія розвитку, порядок та перевірка правильності складання // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. – 2009. – № 2(6). – С. 119-123

5. Замазій С. Порядок внесення змін до кошторису бюджетних установ і організацій // Податки та бухгалтерський облік, 4.08.2003 р. - № 62 (620), с.36