К.е.н., доцент Даценко Г.В., Глухманчук Л.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Фінансовий контроль оплати праці в бюджетних установах

 

У період розвитку кризових явищ в економіці України відбуваються зміни у фінансовій системі держави, у зв’язку з цим зростає роль і значення удосконалення ведення бухгалтерського обліку доходів і видатків бюджетних установ, складання звітності з метою уможливлення більш раціонального використання фінансових ресурсів. Названі причини вимагають реформування бюджетної сфери та впливають на порядок ведення бухгалтерського обліку, форми і обсяги подачі звітної інформації, систему внутрішнього і зовнішнього контролю за використанням бюджетних коштів.

Питання присвячені особливостям контролю оплати праці працівників бюджетних установ, знайшли своє відображення у працях багатьох вітчизняних вчених: Г. В. Власюка, Ю. В. Карповича, Т. В. Кузнєцова, Т. Г. Мельник, Шевчук О. А. та ін.

Метою даної роботи є дослідження особливостей фінансового контролю оплати праці в бюджетних установах.

Здійснення нарахування та виплати заробітної плати в бюджетних установах регулюється нормативно-правовою базою, а саме: Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року зі змінами і доповненнями, Кодексом законів про працю, Постановами Уряду щодо оплати праці, Інструкціями, розпорядженнями Кабінету Міністрів України.

Законом України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовою угодою власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ст. 1 Закону України «Про оплату праці») [1].

У бюджетній сфері процес праці та її оплати має певні особливості: результатом виконуваної роботи є часто не річ (продукція), а послуги (діяльність); праця в бюджетних установах носить переважно розумовий характер; у складі сукупних витрат бюджетних установ на оплату праці припадає від 60 до 85% усіх витрат; у бюджетній сфері досить високий рівень кваліфікації працюючих, а в деяких галузях (освіта, охорона здоров'я, мистецтво) частка спеціалістів вищої кваліфікації сягає близько 50% загальної чисельності працівників [8, с. 51].

Згідно зі ст.8 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. [1] умови та розміри оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються КМУ.

Ревізію операцій щодо оплати праці доцільно здійснювати в такому порядку: перевірка обґрунтованості нормативів щодо оплати праці, розцінок, ставок заробітної плати, правильність її нарахування та розрахунків з персоналом, перевірка документального обґрунтування і обліку за заробітною платою та витрат, пов’язаних з оплатою праці.

Основною формою оплати праці у бюджетних установах є погодинна оплата, яка може бути простою (для працюючих встанов­люється тверда погодинна ставка); погодинно-преміальною (крім заробітку, відповідно до посадового окладу виплачується премія за високі досягнення) та штатно-окладною (кожному працівникові встановлюється місячний посадовий оклад).

Усі витрати на оплату праці бюджетної установи формують її фонд оплати праці, під яким розуміють сукупність коштів, одержа­них як фінансування з бюджету та від власних надходжень бюджетної установи.

Фонд оплати праці в бюджетних установах відповідно до Закону України "Про оплату праці" [1] має такі складові: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Перевіряючи використання трудових ресурсів, необхідно за даними відділу кадрів перевірити облік основного складу працівників та використання робочого часу. Для цього потрібно проаналізувати доцільність та ефективність структури штатних працівників бюджет­ної установи, пам'ятаючи, що за функціональним призначенням особовий склад бюджетної установи поділяється на персонал основ­ної діяльності та допоміжний обслуговуючий. Крім того, необхідно перевірити, як організовано в установі контроль за дотриманням штатної дисципліни. Перевіряються факти утримання посад, не передбачених штатним розписом, шляхом зіставлення фактичного штату працівників зі штатним розписом.

При перевірці здійснених видатків на оплату праці визначають обґрунтованість затверджених асигнувань на заробітну плату працівників установи, для чого доцільно перевірити правильність планування виробничих показників (за мережею, контингентом, шатами), а також застосування норм і нормативів у розрахунках [2, c. 152-153].

Відповідно до законів України про Державний бюджет видатки на заробітну плату працівників бюджетних установ та нарахування на неї є захищеними статтями бюджету, тому перевіряючи виконання кошторису бюджетної установи за КЕКВ 1110, 1120, аналізують, чи не витрачались кошти, виділені на оплату праці та інші цілі.

Перевіряючи здійснені видатки на оплату праці, необхідно перевірити правильність встановлення посадових окладів, тарифних ставок; правильність оформлення первинних документів з нараху­вання заробітної плати; табелів обліку використання робочого часу; стан обліку і розрахунків за депонованими сумами; реальність заборгованості по заробітній платі та інших соціальних виплатах [2, c. 160].

Держава здійснює регулювання оплати праці працівників бюджетних установ шляхом: встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій; встановлення умов і розмірів оплати праці на підставі законодавчих та інших нормативних актів України; генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів у межах асигнувань за рахунок загального та спеціального фондів; оподаткування доходів працівників.

Таким чином, організація обліку витрат на оплату праці виступає трудомістким процесом, який включає багато особливостей, залежно від специфіки та сфери діяльності бюджетної установи, тому вимагає правильної організації системи обліку та автоматизації цієї ділянки роботи, з метою скорочення матеріальних і трудових витрат на збір, обробку та аналіз даних з питань праці та її оплати для прийняття обґрунтованих оперативних управлінських рішень.

 

Література:

1.            Про оплату праці: Закон України від 24.03.95 № 108/95-ВР // www.zakon.rada.gov.ua/.

2.                 Шевчук О. А. Державний фінансовий контроль бюджетних установ : Навч. посібник / О. А. Шевчук ; За заг. ред. Є.В.Мниха. - К : КНТЕУ, 2007. – 216 с.

3.                 Яковишина Н. А. Порядок нарахування заробітної плати працівникам бюджетної сфери / Н.А. Яковишина, Ю.Ю. Цивак // Обліково-аналітичне та фінансове забезпечення управління підприємства: міжнародний досвід та вітчизняна практика: збірник наукових праць Всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції 8-9 квітня 2011 року. – Вінниця: Центр підготовки навчально-методичних видань ВТЕІ КНТЕУ, 2011. – С.50-54.