Донецький університет економіки та

торгівлі імени Михайла Туган-Барановського

 

Дем`яненко Т.В.

         Научний керівник: Тимчина Л.І.

 

ОБЛІКОВА ПОЛІТИКА ПІДПРИЄМСТВ, ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ФОРМУВАННЯ ДОХОДУ

 

На сьогоднішній день все частіше спостерігається формальний підхід до формування облікової політики на підприємствах.  Значні зміни у формах власності, організаційних формах підприємства, ринковій інфраструктурі, суттєвим чином вплинули на форми, види й методи планування, управління, аналізу, а система обліку, в основному, зберегла стару ідеологію і організацію. Тому, дослідження в формуванні облікової політики є досить загальними, що обумовлює і актуальність обраної теми дослідження. На таку ситуацію впливають як відсутність достатнього практичного досвіду управління в ринкових умовах, так і недостатнє законодавче регулювання цього питання, а також недостатнє вивчення з боку науковців цієї проблеми.

Даному питанню присвятили свою увагу, як вітчизняні так і зарубіжні вчені. Серед вітчизняних слід виділити: Гироль С.В. [1], Радченко О.Д., Костенко О.М., Олійник Т.І., Подолянчук О.А. Проте основну увагу в своїх працях вони приділяють проблемі збільшення дохідності виробників.

Метою даної статті є розгляд формування облікової політики, та доходів підприємств

Облікова політика підприємства формується згідно із Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від  16.07.1999р. [2] та національних Положень бухгалтерського обліку. Від прийнятих у цій частині рішень прямо залежить структура балансу, оцінка його статей та значення ряду ключових фінансово-економічних показників.

Дохідність підприємства в певній мірі залежить від обраної облікової політики підприємства, тому слід в першу чергу звернути увагу на інформацію про доходи, що повинна відображатись в положенні про облікову політику підприємства.

 Від облікової політики може залежати безпосередньо і прибутковість підприємства. Вибір способу і форми ведення бухгалтерського обліку забезпечує оптимізацію витрат і як наслідок – впливає на результативність господарської діяльності. Всі складові облікової політики, зокрема способи нарахування амортизації основних засобів, нематеріальних активів, способи оцінки виробничих запасів, незавершеного виробництва, готової продукції, порядок обліку витрат на виробництво, калькулювання собівартості продукції, визнання виручки від реалізації продукції.

Отже, правильно обґрунтовані елементи облікової політики підприємств впливають на реальність величини доходів підприємства відображених у звітності. З погляду облікової політики щодо доходів в основу елементів мають бути покладені не аналогічно викладені елементи методу бухгалтерського обліку, а класифікаційні ознаки доходів як для потреб зовнішніх користувачів, так і потреб управління підприємством, з урахуванням нормативних вимог, та вибір альтернативних варіантів при дії факторів на діяльність підприємства [3].

При вивченні впливу облікової політики на дохідність підприємства можна виділити організаційно-технологічний та методичний аспекти.

Методичний аспект визначає варіанти відображення в обліковій політиці інформації про виробничо-господарську та фінансову діяльність виходячи з альтернативних прийомів і способів. Організаційний – форми ведення й організації бухгалтерського обліку підприємства.

Отже, формування доходів в певній мірі залежить від обраної облікової політики підприємства, а її елементи впливають на реальність величини доходів відображених у звітності.

Література:

1.     http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/996-14

2.     http://www.nbuv.gov.ua/