К.е.н., доц. Шевчук Л.П., Черниш Ю.М., Матвійчук Н.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Роль прибутку у формуванні фінансових ресурсів підприємства

Постановка проблеми. В умовах ринкової економіки, прибуток є найважливішою фінансовою категорією, оскільки відображає позитивний фінансовий результат господарської діяльності підприємства, характеризує ефективність виробництва і свідчить про обсяг і якість виробленої продукції, стан продуктивності праці, рівень собівартості. Розмір отриманого прибутку має вагоме значення в  діяльності підприємства тому, що впливає на формування  фінансових ресурсів підприємства, збільшення його ринкової вартості підприємства, ефективність  виробничої діяльності, економічний розвиток держави. 

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Проблеми управління, формування і використання  прибутку підприємства, його діяльності в різних аспектах досліджували науковці України і зарубіжжя.  Серед них можна назвати Азгальдова Г., Бланка І., Балабанова І., Бадалова Л., Данилишина Б., Джурана Дж., Дорогунцова С., Каца І., Крамаренко Г., Коробова М.,  Лігоненко Л., Мазаракі А., Маршалову А., Менкью Н.,  Ногіна С., Омелянович Л., Поддєрьогіна А., Прушківську Е., Солоу Р., Садєкова А., Санакоєву Н., Стоянову О., Ушакову Н., Чорну О., Шеремета А. [1, с. 283].

Мета статті полягає у визначені ролі прибутку у формуванні фінансових ресурсів підприємства та виявленні шляхів  удосконалення формування та розподілу прибутку.

Виклад основного матеріалу. У складі внутрішніх джерел формування власних фінансових ресурсів головне місце займає прибуток, що залишається у розпорядженні підприємства, – він формує більшу частину його власних фінансових ресурсів, забезпечує приріст власного капіталу і відповідно ріст ринкової вартості підприємства [2, с. 257].

Останніми роками в Україні спостерігається низка негативних тенденцій, що ускладнюють процес управління прибутком підприємства, серед яких: зменшення обсягу одержаного прибутку підприємствами всіх видів економічної діяльності; формування значної частки прибутку у промисловості; зниження рівня рентабельності підприємств; уповільнення приросту валової доданої вартості; уповільнення приросту обсягу реалізованої продукції та основних засобів підприємств [4, с. 32].

З кожним роком частка прибуткових підприємств зменшується, в січні-жовтні 2012 р. вона становила 44,5 % (табл. 1). Хоча в 2011 р. рівень прибуткових підприємств склав 64,1 %, за січень-жовтень 2012 р. у порівнянні з 2011 р. було отримано прибутку на 19,6% менше.

Таблиця 1

Питома вага підприємств в Україні, що одержали прибуток від звичайної діяльності до оподаткування в 2008-2012 рр. [3].

Рік

Питома вага підприємств в Україні, що одержали прибуток від звичайної діяльності до оподаткування, %

2008

62,8

2009

60,1

2010

63,2

2011

64,1

Січ.-жовт. 2012

44,5

 

Для того, щоб запобігти зменшення прибутку вітчизняних підприємств необхідно вдосконалити формування прибутку підприємств та економічно обґрунтувати їх потреби. Для цього, пропонуємо здійснювати планування його розподілу в такому порядку:

1. Визначення потреби у прибутку за напрямками його використання;

2.  Формування цільової структури розподілу прибутку;

3. Визначення пріоритетності у використанні прибутку за окремими напрямками використання;

4. Балансування потреби у прибутку за напрямками його використання з можливостями отримання прибутку при здійсненні господарсько-фінансової діяльності підприємства.

Серед напрямків розвитку механізму управління прибутком підприємства виокремлено такі: оптимізація зовнішніх і внутрішніх, вхідних і вихідних грошових потоків; вдосконалення методів оцінки і планування обсягу прибутку на поточний і перспективний періоди; встановлення обґрунтованих пропорцій між частками прибутку, що спрямовуються на споживання та накопичення; виваженість дивідендної політики; вдосконалення системи страхування фінансових ризиків; якісний фінансовий контроль за виконанням завдань щодо використання та розподілу прибутку; раціональне використання нерозподіленого прибутку тощо [4, с. 34].

Висновки. Отже, головне місце у складі джерел формування власних фінансових ресурсів підприємства займає прибуток. Останнім часом, частка прибуткових підприємств в Україні зменшується, що є негативним фактором для економіки. Тому, потрібно здійснювати заходи для збільшення прибутку, що сприятиме забезпеченню підприємств необхідними і достатніми фінансовими ресурсами.

Література:

1. Ногіна С. Шляхи вдосконалення формування і розподілу прибутку // Економічний аналіз. – 2011. - №8. – С. 283-286.

2. Прушківська Е.В., Санакоєва Н.А. Напрями вдосконалення, формування та використання фінансових ресурсів на підприємстві // Вісник Запорізького національного університету. – 2010. - №3. – С. 257-262.

3. Фінансові результати від звичайної діяльності підприємств до оподаткування за видами економічної діяльності. – Електронний ресурс. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/

4. Чорна О.М., Мацнєва О.О. Механізм управління прибутком підприємств в Україні // Фінанси, банки, інвестиції. – 2012. - №1. – С. 30-35.