Разборська О.О., Біла Л. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Сучасні проблеми аудиту фінансової звітності великих підприємств

 

Актуальність теми. В сучасних  умовах ринкової економіки відбувається постійне зростання конкуренції. Для ефективної діяльності підприємства у наявному конкурентному середовищі  особливе значення відіграють ефективні управлінські рішення, які можливо прийняти тільки при використанні якісного інформаційного забезпечення. Особливу роль в системі такого забезпечення відіграє фінансова звітність, оскільки в умовах істотних змін ринкової інфраструктури та інтеграції суб’єктів господарювання, саме вона є основним джерелом інформації для зовнішніх користувачів. Постійні зміни в законодавстві призводять до виникнення численних помилок при складанні фінансової звітності, що в свою чергу сприяють підвищенню ролі аудиту фінансової звітності.

Дослідження проблеми. Аналіз проблем аудиту фінансової звітності розглядали такі дослідники, як: С.Ф.Голов, Т.М. Ковбич, Р.О. Костирко, Б.В.Кудрицький, О.Ю. Редько, В.М. Голіков та ін. Однак, ще й досі залишаються малодослідженими і потребують подальшої розробки питання проблем аудиту фінансової звітності на великих підприємствах.

Метою  статті є, дослідження сучасних проблем аудиту фінансової звітності великих підприємств та можливих шляхів їх вирішення.

Виклад основного матеріалу. Фінансова звітність є джерелом інформації про фінансовий стан будь-якого суб’єкта господарювання. Згідно Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", фінансова звітність – це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період. Фінансова звітність включає: баланс, звіти про фінансові результати, рух грошових коштів, власний капітал та примітки до звітів [1].

Тобто, фінансова звітність є однією із складових інформаційного забезпечення, що пов’язує підприємство з суспільством та діловими партнерами і ґрунтується на узагальнених даних бухгалтерського обліку підприємства і підтверджує результати діяльності. Дослідження фінансової звітності здійснюється в системі аудиту не тільки в якості її як інформаційної бази, а і як об’єкту контролю, що в свою чергу, порушує ряд проблемних питань та суперечностей. Нераціонально та неефективно побудований аудит фінансової звітності великих підприємств може призвести до не виявлення викривлень, фальсифікацій у звітності, яка стане інформаційним базисом для подальшого проведення аудиту. При цьому на основі здійсненого аудиту будуть надані певні висновки керівництву для прийняття управлінських рішень, які будуть високо ризикованими та непередбачуваними для підприємства [4].

На початку аудиту фінансової звітності суб'єктів підприємницької діяльності встановлюється відповідність її чинним законодавчим та іншим нормативно-правовим  актам (Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", затвердженим Положенням (стандартам) бухгалтерського обліку тощо) [1]. У зв’язку з цим, серед основних причин допущених перекручувань і порушень при формуванні фінансових результатів на сьогодні виділяють свідомі і не свідомі дії посадових осіб, що займаються підготовкою вихідної інформації про діяльність підприємства. При цьому, багато фактів порушень виникають на практиці в результаті неправильних арифметичних дій при здійсненні різних розрахунків. Ці факти обману і помилок приводять до перекручування даних про рівень витрат на виробництво і фінансових результатів, а також перекручування звітності.

До сучасних проблем аудиту фінансової звітності великих підприємств можна віднести:

1) перевірку великого об’єму інформаційної бази підприємства;

2) недосконалість законодавчої бази України стосовно аудиту фінансової звітності;

3) відсутність уніфікованих форм робочих документів аудитора;

4) недостатній рівень комп`ютеризації аудиту фінансової звітності [3].

Напрямами вдосконалення аудиту фінансової звітності великих підприємств в умовах користування міжнародними та внутрішньофірмовими стандартами з урахування практики та досвіду є:

-         створення ефективної та досконалої системи контролю якості, оскільки сьогодні якість вітчизняного аудиту взагалі й аудиту фінансової звітності зокрема викликає багато нарікань;

-         удосконалення методики складання та ведення аудиторських робочих документів та порядок реалізації результатів аудиту на підставі внутрішньофірмових стандартів аудиту;

-         вивчення аспектів використання меморандуму виправлених помилок за результатами аудиту та врегулювання законодавством відповідних питань щодо обов’язкового використання аудитором даного документа;

-         створення ефективної та досконалої системи щодо законодавчого врегулювання реалізації результатів аудиту

-         як на нашу думку вході оцінювання фінансової звітності великих підприємств слід використовувати ризико-орінтований аудит з метою максимального охоплення різних об’єктів діяльності через оцінювання резикових місць. [2].

Висновки. Таким чином, існування значної кількості проблем аудиту фінансової звітності великих підприємств зумовлюють необхідність підвищення уваги до рівня його якості, та розробки нових комплексних підходів до їх вирішення, як на загальнодержавному, так і на локальному рівні: на рівні кожного підприємства.

Література:

1.           Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999  № 996-XIV зі змінами і доповненнями.

2.           Амеліна Ю.Ю. Проблеми покращення якості аудиту фінансової звітності та напрями його вдосконалення в умовах міжнародних стандартів // Управління розвитком. – 2011. - № 2. – С.11-13.

3.             Колодяжна О.В. Проблемні питання аудиту фінансової звітності підприємства // Управління розвитком. – 2011. - № 17. – С.62-64.

4.             Шкунова А.В. Сутність методики аудиту фінансової звітності // Управління розвитком. – 2011. – № 2. – С.109-111.