К.е.н., доц.,  Даценко Г.В., Санагян С.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Обґрунтування ролі внутрішнього аудиту у системі управління підприємствами машинобудівного комплексу

Останніми роками машинобудівний комплекс розвивається випереджаючими темпами. Збільшилася кількість нових видів продукції, активно впроваджуються новітні розробки. Так, на вітчизняних підприємствах освоєно майже 400 нових технологій, 170 з них ─ ресурсозберігаючі, а також виробляється понад 260 одиниць нових видів техніки. Однак, не зважаючи на стабільні темпи росту виробництва в останні роки, в галузі присутні тривожні тенденції, викликані світовою фінансовою кризою. Необхідні радикальні зміни у плануванні, обліку та контролі виробничо-господарської діяльності машинобудівних підприємств України. Змінюються їх цілі, засоби та способи їх досягнення. Перед керівниками підприємств виникають задачі прогнозування, оцінки ризиків і створення ефективної системи управління. В умовах ринкових відносин та конкурентної боротьби зростає роль системи внутрішнього аудиту.

Про актуальність створення підрозділів внутрішнього аудиту на підприємстві зазначають усі науковці, які займаються вивченням бухгалтерського обліку та аудиту. Підтвердженням цього є більшість підручників, монографій та посібників з аудиту, наприклад: В.С. Рудницького, Б.Ф. Усача, В.В. Сопка, Ф.Ф. Бутинця, А.М. Кузьмінського, В.П. Завгороднього, а серед зарубіжних науковців Е.А. Аренса, Дж.К. Лоббека та інших. Але "практиків" більше цікавить питання доцільності внутрішнього аудиту на підприємстві. Тому обґрунтування ролі та організаційних підходів до створення служби внутрішнього аудиту на підприємствах, в тому числі машинобудівного комплексу, потребують подальшого поглиблення і доповнення.

Відповідно до  Міжнародних стандартах аудиту: «Внутрішній аудит ─ це діяльність з оцінювання, яка організована в межах суб'єкта господарювання і яку виконує окремий відділ. Функції внутрішнього аудиту охоплюють перевірку, оцінювання та моніторинг адекватності й ефективності функціонування систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю»[1, с. 33 ]. Умови ведення бізнесу потребують від власників машинобудівних підприємств максимально ефективного використання наявних ресурсів. Одним із найдієвіших діючих інструментів виявлення можливостей для підвищення ефективності і, отже, однією із конкурентних переваг групи може стати саме внутрішній аудит.

На сьогоднішній день машинобудування розглядається як найбільший комплекс, від діяльності якого залежить конкурентоспроможність товарів і послуг як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Машинобудування України об'єднує 11267 підприємств, з яких 146 - великих, 1834 - середніх та 9287 - малих з виробництва різноманітних машин і устаткування, приладів і апаратури, тощо. У машинобудуванні зосереджено понад 15% вартості основних засобів і майже 6% оборотних активів вітчизняної промисловості та понад 22% кількості найманих працівників. Машинобудівні підприємства є одними з найбільш постраждалих від економічної кризи. Через зменшення зовнішнього попиту відбулося зниження експорту продукції машинобудування, зменшення обсягів виробництва та збільшення кількості готової продукції на складах, погіршення фінансових результатів.

В умовах швидких змін конкурентного середовища, зростання розміру машинобудівних підприємств, підвищення складності процесів управління у керівництва підприємств машинобудівної галузі фізично немає можливості отримати та оцінити інформацію, необхідну для прийняття правильних управлінських рішень та забезпечення конкурентоспроможності свого підприємства. Внутрішній аудит є об'єктивним джерелом інформації і, отже, сприяє у досягненні цілей і виконанні поставлених завдань найефективнішим способом. У процесі внутрішнього аудиту вирішуються такі основні завдання:

впровадження ефективної, вірогідної та повної інформаційної системи управління для своєчасного виявлення й усунення порушень у здійсненні фінансово-господарської діяльності та у діяльності структурних підрозділів;

опрацювання оптимальних рішень щодо їх нейтралізації та усунення причин виникнення цих недоліків; перевірка виконання вимог з ефективного управління ризиками; вироблення рекомендацій щодо усунення виявлених під час аудиту недоліків та мобілізації наявних резервів[2, с. 118].

Функція внутрішнього аудиту на машинобудівних підприємствах може бути реалізована у таких формах: створення служби внутрішнього аудиту (СВА) як окремого відділу, підрозділу у складі машинобудівного підприємства за умови, що останній має необхідні умови (персонал, фінансування тощо) для реалізації функції внутрішнього аудиту в межах підприємства; створення служби внутрішнього аудиту як окремого підрозділу у складі підприємства, крім того залучення до виконання аудиторських завдань експертів спеціалізованих підприємств, які володіють відповідними знаннями та досвідом. Ця форма у міжнародній практиці отримала назву «ко-сорсинг» (со-sourcing); виконання функції внутрішнього аудиту здійснюється спеціалізованим підприємством (зовнішнім консультантом). Ця форма має назву «аутсорсинг» (outsourcing)[3, с. 36].

На наш погляд, для підприємств машинобудівного комплексу, найефективнішою формою буде створення служби внутрішнього аудиту. В широкому сенсі під «службою» слід розуміти організаційно-штатну одиницю, яка включає: працівника, групу, бюро, відділ, управління, департамент або інший елемент організаційної структури, що спеціалізується на виконанні комплексу однорідних функцій управління підприємством.

У загальних рисах процес організації служби внутрішнього аудиту на машинобудівному підприємстві складається із таких етапів: виявлення та чітке визначення кола питань, для вирішення яких створюється СВА, побудова системи цілей створення СВА згідно з політикою машинобудівного підприємства; визначення основних функцій СВА; об'єднання однотипних функцій у групи та формування на їх основі структурних одиниць СВА, які будуть спеціалізуватися на виконанні цих функцій; розробка схем взаємовідносин, визначення обов'язків, прав та відповідальності для кожної структурної одиниці СВА, документальне закріплення їх у посадових інструкціях та положеннях про бюро (групу, секцію) СВА; інтеграція СВА з іншими ланками структури управління машинобудівним підприємством; розробка власних стандартів внутрішнього аудиту. Під час організації СВА необхідно зменшити можливість впливу на внутрішніх аудиторів. Як один із ефективних заходів для цього є підпорядкування СВА першій особі найвищого органу управління компанією[4, с. 35].

Отже, для підвищення конкурентоспроможності продукції машинобудівної галузі, збереження лідируючих позицій на ринках збуту необхідно постійно розробляти і удосконалювати процес внутрішнього аудиту. Це дасть змогу: забезпечити ефективне функціонування і максимальний розвиток підприємства;  зберегти й ефективно використовувати активи і потенціал організації; вчасно виявляти і мінімізувати комерційні, фінансові та інші ризики в управлінні компанією машинобудування; сформувати адекватну сучасним умовам господарювання систему інформаційного забезпечення всіх рівнів керування, що забезпечуватиме вчасну адаптацію функціонування підприємства до змін внутрішнього і зовнішнього середовища.

Література:

1.     Міжнародні стандарти аудиту, надання впевненості та етики: Видання 2007 року / Пер. з англ. О.В. Селезньова, О.Л. Ольховікова, О.В. Гика, Т.Ц. Шарашидзе, Л.Й. Юрківської, С.О. Кулікова. ─ К., 2011, ─1172 с.

2.     Ченаш  В.  С.  Внутрішній  аудит  як  система  забезпечення  ефективного  управління підприємством /  В.  С.  Ченаш //  Вісник  Хмельницького  національного  університету. – 2012. –  №6. – С. 116-119.

3.     Філозоб О.Ф. Організвція процесу внутрішнього аудиту на підприємстві / О.В. Філозоб //  Міжнародний збірник наукових праць. – 2010. - №1. С. 34-38.

4.     Каменська Т. Необхідність створення служби внутрішнього аудиту на підприємстві / Т. Каменська // - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http: // www. visnuk.com.ua /article/Tetiana_KA5690094.html