К.е.н., доц. Разборська О.О., Матвійчук Н.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Оцінка якості аудиторських послуг

 

Постановка проблеми. Сьогодні аудиторська діяльність в Україні потребує вирішення питань, пов’язаних із підвищенням її якісного рівня, що значною мірою дозволить зміцнити престиж цієї професії і ступінь довіри до інформації, наданої аудиторами, з боку всіх зацікавлених користувачів та суспільства загалом. Тому, проблема оцінки якості аудиторських послуг в Україні в даний час  є досить актуальною темою для дослідження.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Проблеми контролю якості аудиту розглядалися як в наукових працях вітчизняних вчених: Білухи М.Т., Бондара В.П., Бутинця Ф.Ф., Голова С.Ф., Давидова Г.М., Дорош Н.І., Зубілевич С.Я., Петрик О.А., Пилипенка І.І., Пантелєєва В.П., Рудницького В.С., Усача Б.Ф.  та ін, так і в зарубіжних: Андрєєва В.Д., Бичкової С.М., Соколова Я.В., Адамса Р., Аренса А., Деніса М., Лоббека Дж., Доджа Р., Кармайкла Д., Робертсона Дж. К., Дефліза Ф.  та ін.

Метою дослідження є обгрунтування теоретичних та практичних аспектів оцінки якості аудиторських послуг та визначення напрямів удосконалення системи контролю якості аудиту в Україні.

Виклад основного матеріалу. Під якістю в аудиторській практиці слід розуміти максимальне задоволення інформаційних потреб користувачів результатами аудиторських робіт, послуг та супутніх йому робіт у відповідальності до інтересів власнику суспільству та конкретного замовника в рамках вимог чинного законодавства України, МСА та Кодексу моральної етики аудитора здійснене суб’єктами аудиту [1, с. 191].

Серед основних проблем якості аудиторських послуг слід виділити наступні:

– низький рівень зовнішнього контролю;

– масовий характер недотримання етичних вимог з боку аудиторів;

– відсутність належного розуміння клієнтами ролі та місця аудиторів в економічних відносинах, пов’язаних з використанням фінансової звітності третіми сторонами;

– обмеженість економічної та соціальної незалежності аудиторів при надмірній незалежності від АПУ.

За останні роки АПУ України прийняла ряд надзвичайно важливих нормативних документів щодо питань контролю за якістю надання аудиторських послуг, зокрема, про здійснення зовнішніх перевірок якості аудиторських послуг  в Україні та про зовнішні перевірки систем контролю якості аудиторських послуг, створених аудиторськими фірмами та аудиторами відповідно до професійних стандартів, законодавчих і нормативних вимог [4, с. 182].

 У вітчизняному аудиті «якість» має величезну кількість критеріїв її визначення. До таких критеріїв можна віднести: максимальну точність обґрунтованості аудиторських висновків; встановлення аудиторами максимальної кількості помилок чи інших невідповідностей, викривлень в обліку, звітності і діяльності в цілому; виключення накладення на суб'єкта господарювання штрафних санкцій з боку фіскальних перевіряючих; оцінку якості знань за ефективності роботи управлінського персоналу; виявлення фактів шахрайств з боку персоналу; запобігання хибним управлінським рішенням; повну лояльність до власників та захист їхніх майнових інтересів; терміни і вартість надання послуг, які мають бути мінімальними; повну конфіденційність щодо виявлених недоліків у роботі замовника та його управлінського персоналу, захист інтересів замовника в судових органах [3, с. 46].

Аудит можна вважати якісним, коли порядок його проведення дотримується критеріїв якості, котрі встановлені у нормативних документах.

Крім наведених критеріїв якості необхідно дотримуватись професійного рівня та вимог Кодексу етики професійних бухгалтерів, що включає такі основні принципи: чесність; об'єктивність; професійну компетентність; конфіденційність; професійну поведінку; дотримання вимог технічних стандартів.

Впровадження систем контролю якості аудиторських послуг з боку АПУ, дозволить підвищити рівень та якість аудиторських послуг в Україні.

Кожній аудиторській фірмі необхідно розробити та впровадити в свою практику таку систему контролю якості, яка б забезпечувала обґрунтовану впевненість у тому, що фірма діє згідно з МСА, Кодексом етики і законодавчими та нормативними вимогами, які регулюють аудиторську діяльність. Для цього керівництву аудиторської фірми потрібно ознайомити весь персонал фірми з загальною політикою та процедурами контролю якості. Це забезпечить рівень впевненості у тому, що політика і процедури єдині, зрозумілі та використовуються на практиці, а також усуне потенційні розбіжності у поглядах та підходах до перевірок виконавців послуг в аудиторських фірмах.

В звязку з цим система контролю якості аудиторських послуг має складатися з таких елементів: відповідальність керівництва за організацію контролю якості на фірмі; етичні вимоги; прийняття завдання та впровадження співпраці з клієнтом і виконання специфічних завдань; людські ресурси; виконання завдання; моніторинг [2, с. 67].

Висновки. Таким чином, все розглянуте нами вище доводить, що впровадження систем контролю якості аудиторських послуг в аудиторських фірмах і зовнішній контроль за цим процесом з боку АПУ дозволить підвищити рівень та якість аудиторських послуг в Україні.

Література:

1. Аудит. (Основи державного, незалежного професійного та внутрішнього аудиту). / За ред. проф. Немченко В. В., Редько О. Ю., Підручник. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 540 с.

2. Мотайло М.М. Контроль якості аудиторських послуг в Україні // Управління розвитком. – 2010. – №2. – С. 66-67.

3. Редько О. Якість аудиторських послуг: філософія та міфологія / О. Редько // Бухгалтерських облік і аудит. – 2009. - №1. – С. 46-54.

4. Сахно Л.А. Проблеми якості аудиторських послуг в Україні // Наукові праці Південного філіалу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Кримський агротехнологічний університет»: Економічні науки». – 2012. – Вип. 141. – 348 с.