Олексюк І. В.

Вінницький торговельно-економічний інституту Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

Підвищення ефективності функціонування підприємств поштового зв’язку на основі математичного моделювання фінансових активів

 

Діюча ринкова економіка вимагає прогресивних змін діяльності Українського державного підприємства поштового зв’язку (УДППЗ) „Укрпошта”:  конкурентоспроможності продукції та послуг на основі застосування ефективних форм господарювання і управління підприємством, активізації підприємництва і т.п. Важлива роль у реалізації цієї задачі приділяється аналізу фінансових активів поштового зв’язку. З його допомогою виробляються стратегія і тактика розвитку підприємства, обґрунтовуються плани й управлінські рішення, здійснюється контроль за їх виконанням, виявляються резерви підвищення ефективності діяльності, оцінюються результати діяльності підприємства, його підрозділів і працівників.

Пошта є стабільним платником податків, а також масштабним роботодавцем, вона виконує найважливішу соціальну функцію, надаючи універсальні послуги, якими можуть скористатися всі верстви населення. Проте сьогодні Укрпошта функціонує в умовах обмежених фінансових ресурсів, застарілість матеріальної бази не дозволяє розширити спектр послуг, що приводить до втрати конкурентних переваг.

Зупинення негативних процесів, вирішення проблем ефективного функціонування пошти, розвиток фінансового стану та моделювання перспективних фінансових можливостей вимагає нових підходів. На вирішення таких питань спрямована  розробка та впровадження економіко-математичних моделей. Математичні моделі оцінки фінансових активів, розвитку системи фінансової підтримки надають можливість Укрпошті адаптуватися до нестабільних ринкових умов.

Значний внесок у розвиток економіко-математичних методів та моделей  прийняття інвестиційних рішень зробили зарубіжні вчені: Ф. Блек, А. Брок, Г. Марковіц, Е. Петерс, Д. Сорнетте, Дж. Стігліц, Дж. Тобін, І. Фаме та вітчизняні вчені: В. Вітлінський, В. Вовк, Л. Зомчак, Н. Костіна, Ю. Лисенко, І. Огірко, В. Порохня, С. Рамазанов, Л. Сергєєва, В. Юринець, О. Ястремський та інші.

 Дослідженнях Ю.О. Жаданової, І.В. Пшоняк  націлені на  специфіку галузі поштового зв’язку.

  Сьогодні найбільш перспективними напрямами розвитку поштових операторів є надання фінансових послуг та торгівля товарами народного споживання. Результати дослідження свідчать, що Укрпошта має всі передумови для розвитку фінансових послуг і переваги перед своїми конкурентами: статус національного оператора, розгалужену мережу відділень поштового зв’язку, універсальність і комплексність послуг, доступ до них широкого загалу користувачів, довіру клієнтів. Тому ці напрями розвитку потребують обмежених фінансових ресурсів.

Виходячи з вищесказаного математична модель фінансових активів має включати фінансове забезпечення, фінансове регулювання та систему управління, що ґрунтується на взаємодії відповідних індикаторів та інструментів. Система фінансування розвитку підприємства складається з джерел фінансових ресурсів й організаційних форм, через які здійснюється мобілізація коштів. Організаційний механізм реалізації моделі містить в собі рішення щодо організаційної структури взаємодії джерел фінансування та об'єктів Укрпошти, а також сукупність документів, згідно з якими ця взаємодія реалізується. Він призначений для того, щоб визначити, яка організаційна форма забезпечує надійне надходження ресурсів з обраних джерел.

Значної уваги потребує  рівень управління фінансовими ресурсами.  Проведений автором аналіз розподілу грошових потоків Літинского центру обслуговування споживачів №2 українського державного підприємства поштового зв’язку Вінницької дирекції центру поштового зв’язку №2 УКРПОШТИ виявив його неефективність на користь поштового оператора щодо розрахунків з Пенсійним фондом і з редакціями періодичних видань.

Крім того, аналіз ефективності використання схеми факторингового обслуговування продемонстрував не достатнє урахуванням можливих ризиків. Оскільки підприємство поштового зв’язку здійснює розрахунки з постачальниками товарів та покриває витрати, обумовлені користуванням послугою факторингу, з доходів від торгівлі. До факторів ризику віднесемо: технічний прогрес, появу нових технологій; економічну рецесію, витіснення високорозвинених технологій простішими; зміна умов імпорту, яка впливає на зростання ціни товарів; активізація маркетингової  діяльності конкурентів. Можна рекомендувати наступні шляхи компенсації ризиків: диверсифікація структури збуту; створення бази даних можливих споживачів товарів; активне використання усіх форм маркетингу, які дозволяють легко приєднуватися до нових секторів ринку; розробка довгострокової стратегії збуту та інформування про неї потенційних споживачів.

З розвитком інформаційних та телекомунікаційних технологій все більше розрахунків переводиться на нові універсальні електронні платіжні системи, де головними дійовими особами є банки, які є відчутною загрозою для Укрпошти. Тому рішенням для пошти в даній ситуації є розвиток фінансових послуг на основі створення стратегічного альянсу з основним своїм конкурентом – банком. З організаційної точки зору надання поштою фінансових послуг може бути реалізоване за адміністративною або банківською моделями. У результаті укладання партнерської угоди між поштою та банком, оператор поштового зв’язку забезпечує для себе попит на фінансові послуги в довгостроковій перспективі.

Моделювання фінансових оператора поштового зв’язку спроможне забезпечити всі основні напрями його фінансової діяльності і фінансових відносин шляхом формування довгострокових фінансових цілей, вибору найбільш ефективних шляхів їх досягнення, коректування напрямів формування і використання фінансових ресурсів при зміні умов зовнішнього середовища.

Література:

1.    Жаданова Ю.О. Глобалізація економіки та поглиблення інтеграції поштового зв’язку України до світового поштового простору / Ю.О. Жаданова, І.В. Пшоняк // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць; гол. ред. А.А.Покотілов. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 193. Т. 1. – С. 251 – 256.

2.   Зомчак Л.М. Моделювання характеристик фінансових активів // Інтеграція країн з  перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, Львів, 13-14 травня 2005 р. – Львів, 2005. – С. 125-126.