Степова С.В., Хоменко А.С., Коломієць К.Є.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Особливості автоматизації бухгалтерського обліку готової продукції на підприємстві

Актуальність теми. Дана тема є досить актуальною. В умовах ринкової економіки підприємствам надані значні права і можливості у реалізації своїх економічних інтересів, організації виробництва, збуту продукції. Для кожного підприємства готова продукція відіграє важливу роль у складі його оборотних активів та займає домінуючу позицію у здійсненні його діяльності. Готова продукція є уречевленим результатом діяльності підприємства, а відповідно і обєктом ведення бухгалтерського обліку. Випуск і реалізація продукції впливає на фінансові результати роботи підприємства, адже реалізація готової продукції - це основне джерело формування доходу підприємства.

Останні дослідження. Проблемні питання обліку готової продукції найбільш ґрунтовно розглянуто в працях таких вітчизняних вчених як:    Ф.Ф. Бутинця, А.М. Герасимовича, С.Ф. Голова, В.І. Єфименка,І.В. Жиглей, М.В. Кужельного, В.Г. Линника, В.М. Мурашка, В.М. Пархоменка,                          І.І. Пилипенка, Л.К. Сук, В.Я. Савченка, В.В. Сопка, а також зарубіжних вчених: П.С.Безруких, Д. Блейка, Б. Нідлза, В.Ф. Палія, Я.В. Соколова,               Е.С. Хендерксена, Ч.Т. Хонгрена. Проте ряд важливих проблем обліку готової продукції ще й досі залишилися не дослідженими.

Постановка завдання. Метою даною статті є розгляд і дослідження деяких аспектів обліку готової продукції, які існують за даних економічних умов і потребують врегулювання.

Основний матеріал. Згідно П(С)БО 9 «Запаси» готовою продукцією є продукція, що виготовлена на підприємстві, призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно-правовим актом [1].

Надходження готової продукції із цехів на склад оформлюється накладними, актами та іншими документами. Вони виписуються в двох –трьох примірниках, перший з яких залишається у цеху, другий – зберігається на складі, а третій передається у бухгалтерію.Відвантаження (відпуск) готової продукції оформлюється накладними, які виписуються в двох екземплярах.Одна накладна передається покупцю, а друга передається для виписки рахунка – фактури.

Технологія автоматизації бухгалтерського обліку готової продукції та процесу її реалізації за своїми процесами аналогічна до звичайної паперової форми обліку.Але існують деякі відмінності між журнально – ордерною й автоматизованими обліковими формами, які полягають у послідовності виконання операцій і збереження даних. Застосування автоматизованого обліку готової продукції на підприємстві дає змогу повністю позбутися помилок, які виникають на етапі перенесення даних з одного первинного документа до іншого, а також при складанні різноманітних довідок і звітів. При автоматизовані формі процес введення вхідної інформації проводиться тільки один раз і частково контролюється програмним забезпеченням, решта процесів – складання реєстрів, звітності тощо – проводиться автоматично. Автоматизована форма ведення бухгалтерського є кращою тим, що програмне забезпечення дає змогу перевірити повноту, правильність заповнення регістрів відповідно до нормативних актів, швидко виявити помилку і вказати способи її виправлення. Таким чином,підвищується достовірність та оперативність інформації [2].

Комплекс задач автоматизованого обліку готової продукції і її реалізації складається з таких завдань:

·       .Облік руху готової продукції;

·       Оперативний облік виконання плану відвантаження готової продукції;

·       Облік реалізації готової продукції.

Виконання цих завдань при традиційні (ручній) обробці облікової інформації є надзвичайно складним і трудомістким. Забезпечити якість і оперативність даних важко.

Використання компютерів на цій ділянці бухгалтерського обліку дозволяє:

·       Знизити витрати ручної праці;

·       Збільшити оперативність даних з обліку готової продукції, її відвантаження та реалізація;

·       Удосконалювати організацію і методику обліку;

·       Більш ефективно займатися збутом продукції;

·       Скоротити строки обертання оборотних засобів;

·       Уникати штрафів, пені та неустойки за порушення умов і строків поставки.

Відвантаження готової продукції зі складу супроводжується формуванням і випискою рахунку-накладної на відпуск готової продукції, який разом із відповідною нормативно-довідковою інформацією є основою для складання та друкування платіжної вимоги-доручення. Рахунки-накладні автоматично заносяться у Книгу реєстрації рахунків-накладних, у якій вказується, коли було відвантажено продукцію та зроблено оплату. Функція «Ведення інформаційної бази» передбачає копіювання інформації для архівного збереження, відновлення, перезапису в інші модулі бухгалтерського обліку. Функція «Вихідна інформація» передбачає формування Відомості руху готової продукції на складі в номенклатурному розрізі; Відомості аналітичного обліку; Відомості аналізу відвантаження готової продукції.

Особливу увагу слід приділити можливості автоматизації розрахункових операцій між підприємствами та реалізації готової продукції через Інтернет-мережу. Впровадження в обліковий процес комп'ютерної техніки зумовило заміну паперових носіїв інформації технічними з наданням їм, відповідно до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку,  юридичної сили [3].

Доцільно провести повну автоматизацію всіх підприємств та впровадження програми - "1С:Бухгалтерія 8 для України". Контроль за наявністю й рухом матеріальних цінностей підприємства — це одне із завдань бухгалтерського обліку, що перетинається із завданнями складського обліку. Це завдання вирішене в "1С:Бухгалтерії 8". Реалізовано облік матеріалів, продукції й товарів на складах. Матеріальні цінності враховуються в розрізі позицій номенклатури, партій і складів. Додатково можуть враховуватися митні декларації й країна походження. Також програмою передбачається проведення інвентаризацій матеріальних цінностей і автоматична обробка їхніх результатів. За результатами інвентаризації автоматично підраховується різниця між обліковою кількістю (зареєстрованим в інформаційній базі при проведенні документів надходження й відвантаження) і фактичною кількістю цінностей, виявленим у результаті інвентаризації. Після чого оформляються документи списання (у випадку недостачі) або оприбуткування (у випадку виявлення надлишків). В "1С:Бухгалтерії 8" повністю автоматизовані операції надходження й списання матеріальних цінностей.

Існує ряд проблем з автоматизації обліку, а саме: мала кількість підприємств, які мають доступ до глобальної мережі; незначна кількість власників кредитних карток; низький розвиток постачання реалізованої готової продукції через мережу; низька платоспроможність населення, недовіра до фінансово-кредитних нових технологій бізнесу, фізично і морально застарілі інформаційні системи, різноманітний набір програм та окремих автоматизованих робочих місць не в змозі забезпечити керівників оперативною й достовірною інформацією, яка необхідна для прийняття управлінських рішень.

Отже, на даний час залишається досить актуальною  проблема дослідження можливостей програмного забезпечення для автоматизації бухгалтерського обліку готової продукції і створення внутрішньої мережі з'єднаних між собою автоматизованих робочих місць для прийняття на підставі обробленої інформації ефективних управлінських рішень. Для вирішені цього питання потрібно обрати таке програмне забезпечення, яке спиралося б на системну комплексну оцінку. В умовах конкурентної боротьби для підприємства особливий інтерес має процес моделювання різних сторін господарської діяльності. За наявною інформацією в базі даних та базі моделей можна проаналізувати фактичну та планову рентабельність продукції; змоделювати рентабельність продукції на майбутні періоди; внес­ти конкретні пропозиції щодо організації виробництва готової продукції чи про припинення випуску нерентабельних її видів. Досліджене програмне забезпечення забезпечує вирішення всіх завдань, що стоять перед бухгалтерською службою підприємства. Це прикладне рішення також можна використовувати винятково для ведення бухгалтерського й податкового обліку, а завдання автоматизації інших служб, наприклад, відділу продажів, вирішувати спеціалізованими конфігураціями або іншими системами. Система має бути досить функціональною, завершеною з погляду обліку, бути універсальною, тобто враховувати специфіку галузевих особливостей підприємств.

 

Література:

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 “Запаси”. Наказ Міністерства фінансів України від 18.10.1999, № 242.

2.     Саввон О.О. Удосконалення обліку готової продукції та її реалізації /Саввон О.О.// Держава та регіони. – 2007. - №3.с. – 321 – 324. 

3.      Слюсарчук Л. Облік готової продукції та її реалізації // Вісник податкової служби України. - 2010. - № 29 - с. 42-48