Современные информационные технологии / 3.Программное обеспечение

Скворцова Г.О., Тімашкова О.А.

Автомобільно-дорожній інститут

Державний  Вищий  Навчальний  Заклад

«Донецький Національний Технічний Університет»

СУЧАСНЕ ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ (СБОН+) У КРЕДИТНО-ФІНАНСОВИХ УСТАНОВАХ

Виробничі та господарські підприємства, фірми, корпорації, банки, органи територіального управління, являють собою складні системи. Вони складаються з великої кількості елементів, які реалізують виробничі та управлінські функції. Такі економічні об'єкти мають багаторівневу структуру, а також великі зовнішні і внутрішні інформаційні зв'язки. Для забезпечення нормального функціонування таких систем, необхідно здійснювати управління як окремими елементами, так і системами в цілому.

Вивченням цього питання займались такі вчені, як В.Є. Конарчук, Д.М. Стеченко, Ю. Бицюра, В. Василенко, П. Гудзь, Р. Дейлі та інші.

Мета роботи полягає у поглибленні знань щодо інформаційних процесів у фінансових установах.

В умовах ринкових відносин і загострення конкурентної боротьби інформація фактично є товаром. Таким чином фінансово-кредитна інформація - гроші, реальні гроші у вигляді файлових структур, електронних документів і т.д.

Слід зазначити, що обсяги інформаційних потоків економічної природи сьогодні досить значні, адже це діяльність банківської системи, страхових організацій і компаній, різного роду державних і недержавних фондів, державних фінансових установ і відомств, Державної Податкової Адміністрації (ДПА), бірж і всіх суб'єктів підприємництва.

Таким чином, економічна інформація - це послідовність повідомлень економічного змісту, які можуть бути введені, відображені, збережені, оброблені, передані та взагалі використані для прийняття управлінських рішень на рівні окремих установ або структурних одиниць, так і економіки в цілому. Джерелом повідомлення економічного характеру є подія, що відбувається на ринку надання послуг або взаємодії інших ринкових процесів.

Поняття економічної інформації є дуже великим, оскільки включає в себе повідомлення великої кількості груп суб'єктів економічної діяльності. Тому можна виділити в економічній інформації категорію повідомлень, які стосуються виключно діяльності фінансових установ (банків, страхових компаній, фондів, ДПА) і назвати її фінансово-кредитною інформацією.

Слід зазначити, що особливістю фінансово-кредитної інформації є те, що вона при обробці може дати нові дані, які будуть представляти значний інтерес для кінцевого користувача (спеціаліста або менеджера).

Особливостями фінансово-кредитної інформації також є: відображення фінансово-господарської діяльності установ у вигляді числових показників в десятковій системі обчислення; поява на рівні елементарних структурних одиниць (наприклад порядок філій) і передається по структурі знизу вгору; розміщення на матеріальних носіях (в основному документи); може мати візуальну, графічну форми, відображатися у вигляді графіків, діаграм тощо.; може мати електронну форму документообігу; подається в дискретної формі.

Функціонування фінансово-кредитних установ має свою специфіку. Як правило діяльність таких установ пов'язана з наданням фінансових послуг клієнтам, впливаючи на їх економічні показники. Таким чином у фінансових установах чітко розмежовуються два інформаційних потоки: власна інформація установи щодо її діяльності та інформація для клієнтів.

Як бачимо, фінансово-кредитна інформація може служити для аналізу діяльності не тільки фінансових установ, але і тих суб'єктів економіки, які отримують фінансові послуги. Для оперативної обробки та  отримання чіткої та достовірної інформації в рамках фінансово-кредитних установ існують цілі інформаційні центри або навіть програмні комплекси.

Функціонально підсистема автоматизує: складання щоденних, щотижневих, місячних, квартальних, річних файлів звітності, що надаються в установленому порядку Національному Банку України (НБУ); складання форм звітності для внутрішніх користувачів, наприклад щоденного оборотно-сальдового балансу, оборотно-сальдових відомостей, касових журналів і т.п.;  формування, роздрукування документів та інформації необхідної для обслуговування клієнтури, а саме виписок з особових рахунків, електронних платіжних документів і т.д.; формування і надання необхідних форм звітності вищестоящому головному банку;  складання форм звітності в установленому порядку для ДПА, правоохоронних органів і т.д.

Однією з новинок програмного забезпечення є програма СБОН+. Вона являє собою логічне продовження розвитку попередніх систем зі значно розширеними функціональними можливостями. Основним призначенням системи є автоматизація обслуговування фізичних осіб по депозитних операціях, ведення рахунків клієнтів, автоматизація розрахунково-касових операцій, включаючи операції з прийому всіх видів платежів, безготівкових переказів і торгових операцій у готівковій та безготівковій формі, виконання повного аналітичного обліку і динамічного ведення балансу, збільшення частки безготівкових розрахунків, підвищення якості обслуговування клієнтів і продуктивності праці персоналу банку, підвищення рівня захисту фінансової інформації від несанкціонованого доступу.

СБОН+ дозволяє комерційним банкам:

·    впровадити безпаперову технологію виконання фінансових операцій обслуговування фізичних осіб;

·     організовувати автономні високопродуктивні локальні та віддалені робочі місця банківського обслуговування населення;

·     скоротити час обслуговування клієнтів до 30-40 секунд і збільшити кількість клієнтів;

·    освоїти найбільш перспективний ринок капіталу і нових джерел банківських доходів (платежі, послуги населенню);

·    залучити клієнтів і залучити на депозитні рахунки найбільш дешеві і тимчасово вільні грошові кошти населення;

·    будувати широкомасштабні «зарплатні» проекти, використовуючи функціональну можливість системи за безготівковим зарахування на рахунки клієнтів грошових доходів;

·    досягти темпів розширення обсягу фінансових операцій у банку над темпами зростання операційного персоналу;

·    збільшити кількість безготівкових торгових операцій шляхом становлення пунктів банківського обслуговування клієнтів в торгових точках;

·     домогтися запобігання зловживань, як з боку персоналу банку, торгових організацій, так і клієнтів, за рахунок автоматизації основних контрольних і реєстраційних функцій;

·    вийти на якісно новий рівень роботи з фізичними особами, забезпечити високу культуру і якість обслуговування на рівні передових зарубіжних банків.

Таким чином, в основі нової технології лежить використання сучасних методів ідентифікації клієнта ,відмова від «ручного» методу обслуговування, що дає можливість своєчасно проаналізувати дані і прийняти адекватне рішення.

Отже, основою сучасних інформаційних технологій є дані і процедури, що адекватно відображають реалії дійсності в тій чи іншій предметній області, і забезпечують користувача актуальною інформацією.

 

Література:

1. Жуков С. Стратегия электронного бизнеса банка // Банковское дело в Москве. – 2002. – № 9. – С. 54 – 55.

2. Попов А., Яковлев Е. Тенденции развития электронного банковского обслуживания в России // Банковские технологии. – 2003. – № 7. – С. 74 – 77.

3. Кравець В. Перспективи здійснення безготівкових розрахунків в Україні // Банківська справа. – 2000. – № 6. – С. 3 – 8.

4. Блащук Ю. Віртуальні банки та електронний банкінг: загрози чи нові можливості? // Економічний Часопис – XXI. – 2001. – № 9. – С. 34–37.