Яремко С.А., Поліщук Ю.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Дослідження проблем транспортної логістики та впровадження інноваційних технологій в умовах переходу підприємств до ринкових відносин

При переході до ринкових відносин багато підприємств опинилися на межі виживання. Зокрема це стосується і Укрзалізниці, у зв’язку з чим їй довелось різко скоротити свої витрати. Досить часто відбувається несвоєчасна подача локомотивів, псування транспортних засобів, проблеми з документообігом тощо. У зв’язку з цим з’явилась необхідність підвищити точність планування, аналізу та оцінки роботи. Лише за допомогою точних розрахунків і аналізу стала можлива розробка раціональних ресурсозберігаючих схем перевезення, особливо велику роль у даних питаннях відіграє логістика.

Великий вклад у дослідження проблем логістики зробили такі вітчизняні та зарубіжні економісти: О.О.Бакаєв [1], А.А.Смехов [2], Л.В.Фролова [3] та інші. У їхніх роботах висвітлена необхідність створення елементів логістичної інфраструктури з метою забезпечення розвитку транспортної системи.

Метою даної роботи є способи впровадження інноваційних технологій щодо транспортної логістики, а також дослідження основних проблем транспортної логістики, які стимулюють розвиток залізничного транспорту і транспортної галузі загалом.

Виклад основного матеріалу

Згідно досліджень, проведеними провідними науковцями у [1-4], основними проблемами транспортної логістики є:

1. Зношення рухомого складу. На сьогоднішній день зношеність основних фондів «Укрзалізниці» складає 50-80%, особливо рухомого складу. Термін експлуатації локомотивів та вагонів складає  складає понад 50 років. Також спостерігається їх брак та недостатня кількість залізничного транспорту.

2. Якість транспортного обслуговування. Все більша кількість підприємств, діяльність яких так чи інакше пов'язана з транспортуванням (доставка сировини і матеріалів, обслуговування споживачів), приймають рішення про передачу всіх або частини перевезень на аутсорсинг. Таке рішення дозволяє їм сконцентруватися на основній сфері діяльності, підвищуючи якість роботи та удосконалюючи свою продукцію, а також доручити транспортну логістику професіоналам у цій галузі, що в результаті покращує якість перевезень, а в багатьох випадках - і знижує транспортні витрати. Проте, не завжди перевізники надають якісні послуги. Це перш за всес стосується простих експедиторських або транспортних компаній, перші з яких не мають власного рухомого складу і працюють як посередники, а другі – маючи власний транспортний засіб, практично не намагаються оптимізувати сам процес транспортування.

3. Недовантаження рухомого складу. Проблема недостатнього використання вантажопідйомності транспортного засобу безпосередньо пов'язана з частим небажанням або невмінням комплектувати відправку від різних вантажовідправників. Адже перевезення збірного вантажу приносить великий прибуток перевізнику, оскільки для кожного з власників частини такого вантажу вартість перевезення зменшується незначно в порівнянні з тим, якщо б його вантаж знаходився у вагоні (автомобілі) один. Це відбувається тому, що, хоч це й економічно не обґрунтоване, основою транспортних тарифів у будь-якому випадку є кілометраж, пройдений транспортним засобом. Так що вартості перевезення на 1000 км для однотипних вантажів масою 2 і 5 т практично не будуть відрізнятися. Звичайно, доставка збірного вантажу пов'язана з великою кількістю проблем, ніж відправка від одного відправника одному одержувачу, проте вона більш вигідна, причому як відправнику (заощадження на вартості доставки), так і перевізнику.

4.Страхування вантажу і транспортних засобів. В даний час все більше відправників і одержувачів намагаються застрахувати свої перевезення. При чому, переважає сааме страхування вантажу, а не транспортного засобу з вантажем. Так, у більшості випадків страховка оформлюється як відсоток від вартості вантажу (звичайно - 0,15-0,25%), і при настанні страхового випадку проводиться страхова виплата в тому обсязі, в якому завдано шкоди вантажу. Страхування вантажу зменшує занепокоєння за процес транспортування, що зазвичай сприятливо позначається на всіх її учасників.

Отже, визначення цих проблем є визначальною умовою подальшого успішного розвитку залізничного транспорту та транспортної логістики загалом. Знаходження шляхів вирішення цих проблем, зокрема за допомогою інноваційних технологій, є пріоритетними напрямками наукових досліджень і діяльності управління.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1. Бакаєв О.О. Теоретичні засади логістики:підр. для студ. екон. і транспорт. спец. / О.О. Бакаєв, О.П. Кутах, Л.А. Пономаренко. – К.:Фенікс, 2003. – Т.1. –

429с.

2. Смехов А.А. Основы транспортной логистики: [Учеб. Для вузов ж-д транспорта]. – М.:Транспорт, 1995. – 197с.

3. Фролова Л.В. Логістичне управління підприємством: теоретико-методичні аспекти: монографія. – Донецьк: Дон дует, 2004. – 261с.

4. Беляев В.М.Терминальные системы перевозок грузов автотранспортом. – М.: Транспорт, 1987. – 287с.