Доц. Степова С.В., студ. Пічкур І.В. ДФК-41д

Київський національний торговельно-економічний університет

Вінницький торговельно-економічний інститут

Інформаційні технології в організації облікового процесу

Циклічність управління фінансово-господарською діяльністю будь-якого підприємства завжди має зв’язок з функцією обліку. Облiк - це функція управління, яка орієнтована на одержання інформації про хід роботи шляхом спостереження, вимірювання і системної реєстрації всіх ресурсiв, господарських процесів та їх результатів.

Виконання функцій обліку й управління об'єктами в цілому приводить до формування інформації про хід роботи підприємства, передавання, зберігання і переробки інформації в єдиному інформаційному просторi - інформаційній системі (ІС). В ІС підприємства вирішуються певні комплекси задач, що виникають на всіх стадiях бухгалтерського й управлінського обліку об'єктами господарювання [3, 10; 5, 10–11;]. Вони вирiшуються із застосуванням відповідних технологій перетворення вихідних даних у результатну інформацію. Такі технології називаються інформаційними [3, 11]. Визначення їх сутності та характеру взаємодії в обліковому процесі й управлінні об'єктами є важливим науковим і практичним завданням.

Окремi теоретичні та практичні аспекти впливу, застосування інформаційних технологій в облiковому процесі й управлінні висвітлено у працях як зарубiжних, так і вітчизняних науковців, серед яких варто видiлити Ф.Ф. Бутинця [4], С.В. Івахненкова [4], С.В. Мельниченко [5], В.Д. Шквіра [4] та інших.

Основнi теоретичнi й практичнi аспекти, пов'язанi із сутнiстю поняття «інформаційні технології» (ІТ), їхніми видами та взаємодією, впливом на методологію й організацію бухгалтерського обліку залишаються невирішеними. Зокрема, вимагає уточнення сутність поняття «інформаційні технології», в т.ч. бухгалтерського обліку, оскільки це поняття або трактується як елемент iнформатизації, або як елемент управління. Також необхідно з'ясувати сутність і призначення предметних технології в бухгалтерському обліку, особливості їх взаємодії із функціональними технологіями в організації облікового процесу.

Метою дослідження є з'ясувати сутнiсть понять «інформаційні технології» та «інформаційні технології бухгалтерського обліку», визначити види ІТ, які застосовуються в організації облікового процесу, їх сутнiсть і взаємний вплив, розробити методологічну модель організації узгоджених iнформаційних потоків в обліковому процесі на основі застосування ІТ, показати концептуальну відмінність функцій користувачів ІТ та керiвного складу в обліку й управлінні об'єктами.

Еволюцiя розвитку сутності поняття «інформаційна технологія», як і поняття «технологія», триває довгий час. У вітчизняних і зарубiжних наукових працях це поняття трактується по-різному.

Технологiя - це термiн, який походить від грецького слова techne - майстернiсть, мистецтво і logos - знання, наука [5, 36]. Таким чином, технологія - це галузь знань (наука) про майстернiсть або мистецтво в дiяльності людини.

ІТ - це комплекс методів і процедур, які реалізують функції збору, передавання, обробки, зберігання й доведення до користувачів інформації в організаційно-управлінських системах з використанням обраного комплексу технічних засобiв. ІТ - це система методiв і способів пошуку, збору, накопичення, зберігання й обробки інформації на основі застосування обчислювальної техніки [4, 96; 3, 110-113]. Також ІТ визначають як сукупність чітко визначених цілеспрямованих дій персоналу з переробки iнформації на персональному комп'ютері або як сукупнiсть технологiчних елементів для збору, зберiгання, обробки й передачi актуальної інформацiї з метою забезпечення ефективного функціонування інформаційних систем [3, 39].

Відповідно до Законiв України «Про Нацiональну програму інформатизації» [1] та «Про внесення змін до Закону України «Про Нацiональну програму інформатизації» [2], ІТ - це цiлеспрямована організована сукупність інформаційних процесів з використанням засобів обчислювальної техніки, що забезпечують високу швидкiсть обробки даних, доступ до джерел інформації незалежно від місця їх розташування.

В автоматизованих системах бухгалтерського облiку, в органiзації облікового процесу ІТ розуміють як людино-машинну систему, що забезпечує автоматизоване виконання функцій облікового працівника [5, 96]. ІТ забезпечують автоматизацiю методу бухгалтерського облiку та інших функцій управління в інформаційних системах. Їхня сукупність створює інформаційну технологію управління. Послiдовні, взаємопов'язані та впорядковані дії, які виконуються з моменту виникнення інформацiї до одержання результату, називають технологiчним процесом.

Основною функцiєю будь-якого підприємства є випуск продукцiї (надання послуг) з метою отримання прибутку. Система, яка дозволяє автоматизувати збирання, підготовку й обробку інформацiї, є однiєю з необхідних складових частин бізнесу.

Отже, iнформаційні технологiї можна вважати наукою про виробництво iнформації. На даному етапі розвитку обліку на підприємствах, інформаційні технології є необхідною складовою його успішного функціонування. Підставою для цього є те, що iнформація стала розглядатися як виробничий ресурс або як матеріальні ресурси. Верхнiм рiвнем цього ресурсу (виробництва інформації) є знання, які мають вирiшальний вплив на модифiкацію і створення нових промислових та управлiінських технологій, в тому числі й облікових.

Література:

1.                 Про Нацiональну програму інформатизації: Закон України від 4.02.1998 №74/98-ВР // zakon1.rada.gov.ua.

2.                 Про внесення змін до Закону України «Про Національну програму інформатизації»: Закон України від 13.09.2001 №2684 // zakon1.rada.gov.ua.

3.                 Бенько М.М. Інформаційні системи і технології в обліку: Навч. посібник для студ. вищ.навч. закл. – К.: Нац. торг.-екон. ун-т, 2006. – 362 с.

4.                 Мельниченко С.В. Інформаційні технології в туризмі: теорія, методологія, практика: Монографія. – К.: КНТЕУ, 2007. – 493 с.

5.                 Пінчук Н.С., Галузинський Г.П., Орленко Н.С. Інформаційні системи і технології в маркетингу. – К.: КНЕУ, 2011. – 352 с.