Гавриленко К.М.

Національний технічний університет України «КПІ»

Навчальне проектування занять з англійської мови у контексті проблеми формування професійної компетентності майбутніх офіцерів

Згідно з основними нормативними документами основна освітня мета полягає у підготовці всебічно розвиненої особистості, що орієнтується в сучасній системі цінностей та потреб держави, здатної до активної соціальної позиції в суспільстві та самостійного вибору життєвої позиції, до початку трудової діяльності і підвищенню своєї кваліфікації, до самоосвіти та саморозвитку. Виховання таких якостей вимагає наявності в освітньому процесі необхідних засобів і умов для засвоєння досвіду цілісного бачення життєдіяльності, умінь цілеспрямовано і системно діяти, вирішуючи повсякденні завдання із залученням отриманих знань. Однією з таких умов є використання навчального проектування в освітньому процесі.

Розглянемо його методичний потенціал у навчанні іноземної мови курсантів військових інститутів. Методичний потенціал навчального проектування визначається його навчальними можливостями. Оскільки навчальний проектування розглядається як цілеспрямована активно-перетворювальна діяльність курсантів зі створення проекту для вирішення особистісно й професійно значущої проблеми, його методичний потенціал у навчанні визначається тими функціями, які воно виконує.

Важливим є визначення основних та специфічних функцій навчального проектування, які підтверджують доцільність їх використання в аспекті досліджуваної проблеми. Навчальне проектування забезпечує приріст у знаннях і уміннях в рамках досліджуваної дисципліни, закріплення та поглиблення вивченого матеріалу.

Крім того, в процесі навчального проектування здійснюється залучення курсантів до основних для кожної спеціальності видів професійної діяльності.

Розвиваюча та виховна функції навчального проектування на заняттях з ІМ полягають у тому, що вони дозволяють курсантам розширити свої знання в галузі історії та культури мови, що вивчається, познайомитись з її звичаями і традиціями, дізнатися більше про життя військовослужбовців за кордоном. Разом з тим, навчальне проектування «сприяють становленню таких якостей фахівця, як розвиток творчих здібностей, розвиток мислення, виховання культури розумової праці, прагнення до самоосвіти, виховання любові до обраної професії» [1, 95]. Специфічними є інформаційна, комунікативна, мотиваційно-ціннісна, організаторська, контролююча, рефлексивна функції навчального проектування.

У навчальному проектуванні робота з інформацією є одним з важливих напрямків: виконання навчального проекту вимагає постійного пошуку інформації по різноманітним проблема (професійним, соціальним, особистісним). Тому важливо навчити курсантів використовувати традиційні джерела інформації на ІМ (книги, енциклопедії, довідники, словники). Не менш важливо заохочувати їх роботу з електронними носіями інформації.

Навчальне проектування сприяє формуванню відповідального ставлення до знайденої інформації. У майбутній професійній діяльності одним з головних факторів, що обумовлюють необхідність високої готовності військовослужбовців до виконання поставлених завдань, є своєчасне забезпечення інформацією про поточну обстановку. Імітуючи майбутню професійну діяльність, курсанти опановують досвідом роботи з інформацією: складання плану, таблиць і діаграм для кількісного та якісного вираження результатів навчального проектування, ведення щоденників для опису етапів, виконавців і результатів проектування.

Крім того, навчальне проектування є джерелом інформації і для самого викладача, дозволяючи йому проаналізувати результати комунікативної діяльності курсантів, прогнозувати шляхи подальшого розвитку їх мовної компетентності.

Робота над проектом особлива тим, що тут використовуються всі види мовленнєвої діяльності: говоріння, аудіювання, письмо і читання, залежно від типу проекту та його цілі, один-два види можуть превалювати, але не виключати інші. Причому розвиток навичок і вмінь у всіх чотирьох видах діяльності відбувається паралельно. Комунікативна функція навчального проектування пронизує всю навчально-пізнавальну діяльність курсантів у процесі роботи над проектом і сприяє становленню особистості професіонала. Діяльність військовослужбовця передбачає високий рівень розвитку його комунікативних здібностей, які дають можливість офіцеру-військовослужбовцю витягувати професійно-значиму інформацію про об'єкт з тексту анкети, бюлетеня, виписок і т.п. і співвідносити її з предметними характеристиками, роз'яснювати особовому складу цілі і завдання діяльності, ознайомлювати з обстановкою і т.д. Наявність комунікативних здібностей дозволяє військовослужбовцю забезпечити успішність професійного спілкування.

Слід зазначити, що навчальне проектування сприяє формуванню умінь курсантів працювати в групі. У навчальному проектуванні розвиваються і удосконалюються навички публічної промови, уміння точно й грамотно висловлювати свої думки, вести дискусію, уміння підготовки і проведення презентації проекту на іноземній мові.

Навчальний проект є особливим засобом формування мотивації до вивчення дисципліни «Іноземна мова». Найважливішими чинниками, які сприяють створенню мотиву мовленнєвої діяльності, є зв'язок проекту з реальним життям, інтересами проектанта; можливість прояву власної ініціативи та самостійності в процесі виконання проекту. Особистісно-значимі, мотивовані висловлювання є основою для подальшого формування комунікативних здібностей курсантів, необхідних в будь-який, в тому числі і професійної діяльності.

Навчальне проектування дозволяє майбутньому офіцеру пізнати істинні цінності своєї майбутньої діяльності, порівнюючи умови професійної підготовки в нашій країні і в країні мови, яка вивчається, зробити правильні висновки про доцільність тих чи інших дій.

Організовуючи роботу над проектом, викладач на початковому етапі здійснює індивідуальний підхід до своїх курсантів, використовуючи різні за рівнем складності проекти і завдання. Курсант може  осмислити свій початковий рівень знань, визначити, в чому і наскільки він просунувся, що потрібно зробити, щоб підвищити ефективність своєї діяльності і т.д. Створюючи умови для творчого та успішного здійснення роботи курсантів над проектом, викладач стимулює їх інтерес до проектування, а сама діяльність вимагає постійної оцінки та самооцінки отриманих результатів, самоосмислення й самоаналізу.

Спільний досвід в навчальному проектуванні доводить цінність колективної роботи в освітньому процесі. Згідно В.А. Петровському, «люди долучаються один до одного, осягаючи єдиний для всіх предмет, і одночасно вони осягають цей предмет, лише прилучаючись один до одного» [2, 267]. Аналіз практичної діяльності викладачів вузів дозволяє констатувати недостатність колективної і групової роботи курсантів на заняттях. Але ж індивідуальні відмінності виявляються лише у взаємодії з іншими. Саме тому використання навчального проектування розглядається нами як один із варіантів роботи для розвитку у курсантів умінь і навичок співпраці в групі.

Навчальний проект, який є одним з результатів навчального проектування, повинен бути чітко організованим. Як правило, курсанти не володіють досвідом самостійного виконання проекту. Але в міру набуття цього досвіду учасники проектування ретельно продумують свої дії, розробляють план досягнення мети, їм необхідно зіставляти різні дані, координувати свої дії і діяльність членів команди (якщо це груповий проект), передбачити різноманітні форми презентації проекту.

У навчальному проектуванні успішно реалізуються різні форми організації навчальної діяльності, в ході яких здійснюється взаємодія курсантів один з одним, здійснюється зміна виконуваних ними ролей. Самостійна робота курсантів при здійсненні навчального проектування усуває їх залежність від викладача завдяки самоорганізації та самонавчанні в процесі створення проекту, що сприяє розвитку автономії курсанта в навчальній, а потім і в професійній діяльності.

Щоб сформувати комунікативну компетентність (як компоненту професійної компетентності) у мовному оточенні, недостатньо наситити заняття умовно-комунікативними або комунікативними вправами, що дозволяють вирішувати комунікативні завдання. Важливо надати курсантам можливість мислити, вирішувати будь-які проблеми, розмірковувати над шляхами вирішення цих проблем, з тим, щоб вони акцентували увагу на змісті свого висловлювання, щоб у центрі уваги була думка, а мова виступала в своїй прямій функції – формуванні і формулюванні цих думок [3, 5].

Основна ідея подібного підходу до навчання ІМ, таким чином, полягає в тому, щоб перенести акцент на активну розумову діяльність курсантів у ході виконання проекту, що вимагає для свого оформлення вправного володіння певними мовними засобами.

Таким чином, теоретичний аналіз методичного потенціалу навчального проектування дозволяє зробити висновок про те, що воно може виступати ефективним засобом навчання ІМ і засобом формування професійної компетентності курсантів військового вузу, завдяки тому, що проект відтворює діяльність як цілісний акт: тут потрібно робити і знати, виявляти і погоджувати з іншими свої цілі, визначати свої ресурси та ризики; представляти результати своєї роботи й отримувати незалежну оцінку її якості.

Література

1. Леднёв В.С. Содержание образования: сущность, структура, перспективы. – 2-е изд., перераб. – М.: Высш. шк., 1991. – 224 с.

2. Петровский В.А. Личность в психологии: парадигма субъектности: доп. учеб. пособ. для студентов вузов. – Ростов н/Д: Феникс, 1996. – 509 с.

3. Полат Е.С. Метод проектов на уроках иностранного языка // Иностранные языки в школе. – 2000. – № 2. – С. 3-10.