Наукова конференція: «Перспективные вопросы мировой науки»

(17-25 грудня 2012), Болгарія

Секція:«Педагогические науки:

современные методы преподавания»

 

Толочко І.М., Самоварова Т.М.

Обласний навчально-методичний центр підвищення кваліфікації

працівників культосвітніх закладів Департаменту культури і туризму

Харківської обласної державної адміністрації

Виставкова діяльність викладачів образотворчих

дисциплін як засіб підвищення професійної компетенції

 

«Маєш бажання навчити творчості — твори сам»

(Педагогічна мудрість)

 

Виставкова діяльність Харківської художньої школи, яка бере початок з другої половини ХІХ сторіччя, має багату історію і завжди відігравала велику роль у мистецькому житті міста та у розвитку викладацької художньої майстерності вищої освіти. Починаючи з 1872 року у Харкові експонувалися щорічні виставки «Товариства передвижників», академічні виставки, творчі доробки художників-харків’ян. Характеризуючи мистецьке життя Харкова ХХ сторіччя, не можна обійти естетичне виховання широких верств населення через утворення художніх студій. Високій рівень викладацької діяльності, безпосередній контакт з творцями-художниками відіграли свою роль у розкритті здібностей молодого покоління майбутніх майстрів. Існування такого значного творчого потенціалу, яким став колектив художників Харківщини, не можна відокремити від процесу самооновлення через систему художньої освіти, що склалася і, незважаючи на всілякі складнощі в різні історичні періоди, витримала іспит часом. Виставки стають більш різноманітними, зростають кількісно і якісно.

Розвиток сучасних мистецьких технологій зумовлює певні зміні у мистецькій освіті, зокрема у викладанні художніх дисциплін шкіл естетичного виховання (ШЕВ). Навчальні програми з образотворчого мистецтва ШЕВ базуються на опануванні різних технік та прийомів. Не тільки вчити творити, а й ознайомити з власною художньою творчістю викладача - це вимога часу, потреба сьогодення.

Організація та проведення обласним навчально-методичним центром підвищення кваліфікації працівників культосвітніх закладів (Центр) виставок творчих робіт викладачів дитячих художніх шкіл та художніх відділень шкіл естетичного виховання (ШЕВ) Харкова і Харківської області «Різдвяний подарунок Слобожанщині» дає таку можливість.

Перша виставка відбулася напередодні різдвяних свят 2011 року. Понад 70 робіт різних жанрів та технік виконання викладачі експонували в обласній художній галереї «Мистецтво Слобожанщини» - одній з п'яти топових мистецьких галерей міста.

Якщо перша виставка була “спробою пера” виставкової діяльності викладачів, то друга, 2012 року, вже має тематичну спрямованість — «Мистецтво Слобожанщини від давнини до сьогодення» — і значно більшу кількість робіт для відбору.

Виставки образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва викладачів демонструють своєрідність їх творчості, вміння бачити прекрасне в житті та передавати його в творчих роботах.

Важко переоцінити значення виставкової діяльності для викладачів ШЕВ, тому що саме вона є важливою складовою як педагогічної роботи фахівця, так і невід’ємною частиною творчої самореалізації та самоствердження. Маючи можливість експонувати власні творіння, викладачі демонструють творчі досягнення, мають мотивацію щодо подальшого особистісного розвитку. Водночас, з педагогічної точки зору, для їх учнів дуже важливим є сприйняття свого наставника не тільки як викладача, але і як митця.

Каталоги експонованих художніх робіт, видані Центром, є невід'ємною частиною виставок, вони дають можливість у майбутньому відтворити або скласти враження про проведені виставки.

У роботах викладачів представлене велике жанрове різноманіття - пейзажі, натюрморти, портрети, сюжетно-тематичні картини, іконопис, вироби декоративно-ужиткового мистецтва, різні техніки живопису(олія, акварель, гуаш, графіка, оргаліт, змішані та ін.), батік, ткацтво, мозаїка, кераміка, лакова мініатюра, вишивка, вироби у техніці валяння тощо.

Наявність таких різних жанрів і технік демонструє високий професійний рівень та різнобарв'я творчої майстерності викладачів, які зберігають і відкривають учням, юним митсцям чарівний світ традиційного та сучасного мистецтва.

Сьогодні у місті та області працює 7 художніх шкіл та 41 художнє відділення в дитячих школах мистецтв та дитячих музичних школах, опановують ази художньої майстерності майже 3500 учнів. Біля 200 викладачів різних напрямків образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва орієнтовані на активне залучення дітей до пізнання світу прекрасного, вивчення світової та національної мистецької спадщини. У навчальному процесі ШЕВ регіону особлива увага приділяється знайомству з мистецтвом рідного краю, з творчістю професійних і народних майстрів, місцевими художніми пам’ятками. Вивчення учнями кращих зразків архітектури, образотворчого мистецтва, художніх промислів та сформованих на їх основі художніх традицій свого регіону, рідного міста, села, не тільки сприяє залученню їх до творчості на основі місцевих традицій, але й прищеплює любов до рідного краю, повагу до людей, що живуть поруч, формує бажання берегти і примножувати художнє надбання свого регіону.

Під час підготовки та проведення виставок важливо визначитись з їх метою та видом, а також мотивацією для учасників. Досвід показує, що у якості мети доцільно розглядати такі варіанти:

·        викликати інтерес глядачів до образотворчого мистецтва різних напрямків;

·        формувати позитивний імідж художньої освіти, зокрема шкіл есетичного виховання;

·        просвітницьке та виховне призначення педагогічної діяльності;

·        всебічне сприяння професійному росту викладачів образотворчого мистецтва;

·        розширити коло дозвіллєвої діяльності широких верств населення.

Вид виставок визначається за наступними критеріями:

·        за статусом - масовий захід;

·        за змістом - універсальна або тематична;

·        за цільовим призначенням - для навчання, підвищення загальноосвітнього і загальнокультурного рівня, творчого самовиявлення, самоствердження тощо;

·        за терміном проведення - коротка(тиждень) або середня (2-3 тижні);

·        за підставами проведення - з ініціативи Центру, за про позиціями викладачів;

·        за ступенем доступності - відкриті;

·        за джерелом фінансування — бюджетні.

У сучасних умовах проведення виставкової діяльності обов’язково повинні бути присутніми важелі стимулювання професійної діяльності викладачів, та їх заохочень, тобто мотивація. В свою чергу, система заохочень фахівців повинна мати гнучкий механізми «винагороди». Поняття «винагороди» треба розглядати ширше ніж оплата праці. Нематеріальні стимули, що спонукають викладачів до професійного і особистісного розвитку, є своєрідними інвестиціями у майбутній розвиток педагогічних доробок образотворчих дисциплін До переліку можливих нематеріальних «нагород» можна пропонувати багато видів заохочень, в тому числі з досвіду роботи ШЕВ:

·        публічна похвала у колі колег;

·        висування кандидатур на подальше узагальнення накопиченого педагогічного досвіду на обласному та Всеукраїнському рівні;

·        нагородження відзнаками місцевого та державного рівнів;

·        включення до складу журі конкурсів, експертних рад, залучення до    рецензування методичних робіт;

·        надання права проведення занять школи молодого викладача, школи передового педагогічного досвіду;

·        підготовка та проведення творчого вечора успішного викладача;

·        видання буклету, брошури з інноваційної діяльності;

·        підготовка відеофільму, або видання о досягненнях викладача та його учнів;

·        придбання для викладача необхідної техніки і фахової літератури задля поглиблення навчального процесу;

·        направлення на конкурси професійної майстерності різного рівня;

·        організація виставки творчих робіт викладача або групи викладачів тощо.

У межах підготовки й проведення виставкової діяльності важливо дотримуватися певної етапності. З досвіду проведення виставок, це можуть бути такі етапи у певні послідовності:

·          з'ясування т а фіксація побажань, зацікавленості учасників;

·          призначення відповідального за проведення;

·          остаточне з'ясування мети, виду, місця та часу проведення;

·          організація реклами, підготовка прес-релізу;

·          підготовка та видання каталогу(типографський або електронний варіант);

·          дизайнерське оформлення виставкових приміщень;

·          розробка тематично- експозиційного плану;

·          розміщення робіт;

·          розміщення інформації про виставку, її каталогу на офіційних сайтах;

·          за необхідності залучення до співпраці артдизайнерів та артдилерів;

·          збирання відгуків та пропозицій у спеціальній “Книзі відгуків”;

·          підготовка заходів щодо закриття виставки;

·     аналіз й обговорення результатів заходу, з'ясування позитивних та негативних сторін, внесення змін та доповнень до алгоритму проведення виставкової діяльності і на перспективу.

Таким чином, підсумовуючи все вищезазначене, можна стверджувати, що зазначена виставкова діяльність має непересічне значення, бо є невід'ємною часткою розвитку педагогічної і творчої майстерності викладачів з образотворчого мистецтва.

Подальший розвиток виставкової діяльності сприятиме також удосконаленню власної індивідуальності у викладацькій діяльності, розширенню сфери професійного самоствердження та постійного розвитку інтересу учнів до творчої діяльності.

Водночас все це сприяє моральному розвитку суспільства, духовному збагаченню, розширенню меж естетичних і художніх уподобань,появі нових відносин та форм організації дозвіллєвого художнього життя, формуванню нового мистецького досвіду, естетичної культури, що цілком відповідає вимогам Державної національної програми “Освіта” (“Україна ХХІ століття”).

 

Література:

1.     Афансьев В.А. Українське радянське мистецтво 1960-1980 роки -К.,1984

2.     Голдина И. Нетрадиционная выставка -это современно.- К.,2003

3.     Завьялова Г.А. История искусств в школе. -Ростов-на-Дону, 1993.

4.     Закол Украины «Про культуру». ВВР, 2011-№24

5.     Лобановський Б., ГовдаП Українське мистецтво другої половини 19 -початок 20 столріччя -К.,1984

6.     Немцова В. Харкіська художня школа. -Х., 2011.

7.     Хайфуліна П. Как оформить выставку. - К.,2000

  1. Шейко В., Тишевська Л.Історія української культури — К., 2006.