Дубінська Олена Борисівна, викладач

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», м.Київ

ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ГРУПОВОЇ РОБОТИ ЯК ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОЕКТНОГО НАВЧАННЯ

Застосування передових технологій у навчальному процесі дозволяє задовольнити основні педагогічні вимоги та розширити можливості студентів у здобутті необхідних знань та навичок і осягненні проблемних питань. Проектне навчання є одним із найновіших освітніх методів, який дозволяє використовувати та поєднувати під час роботи над проектом раніше створені та розроблені методики і принципи.

Метод проектного навчання дозволяє активно розвивати основні види мислення, творчі здібності, виробляти здатність оцінювати ідеї, виходячи з реальних потреб, матеріальних можливостей і умінь, вибирати найбільш технологічний, економічний спосіб виготовлення об’єкта проектної діяльності [1]. Крім того, цінністю проектування є вироблення навичок самостійності, практичної, планової і систематичної роботи, виховання прагнення до створення нового або удосконалення існуючого виробу, формування уявлень про перспективи його застосування, розвиток морально-трудові якості.

Застосування проектного навчання є необхідним і доцільним із таких причин:

• навчальний процес вбудовується в логіку діяльності, що має особистісну значущість для студента й підвищує його мотивацію (особистісно-орієнтований підхід до навчання);

• комплексний підхід до розробки навчальних проектів сприяє збалансованому фізичному й розумовому розвитку студента (розвивальне навчання);

• глибоке, осмислене засвоєння базових знань забезпечується завдяки їх універсальному використанню в різних ситуаціях, передбачених роботою над проектом (фундаменталізація навчання);

• проект сприяє розвитку творчого потенціалу студентів (гуманізація навчання);

• залучення до роботи над проектами студентів із недостатнім рівнем знань позитивно впливає на їх розвиток і ставлення до навчання (мотивація навчання) [1].

Проектне навчання має безліч варіацій: за тривалістю роботи над завданням, за формами організації та представлення результатів роботи. Найбільшої уваги заслуговує групова робота над проектом, що триває протягом тривалого періоду часу (наприклад, протягом навчального курсу, семестру, року). На відміну від індивідуальної роботи, групова форма характеризується певними труднощами, що в першу чергу викликані необхідністю знайти та сформувати команду (групу), яка працюватиме над даним проектом задля досягнення певної як навчальної, методичної, так і практичної мети дослідження [2].

Порядок роботи над проектом є однаковим незалежно від форми організації, однак може мати певні особливості. Під час підготовчого етапу, коли визначається склад робочої групи, мета, тема і завдання проекту, можливі певні непорозуміння між учасниками групи щодо складу та кількості учасників, виокремлення основних засад роботи над проектом.

Етап планування може характеризуватись непорозуміннями між учасниками стосовно розподілу ролей та обов’язків, визначення термінів подачі та завершення проміжних і основних етапів роботи, підведення підсумків тощо.

Власне дослідження, що полягає у накопиченні та обробці інформації, характеризується виникненням суперечностей у межах групи, вибором оптимального способу вирішення проблеми, консультаціями з керівником, викладачем, наставником.

Підготовка проекту до захисту та сама презентація є вирішальними для робочої групи, оскільки демонструються наскільки злагоджено може працювати дана група над певною проблемою, як проходив процес розподілу обов’язків і наскільки якісно кожен  учасник групи впорався з визначеним завданням.

Оцінка результатів характеризується не лише обговоренням результатів дослідження, але визначенням позитивних та негативних сторін роботи у групі, зауваженнями стосовно ефективності управління складовими процесами, з’ясування проблемних моментів і владнання конфліктів. Студенти-учасники вносять свої пропозиції щодо можливого покращення різних етапів та методів роботи у подальшому [3].

У даному випадку проектні технології допомагають розвивати у студентів не лише пошуково-дослідницькі, технологічні та інформаційні компетенції, креативність, здатність аналізувати та реалізувати власні ідеї на практиці, але й можливість навчатись роботі в колективі, відповідальність не лише за власну роботу, але й за успішність діяльності цілої групи, здатність поступатись власними принципами задля спільної мети, вміння брати на себе відповідальність не лише за власні помилки, але й за цілий колектив і допомагати вирішувати конфліктні або особисті ситуації у контексті робочого процесу.

Важливу роль під час групової роботи над проектом відіграє викладач або координатор проекту, який виступає не лише наставником своїх студентів, але й психологом, «миротворцем», що повинен направляти студентів на різних етапах роботи, сприяти розв’язанню непорозумінь, та вміти вислухати у випадку виникнення особистих кризових ситуацій.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Кліменко О.М., Коломієць Ю.В. Проектно-технологічна методика як педагогічна передумова удосконалення процесу трудового навчання у загальноосвітній школі – Електронний ресурс: http://www.rusnauka.com/18_EN_2009/Pedagogica/48685.doc.htm

2. Полат Е. С. Метод проектов на уроках иностранного языка /  Е. С. Полат // Иностранные языки в школе. - 2000. - № 2-3.

3. Романовська М. Метод проектів у виховному процесі: Метод.посіб. – Х.:Ранок,2007.