Филологические науки/1. Методика преподавания языка и литературы

 

Муханова О.М.

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

Використання мережі Інтернет для впровадження індивідуального підходу в процес навчання іноземних мов

 

В наш час, із збільшенням міжнародних контактів та міжнародного співробітництва, зростає роль володіння іноземною мовою не тільки як засобом спілкування, але й як засобом ознайомлення з передовими закордонними досягненнями світової науки. Джерелами інформації можуть виступати як різноманітні аудіо та відео матеріали, так і Internet, використання якого може бути принциповим засобом для підвищення сприйняття, розуміння та опанування іноземної мови без додаткових граматичних вправ, що є дуже актуальним при вивченні іноземної мови. Інтернет являє собою сукупність не тільки інформаційних мереж та служб, які пов’язані між собою, а й спільноту користувачів, що спілкуються, обмінюються інформацією. Інтернет надає велику кількість можливостей: користування e-mail, діалог (спілкування) на пряму з іншими користувачами, участь у дискусіях, пошук необхідної інформації, створення власних Web-сайтів тощо. Всі ці можливості можуть безпосередньо використовуватися на заняттях іноземної мови. «Інтернет – засіб навчання», зазначив Пьєр Сеген, викладач Квебекського коледжу. Він пропонує такі категорії застосування мережі Інтернет у навчанні:

·        Міжособове спілкування (обмін інформацією, досвідом, обговорення однієї теми між різними людьми у той самий час, віртуальні зустрічі з відомими акторами, співаками і т.д.).

·        Збір даних (пошук інформації, її обробка та аналіз, опитування, консультації з експертами, обговорення результатів з іншими).

·        Робота в команді (конкурс, колективна гра, симуляція, добровільне втручання в дебати, обговорення соціальних проблем).

·        Використання ресурсів (пошук конкретних документів: визначити тему пошуку, знайти ключові слова, вибрати інформацію серед отриманих результатів, написати бібліографію використаних документів).

·        Публікації в Інтернеті (власна сторінка: заповнення анкети, створення резюме з урахуванням власних інтересів, участь у створенні сайту: розвиток редакційних та графічних навичок, редагуванні статті, фотомонтаж тощо).

·        Самонавчання (вибирати інформацію, використовувати ресурси Інтернету для самонавчання, публікувати власні документи).

Інтернет не тільки сприяє розвитку вмінь та навичок у тих, хто навчається, а й надає багато можливостей викладачу, а саме: співпрацювати з викладачами цілого світу, обмінюватися думками, досвідом, корисними порадами стосовно навчання тощо. Сайти пропонують викладачам велику кількість інформації та документів. Інтернет також дозволяє застосувати диференційовану педагогіку, цілі якої є: зміст, розвиток та оцінка, робота, вид навчання, організації навчання, пристосування навчання до слухачів.

Можна виділити наступні переваги використання Інтернету при навчанні іноземної мови: доступ до автентичних сучасних матеріалів та баз даних, мотивація слухачів, впевненість в собі, самовираження, систематизація власних думок, певна незалежність, колективна робота та соціальні зв’язки, розвиток вмінь, та навичок вирішувати проблеми, критично оцінювати надану інформацію, аналіз та творчий підхід тощо. Одним з головних факторів використання комп’ютерних мереж є можливість якнайширшого запровадження індивідуального підходу у навчанні іноземним мовам. Адже пасивні слухачі, особи, яким важко подолати мовний бар’єр, можуть показати вражаючі результати під час особисто спрямованого, індивідуалізованого процесу навчання. Водночас активні слухачі, які швидко сприймають і засвоюють матеріал, можуть повною мірою реалізувати свій потенціал. Крім того, використання технологій, що базуються на застосуванні комп’ютерно-інформаційних мереж значною мірою сприяє експериментальному навчанню (тобто такому, що тісно пов’язане з реальними повсякденними ситуаціями), засвоєнню слухачами загального людського досвіду. Таким чином, слухачі навчаються шляхом пошуку індивідуальних способів оволодіння знаннями. Вони стають авторами, а не лише пасивними споживачами нових знань. Інформація ж, що засвоюється подібним опосередкованим шляхом розвиває креатинність мислення і сприяє пошуку прийнятих для кожного окремого слухача способів засвоєння нового матеріалу. Використання комп’ютерних мереж для впровадження індивідуального підходу у процес навчання іноземних мов відзначається ефективністю результатів кожного окремого студента у вивченні іноземної мови.

 

Література:

1.     В.В. Бублик, К. Генсген. «До питання розвитку освітніх інформаційних технологій», Наукові записки НаУКМА. Том 19-20. Комп’ютерні науки, 2002.

2.     Войскунский А.Е. Преобазование общение, опосредованного комп’ютером: диск. канд. психол. наук. – М., 1990. – 195 с.

3.     В.И. Ильин Интернет-технологии в Вузе //Высшие образование в России, 2005, №8, с. 157-159