Филологические науки/1. Методика преподавания языка и литературы

 

Шепелєва О.В.

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

Комп’ютерні технології як джерело підвищення ефективності процесу навчання іноземній мові

 

Сучасні тенденції у викладанні іноземних мов пов’язані як  з радикальною зміною методичної парадигми, так і з технічним і технологічним оновленням процесу навчання, що виражається в масовому наступі нових засобів навчання – перш за все, мультимедійних комп’ютерних програм.

Пріоритетом сьогодення у викладанні іноземних мов є орієнтація на формування комунікативної концепції . Комунікативна домінанта у викладанні мови ставить серйозні вимоги до складу форми навчального процесу. Відповідно, ефективність будь-якого мультимедійного продукту з необхідністю визначається тим, наскільки програма (її зміст, методичний апарат і мультимедійне забезпечення) просуває нас на шляху до вміння використовувати мову по її прямому призначенню,- як засіб комунікації.

Технічний розвиток як програмного, так і апаратного забезпечення дає широкі можливості використання комп’ютерів для проведення тестування, тренування граматичних навиків, навиків правопису, читання , перекладу і роботи з текстом.

Розглядаючи комп’ютерні технології як джерело нових засобів, що сприяють підвищенню ефективності процесу навчання іноземній мові, необхідно зазначити, що комп’ютерні технології можуть перетворити вивчення мови в високо продуктивний, релевантний, мотивований і інноваційний процес.

Серед чисельних проблем методики навчання іноземним мовам особливо виділяється проблема індивідуалізації навчання. Незважаючи на постійну увагу до неї з боку дидактів, методистів і психологів, вона так само далека від свого розв’язання, як десять або двадцять років тому. Не виникає сумніву, однак, те, що індивідуалізація має велике значення саме у вивченні іноземних мов через особливості мови як засобу міжосібного спілкування, специфіку засвоєння мови, різні цілі та рівні попередньої підготовки. Очевидно, що забезпечити індивідуальний підхід у навчанні іноземних мов за традиційних умов навчання не являється можливим.

Мультимедіа набуває останнім часом все більш широкого застосування і не лише в одній окремій сфері життя. Мультимедіа стає засобом інформації, комунікації, творчості, навчання та ін., починає набувати великого значення і при вивченні іноземної мови. Позитивна роль мультимедіа насамперед наполягає в тому, що її використання забезпечує методично правильну побудову заняття.

Психологічним аспектом інтенсифікації навчання іноземним мовам є поняття активного навчання. Активне навчання містить в собі думку, що навчання відбувається, коли студенти активно і зацікавлено займаються предметом. Інтерактивні та нелінійні можливості мультимедійних технологій мають ряд можливих переваг у цьому контексті.

Зазначимо, що технологія виступає гарантом того, що запланована навчальна діяльність відбувається належним чином. Коли впроваджуються підходи активного навчання у звичайній лекції та практичні зайняття (зокрема, наприклад, під час навчання дуже малих студентських груп), для викладача може виявитись важко перевірити кожного студента на те, чи належним чином він зайнятий у запланованому навчальному процесі.

Мультимедійне курсове забезпечення, однак, може бути розроблене таким чином, щоб розвиток комп’ютерних програм як знаряддя викладача підвищував незалежність студента: це може бути надзвичайно корисним і вигідним, тому, що навчання мовам – це процес, що вимагає багато чисельних повторень, особливо на початковому етапі.

При вивченні іноземної мови комп’ютер може застосуватись для розв’язання наступних навчальних, методичних і наукових завдань: керівництво самостійною навчальною діяльністю студента; надання нової навчальної інформації; розв’язання різноманітних навчальних і пізнавальних задач; організація тренувальної діяльності по формуванню різних вмінь і навичок; повторення навчального матеріалу; контроль за навчальною діяльністю студента та тестування знань, вмінь і навичок; підготовка і обробка різноманітної текстової інформації; зберігання інформації; інформаціійно-довідкове забезпечення навчального процесу; виконання досліджень у галузі лінгвістики та методики викладання іноземних мов; взаємодія з віддаленими комунікантами.

Знання, отримані в результаті використання телекомунікаційних технологій будуть якісно відрізнятись від знань, які дають класичні університетські курси. Спілкуючись по електронній пошті, студенти не тільки покращують знання іноземної мови, а й отримують навички міжнародного спілкування, співпраці, що виводить їх на більш високий якісних рівень.

 

Література:

1.                 В.И. Ильин Интернет-технологии в Вузе //Высшие образование в России, 2005, №8, с. 157-159

2.                 Р.С. Гуревич, М.Ю. Академія. Інформаційно-телекомунікаційні технології у наукових дослідженнях – Вінниця: ООО «Планер» 2005 – ст. 366-368

3.                 Халяпина Л.П. Методическая система формирования поликультурной языковой личности посредством Интернет – коммуникации в процессе обучения Иностранным Языкам: Автореф. Дис. Докт. Пед. Наук: 13.00.02 – С – Пб. 2006 – 47 ст.