Бикова М.Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Культура в умовах сучасної епохи Інтернету

Глобальна мережа Інтернет є не лише засобом масової комунікації, а й утворює принципово нову сферу соціальної взаємодії, що впливає на всі сфери людського життя. Віртуальний простір Інтернету, де обсяг культурної інформації різного характеру надзвичайно великий, знімає багато обмежень, робить комунікацію простішою та відкриває широкий доступ до спадщини світової культури. Крім цього, Інтернет впливає на формування точки зору людини з того чи іншого питання. З іншого боку, Інтернет має негативний вплив не лише на культуру, а й на розвиток сучасного суспільства загалом.

Проблематика дослідження віртуальної реальності сьогодні є досить широкою у багатьох сферах. У роботі поставлена задача: дослідити вплив інформаційного простору на розвиток культури і визначити особливості видозмін культури під тиском віртуальної реальності.

Культура, яка сьогодні переживає кризу, є єдиною умовою розвитку людини. Поняття «культура» включає в себе традиції, стереотипи, норми життя та  взаємозв’язок суперечливого масового й елітарного.

Культурна індустрія набуває масовості: індивід стає учасником культурного простору і не відчуває себе віддаленим від культурного інституту – він вже не об’єкт, а суб’єкт культурних процесів. Через таку видозміну пріоритетів страждає якість культурного продукту. Зароджена у ХХІ столітті віртуальна культура близька за характеристиками до масової. Так звана «Інтернет-культура», яка є складовою сучасної культури, має власну специфіку росту та функціонування.

«Індустрія видовищ» була результатом матеріалізаціі у візуальних категоріях масової культури. «Масову культуру» називають по-різному: напівкультурою чи розважальним мистецтвом. Цей вид культури базується на системі іміджів, що впливають на несвідому сферу людської психіки. Очевидно, вплив масової культури на суспільство не є однозначним. Наприклад, для дезорієнтованої людини вона є набором стереотипів поведінки, реанімуючи нижчі аспекти свідомості і інстинкти, що стимулюють всебічну деградацію особистості. З іншого боку,  вона притягує маси, що не уміють продуктивно використовувати свій вільний час, та дає можливість широкій аудиторії познайомитися з творами традиційної (високої) культури.

Масова культура –  явище не однорідне,  воно має свою структуру й рівні. В сучасній культурології, як правило, виділяють три основні рівні масової культури:

·       кіч-культура, (її становлять підготовлені кліше, які не викликають духовних пошуків, складного психологічного дискомфорту)

·       мід-культура, (має подвійний характер та деякі риси традиційної культури, але водночас включає в себе риси масової культури)

·       арт-культура.(розрахована на найосвіченішу частину публіки.  Головним її завданням є максимальне наближення масової культури до норм і стандартів  традиційної культури)

Безумовно, масова культура, на відміну від елітарної чи народної, задовольняє миттєві запити людей та має меншу художню цінність. Крім цього, масова культура є адаптаційною та відмічена переважанням ідеї над художністю і прагненням до маніпуляції масовою свідомістю. Внаслідок розвитку масової культури, стало легше керувати людьми завдяки інформаційній зброї.

Інформаційна зброя представляє собою засіб впливу на свідомість мас та на культурні цінності людей, тому будь-яка держава має захищати своє населення та культуру від втілення маніпулятивних задумів суб’єкта інформаційної агресії.

Окрім масової культури, виділяють ще електронну культуру. Digital Culture,  чи E-culture є новою галуззю культурно-мистецької діяльності, яка пов’язана з електронними версіями об’єктів культурної спадщини. На відміну від «Інтернет-культури», електронна має лише позитивні наслідки: так як традиційні культурні цінності вимагають консервації та потребують створення умов для їх збереження, то E-culture зберігає фото-, відеоматеріали та текстову інформацію щодо даного витвору мистецтва тощо.

Отже, підбиваючи підсумки, слід зазначити, що сьогодні культура переживає переламний момент, який зумовлений процесами масовізації. Поняття «криза культури» представлене збільшенням швидкості руйнування старих цінностей та «стисканням» тимчасових рамок цього процесу.

Безумовно, мережа Інтернет стирає кордони між культурами, популяризує та трансформує культуру, та сучасний інформаційний простір впливає не завжди позитивно на розвиток культури  загалом, створюючи масову культуру, яка витісняє елітарну (традиційну).

Масова культура міцно закріпилася у суспільстві. Безумовно, вона не зникне в найближчий час і продовжить існування в нинішньому вигляді. Єдиним рішенням збільшення позитивного впливу на населення (та на найбільш інформаційно сприятливу  його частину – молодь) може стати наповнення масової культури більш високими ідеями, соціально значимими сюжетами та естетично досконалими образами. Це має впроваджуватися на рівні державної інформаційної політики. І чим скоріше держава розпочне керувати культурний процес, тим менше впливу зазнає культурна спадщина і культурне виховання підростаючого покоління.