ЛІКВІДНІСТЬ ЯК ПРІОРИТЕТНИЙ КРИТЕРІЙ ОЦІНКИ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА

Куліш Ю.

студентка Харківського торговельно-економічного інституту КНТЕУ

Анотація. У статті проаналізовано ліквідність балансу, ліквідність підприємства, визначені шляхи покращення ліквідності.

Ключові слова: ліквідність, коефіцієнти ліквідності, ліквідність балансу

Постановка проблеми. Результатом розробки фінансової політики підприємства має бути його фінансовий стан, головним критерієм якого виступає ліквідність підприємства., яка визначається як здатність підприємства розраховуватися за своїми зобов’язаннями. Порушення ліквідності може призвести до погіршення платежів та втрати фінансової стійкості. А тому, питання ліквідності є актуальним.

Аналіз останніх публікацій. Питання ліквідності підприємства досліджуються в багатьох працях як вітчизняних, так і закордонних вчених, таких як: Значний внесок зробили: В. Г. Артеменка, М. І. Баканова, М. В. Беллендира, П. С. Безруких, Б. І. Валуєва, Ю.С. Цал-Цалко, В. В. Ковальов, та інші. В умовах постійних змін дослідження ліквідності підприємства набуває ще більшої актуальності, а отже і потребує подальшого дослідження.

Виклад основного матеріалу. Ліквідний стан підприємства означає здатність його активів бути реалізованими, перетвореними на гроші в певний період часу. Отже, ліквідність залежить від швидкості такого перетворення. Підприємство буде ліквідним залежно від складу поточних активів і швидкості їх перетворення на грошову форму для погашення термінової заборгованості.

У складі пасивів також можуть бути зобов'язання різні за терміном погашення, тому визначення ліквідності підприємства передбачає зіставлення елементів активу і пасиву балансу. Так, зобов'язання підприємства групуються по мірі їх терміновості, а активи - по мірі швидкості реалізації.

Провівши аналіз наукових джерел [1, 2, 3] з питань фінансового аналізу, мі дійшли висновку, що аналіз ліквідності підприємства проводиться за алгоритмом:

1. Аналіз ліквідності балансу.

2. Аналіз ліквідності підприємства за допомогою коефіцієнтів (коефіцієнт абсолютної ліквідності, коефіцієнт термінової ліквідності, коефіцієнт покриття).

3. Аналіз ліквідності за допомогою додаткових показників (частка обігових коштів в активах, частка запасів в поточних активах, частка дебіторської заборгованості і грошових коштів в поточних активах та інші).

Ліквідність балансу — це ступінь покриття боргових зобов’язань підприємства його активами, строк перетворення яких у гроші відповідає строку погашення платіжних зобов’язань [2]. Ліквідність балансу залежить від ступеня відповідності величини наявних платіжних коштів величині боргових зобов’язань.

У залежності від ступеня ліквідності, тобто швидкості перетворення в грошові кошти, активи поділяються на групи: A 1 - найбільш ліквідні активи; A 2 - швидко реалізовані активи; A 3 - повільно реалізовані активи; A 4 - важко реалізовані активи.

Пасиви балансу групуються за термінами їх оплати: П 1 - найбільш термінові зобов'язання, П 2 - короткострокові пасиви, П 3 - довгострокові пасиви - довгострокові зобов'язання; П 4 - постійні пасиви [3].

Проаналізуємо ліквідність балансу товариства з обмеженою відповідальністю «Едельвейс» (далі - підприємство).

За даними аналізу отримуємо наступні нерівності:

А1 < П1, А2 < П2, А3 <  П3, А4 > П4 – у 2011 році

А1 < П1, А2 > П2, А3 >  П3, А4 > П4 – у 2012 році

Можна зробити висновок, що протягом 2011-2012 рр. баланс підприємства є абсолютно не ліквідним, що свідчить про нестачу коштів для погашення поточних зобов’язань. Перші три нерівності не виконуються, тобто поточні активи не перевищують зовнішні зобов’язання підприємства, в наслідок чого не виконується і остання нерівність. Це означає, що мінімальна умова його фінансової стійкості не дотримується.

Результати розрахунків коефіцієнтів ліквідності наведено на рис. 1, рис. 2, рис. 3.

Рис. 1. Динаміка показників абсолютної ліквідності за 2010-2012 рр.

 

Коефіцієнт абсолютної ліквідності знаходиться значно нижче встановленого нормативного значення у 2011 році – 0,05, у 2012 році – 0,004 (менше 0,2), що свідчить про проблеми підприємства щодо погашення поточних зобов’язань, а це призводить до негативного фінансового стану у цілому. Даний коефіцієнт відповідав нормативному значенню тільки у 2010 році.

Рис. 2. Динаміка показників термінової ліквідності за 2010-2012 рр.

 

За даними рис. 2 коефіцієнт термінової ліквідності у 2010 році був вище нормативного значення, у 2011 році та 2012 році - нижче нормативного рівня, це означає що підприємство не зможе у встановлений термін розрахуватися по своїм короткостроковим зобов’язанням.

Рис. 2. Динаміка коефіцієнта покриття за 2010-2012 рр.

 

За даними рис. 3 видно, що коефіцієнт покриття значно нижче нормативного рівня, це означає що підприємство не зможе у встановлений термін розрахуватися по своїм короткостроковим обов’язкам, негативним є те, що він знижується протягом 2010-2012 рр.

Аналіз додаткових показників оцінки ліквідності показав, що частка обігових коштів в поточних активах дорівнює 74,72 % у 2010 році, 73,82 % у 2011 році, 59,67 % - у 2012 році. а це означає що майно підприємства складається переважно з оборотних активів, найбільш ліквідних, по порівнянню з необоротними. Проте питома вага протягом 2010-2012 рр. зменшується, що свідчить про зниження рівня ліквідних активів.

Треба враховувати, що ліквідність підприємства, це не просто наявність оборотних коштів, а саме здатність перетворення оборотних активів у грошові кошти з метою погашення поточних зобов’язань. Частка дебіторської заборгованості і грошових коштів в поточних активах (46,04 % - у 2010 році; 38,13 % у 2011 році, 12,13 % у 2012 році) більша ніж частка запасів (0,03 % у 2010 році; 0,04 % у 2011 році, 0,03 % у 2012 році), що свідчить про достатній рівень ліквідності активів. Проте зниження питомої вагу у 2012 році грошових коштів та дебіторської заборгованості є негативним, що також підтверджено коефіцієнтом абсолютної ліквідності, який значно знизився за межі нормативного значення. Ліквідність цієї групи поточних активів залежить від своєчасності відвантаження продукції, оформлення банківських документів, швидкості платіжного документообігу в банках, платоспроможності покупців, форм розрахунків і ін. Значно більший термін знадобиться для перетворення виробничих запасів і незавершеного виробництва в готову продукцію, а потім у готівку.

Висновки. Проведений аналіз довів, важливість оцінки фінансової ліквідності підприємства. Також обґрунтовано, що оцінка ліквідності має носити системний характер та використовувати різні підходи оцінки для отримання об’єктивних результатів, адже вони є основою для прийняття управлінських рішень щодо покращення ліквідності підприємства.

 

Література

1.  Ковалев В. В. Финансовый менеджмент: теория и практика / В. В. Ковалев. - 2-е изд., перераб. и доп. - М.: ТК Велби, Проспект, 2007. — 1024 с.

2. Кононенко О. Аналіз фінансової звітності / О. Кононенко, О. Маханько. – 4-е вид., перероб. і доп. – Х.: Фактор, 2006. – 208 с.

3. Костирко Р. О. Фінансовий аналіз: навч. посіб. / Р. О. Костирко. –Х.:Фактор, 2009.–784 с.