Технічні науки/3. Галузеве машинобудування

Вітязь В.

НУК ім. адм. Макарова, Україна

Дубова В.

НУК ім. адм. Макарова, Україна

К.т.н., Цикало Н.В.

НУК ім. адм. Макарова, Україна

 

МОЖЛИВІСТЬ УРАХУВАННЯ ТЕХНОЛОГІЧНОСТІ КОНТЕЙНЕРНОГО СУДНА ПІД ЧАС ПРОЕКТУВАННЯ

 

У сучасному житті усе більш затребуваними є контейнерні вантажні перевезення, адже вони дозволяють максимально оптимізувати процес вантажоперевезень, значно прискорити вантажні операції і скоротити терміни доставки продукції споживачам.

 На сьогодні дев'яносто п'ять відсотків усіх вантажів доводиться на морські перевезення. Морські контейнеровози найбільш поширені на ринку контейнерних перевезень. Вони виконують рейси на міжконтинентальних лініях: Європа - Азія, Європа - Північна і Південна Америки і так далі. Контейнеровози є відносно молодими типами суден. При середньому віці 10 років "Emma Maersk" вважається самими молодим серед інших контейнеровозів такого типу. Врахуємо, що контейнеровози повинні мати таку конструкцію, яка дозволяє рівномірно розподіляти навантаження при транспортуванні нестандартних вантажів або при неповному завантаженні.

 Контейнеровози експлуатуються в різних умовах і піддаються дії значних гідродинамічних сил. Ці сили викликають появу хвилевих моментів, що вигинають корпус судна, і перерізуючих сил, значення яких можуть істотно бути більші, ніж при плаванні судна на тихій воді. Гідродинамічні сили, що діють на судно, залежать від розмірів судна, форми обводів корпусу, швидкості ходу, напряму руху судна, від форми і розмірів хвилі, характеру й інтенсивності хвилювання.

Контейнеровоз – вантажне судно довжиною від 70 до 397 м, що перевозить від 250 до 15500 20-ти футових контейнерів одночасно. В морських контейнерних перевезеннях використовують стандартні ISO-контейнери. Як правило екіпаж контейнеровоза складає від 10 до 26 осіб, так як судно такого типу достатньо автоматизоване.

Спеціалісти різних компаній вивчили світову динаміку зростання розмірів контейнерних суден в світовому масштабі. В даний момент найбільшим контейнерним судном є Emma Maersk, що належить найбільшому глобальному перевізнику компанії Maersk Line. Контейнеромісткість даного судна складає 15500 ТЕU. Emma Maersk – це шедевр сучасного суднобудування, одне з найкрасивіших побудованих торгових суден. Його довжина – 400 м, ширина – 56,4 м, осадка – 15,5 м, а висота над ватерлінією – приблизно 60 м. Треба відзначити, що в теперішній час потужність судна використовується не на повну силу.

Якщо говорити про світову динаміку, то спостерігається збільшення кількості контейнерних суден місткістю 10000 TEU. Замовлення ще на 155 суден такого класу із терміном поставки до 2015 року.

На сьогоднішній день між портами Чорного моря і Далекого Сходу існує 5 прямих сервісів. Найбільші контейнеровози на цих напрямках задіяні Maersk Line та CMA CGM. Це судна середньою контейнеромісткістю до 6500 TEU (11 суден). Слід також згадати сервіс ABS компанії CSAV Norasia (10 суден) середньою контейнеромісткістю приблизно в 5600 TEU; за рік Чорне море переробляє 291460 TEU компанії. На третьому місті – спільний сервіс CSCL/K Line/Yang/Ming/PiL/an Hil: судна в середньому до 4311 TEU (224172 TEU за рік).

Серйозною перешкодою для зростання розмірів контейнерних суден, що заходять до портів Чорного моря, це обмеження, що накладає прохід через Босфор. Довжина протоки складає 31 км, мінімальна ширина складає всього 704 м. Обов’язковим є лоцманський супровід з обов’язковою буксировкою, яка дозволена лише вдень. При цьому судна не можуть йти зустрічними курсами, а їх максимальна довжина обмежена до 300 м. Отримати дозвіл від турецької влади у будь-якому випадку проблематично, а особливо якщо довжина судна хоча б трохи перевищує вказану.

Як правило, судна контейнеровози не мають ніяких вантажних пристосувань для розвантаження контейнерів. У них дуже високі палубні надбудови, де розміщуються каюти екіпажа і технічні приміщення, щоб декілька ярусів контейнерів на палубі не закривали огляд. Носові щогли обладнані телекамерами. Усі сучасні судна, що виконують морські контейнерні перевезення, мають дуже сильну технічну оснащеність, і обладнані за останнім словом техніки.

Перевірки загальної поздовжньої міцності корпусу контейнеровоза по нормальній напрузі є порівняльним розрахунком з напругою, що допускається, яка регламентується Правилами Регістра і нормами міцності. Цікавим стає питання порівняти за однаковими вхідними даними на проект розраховані судна за різними вимогами класифікаційних товариств, таких як Регістр судноплавства України і Регістр Ллойда. Порівняння таких результатів надасть змогу визначити недоліки та переваги проекту, що впливають на його технологічність і собівартість будівництва в цілому.

З кожним роком збільшується кількість контейнерів, які здатне перевезти судно. Але це зростання не безмежне, оскільки контейнеромісткість судна безпосередньо залежить від габаритів судна, довжини, ширини і осадки. Ось чому важливим є врахувати усі можливі недоліки, щоб спроектований контейнеровоз із заданими габаритами не відходив від норм і не мав великого запасу по всім вимогам.

Література: 1. Основы технологии судостроения/ В.Л.Александров, Г.В.Бавыкин, А.С.Рашковский, В.Ф.Соколов и др. Под общ.ред. В.Ф.Соколова. – СПб.: Судостроение, 1995. – 400 с. 2. Глозман М.К. Технологичность конструкций корпуса морских судов. Л.: Судостроение, 1984, - 296 с.