Економічні науки/3. Фінансові відносини

 

Магістрант Бебешко А.Ю.

К.т.н. Остапенко А.С.

Херсонський національний технічний університет, Україна

 

Сутність, види та класифікація фінансових криз

 

Сьогодні питання фінансової кризи є досить актуальним, оскільки з огляду на те, що фінансові кризи надзвичайно різноманітні як за своїми причинами, так і за проявами, не існує усталеної, прийнятої всіма точки зору щодо більшос­ті аспектів даної проблематики. Дискусія між вченими, управлінцями і підприєм­цями свідчить, що вони по-різному розуміють поняття «криза». Розмаїття причин і величезні масштаби втрат дозволяють класифікувати кризу як складне багатофакторне явище, що вимагає системного підходу до його аналізу і попередження.

Вітчизняні і зарубіжні науковці та практики, такі, як О. Барановський, І. Бланк, М. Бунятян, Р. Вальдес, І. Голдфайн, Р. Дорнбуш, Г.Камінскій, М. Кондратьєв, К. Рейнхарт, О. Терещенко, Г. Хаберлер, Г. Хульсман, та багато інших плідно займаються дослідженням фінансової кризи. Вони зазначають, що в світовій економіці існують довгострокові економічні цикли, які повторюються через певні проміжки часу, і яким притаманні як спади (кризи), так і злети.

Під фінансовою кризою розуміють різке погіршення стану фінансового ринку внаслідок реалізації накопичених ризиків під впливом внутрішніх і зовнішніх чинників, що спричиняє порушення його функціонування, зниження цінових показників, погіршення ліквідності й якості фінансових інструментів, банкрутство учасників.

Фінансова криза передбачає виникнення якісних змін в економічній системі, які спричиняють порушення пропорцій у розвитку, його призупинення, видозміни чи руйнування фінансової системи окремих країн або світових ринків у цілому. Найбільш точним індикатором здоров'я (чи нездоров'я) економіки є фінансовий ринок. Реакція фінансового ринку на економічні події завжди більш значуща, ніж наслідки даних подій. Фінансова криза є тією точкою відліку, з якої економічна система зазнає змін. Якщо до настання фінансової кризи деякі тенденції в еконо­міці можуть лише накопичуватися, то сама фінансова криза посилює дану тенден­цію і прискорює якісні зміни [2].

Цілком можна погодитися з тим, що фінансова криза – це криза, яка:

1) системно охоплює фінансові ринки та інститути фінансового сектору, грошовий обіг і кредит, міжнародні фінанси (сегмент країни), державні, муніципаль­ні та корпоративні фінанси;

2) негативно впливає у середньо- і довгостроковому періоді на економічну активність усередині країни й на динаміку добробуту населення;

3) проявляється:

              у фінансовому секторі й на фінансових ринках,

              у міжнародних фінансах,

              у сфері грошового обігу,

              у сфері державних фінансів.

Велике значення для з'ясування сутності фінансових криз має їх чітка класифікація. В економічній літературі немає єдиної позиції з цього питання. Так, наприклад, П.В. Трунін і М.В. Каменських зазначають, що протягом багатьох років усі епізоди серйозної фінансової нестабільності укладалися в три основні типи: банківські кризи, валютні кризи і кризи на фінансових ринках (у тому числі кризи державних фінан­сів). Банківські кризи звичайно пов'язують із нездатністю ряду банків виконувати свої зобов'язання або з активним державним втручанням, спрямованим на запобігання виниклим проблемам. Під валютною кризою розуміється така ситуація, за якої спе­кулятивна атака на валюту призводить до різкої девальвації національної валюти або коли органи державної влади намагаються запобігти девальвації, продаючи золотовалютні резерви або значно підвищуючи процентні ставки. Нарешті, криза на фінансовому ринку полягає у збільшенні мінливості цін на фінансові активи або їх па­дінні, пов'язаному зі зміною очікувань інвесторів. Іноді дані типи криз можуть відбуватися одночасно, що лише посилює їх негативний вплив на економіку країни.

У результаті дослідження вчені поділили всю вибірку криз на наступні підгрупи [1]:

1.Кризи в індустріальних країнах.

2.Кризи в країнах з економікою, що розвивається.

3.Кризи, що характеризуються, насамперед, девальвацією національної ва­люти (не менше 75 % приросту індексу тиску на валютний ринок визначається валютним курсом).

4.Кризи, що характеризуються, насамперед, значним зниженням золотовалютних резервів (не менше 75 % приросту індексу тиску на валютний ринок по­яснюється зниженням золотовалютних резервів).

5.«Жорсткі» кризи, за яких значення індексу тиску на валютний ринок пере­вищує три стандартних відхилення від середнього.

6.«М’які» кризи, за яких значення індексу тиску на валютний ринок знахо­диться в інтервалі від 1,5 до 2 стандартних відхилень вище середнього.

7.Кризи, викликані проблемами в банківському секторі.

8.Кризи з наступним швидким відновленням економіки, після яких ВВП повертається до тренду протягом двох років.

9.Кризи з наступним повільним відновленням економіки, після яких ВВП повертається до тренду через три або більше років.

Детальна класифікація фінансових криз наведена в таблиці [1, с.19; 4, с.138].

Таблиця. Класифікація фінансових криз

Класифікаційна ознака

Різновиди

Ступінь поширення

Глобальні, міжнародні, світові, регіональні, національні, місцеві, галузеві

Країни

У розвинутих країнах; країнах, що розвиваються; країнах із перехідною економікою

Сценарій

Імпортовані; викликані спекулятивними атаками; зумовлені перегрівом одного із сегментів внутрішнього фінансового ринку (надмірною концентрацією ринкового, кредитного, процентного ризиків), ефектом «доміно»; спричинені падінням експортних цін; обумовлені політичним ризиком

Сегментація

Грошові, банківські, кредитні, валютні, фондові (біржові), ліквідності, бюджетні, платіжні, інфляційні, інвестиційні, боргові, кризи довіри

Тривалість

Коротко-, середньо- і довгострокові

Перебіг

Швидкоплинні, затяжні

Інтенсивність впливу

Уповільнені, інтенсивні, реактивні

Повторюваність

Разові, перманентні

Кумулятивність

Одиночні, подвійні (наприклад, одночасно глобальна криза ліквідності та іпотечна криза)

Зумовленість

Мікроекономічні (зумовлені вадами ведення бізнесу на тих чи інших фінансових ринках), макроекономічні (зумовлені загальним погіршенням бізнес-середовища);

екзогенетичні, або екзогенні (зміна цінностей зумовлюється обставинами, що лежать поза діяльністю господарського організму, що є об'єктом кризи);

ендогенетичні, або ендогенні (зміна цінностей органічно випливає з існуючого економічного ладу)

Ступінь охоплення фінансових інститутів

Локальні, системні

Стан

Наявні, потенційні; очікувані, неочікувані; передбачувані (закономірні), непередбачувані (випадкові); неминучі

Форма прояву

Внутрішні, зовнішні

Одночасність походження

Одиничні, «кризи-близнюки»

Первинність

Первинні, чергові (повторювані)

Реальність

Дійсні, уявні

Можливість виявлення

Явні, латентні

Характер

Циклічні, структурні, модифіковані, комбіновані, перехідні

Етапи

Кризи, що зароджуються; кризи, що насуваються; кризи, що розвиваються; згасаючі

Імовірність

Малоймовірні, високоймовірні

Можливість діагностування й прогнозування

Діагностовані, недіагностовані; прогнозовані, непрогнозовані

Масштаб

Легка, глибока, фінансова катастрофа

Ступінь розвитку

Гострі, глибокі

Переборність

Переборні (з допомогою внутрішніх сил, із допомогою зовнішніх сил), непереборні

Наслідки

Руйнівні, такі, що гальмують розвиток

Ідентичність

Унікальні, аналогові

Універсальність

Спеціалізовані (криза ринку цінних паперів, валютна криза, банківська криза, криза державного кредиту), універсальні

Стадія

Минулі (попередні), сучасні (поточні), наступні (майбутні)

Можливість трансформації

Трансформаційні, нетрансформаційні

 

Таким чином, можна зробити висновок, що криза – це багатоаспектна економічна категорія, система поглядів на економічну сутність, яка перебуває в стані розвитку. Для з’ясування сутності фінансових криз велике значення має їх класифікація. Можна виокремити наступні підходи до визначення сутності кризи:

1) криза як природний процес у життєдіяльності системи;

2) криза як порушення рівноваги соціально-економічної системи;

3) криза як значна проблема або ситуація з високою ймовірністю негативних наслідків.

Взагалі, фінансова криза характеризується джерелами виникнення, видом кризи і стадією її розвитку. Вчасна ідентифікація цих ознак дає змогу правильно діагностувати фінансову неспроможність та розробити ефективних оздоровчих заходів. Ідентифікація фази фінансової кризи є необхідною передумовою правильної та своєчасної реакції на неї.

 

Література:

1.                 Барановський О.І. Сутність і різновиди фінансових криз// Фінанси України. – № 5. – 2009. – С. 3-20.

2.                 Ковалев В.В. Система предупреждения валютного и финансового кризисов в условиях глобализирующейся экономики: Автореф. дис. на соискание ученой степени канд. экон. наук: спец. 08.00.14 – Мировая экономика / В.В. Ковалев. – М., 2007. – 23 с.

3.                 Мониторинг финансовой стабильности в развивающихся экономиках (на примере России) / Трунин П.В., Каменских М.В. – М.: ИЗПП, 2007. – С. 5-6.

4.                 Халак С.Г., Тіху М.О. Сутність фінансової кризи та її різновиди. Наслідки фінансової кризи для економіки України. – [Електр.ресурс]. – Режим доступу: www.nbuv.gov.ua/portal/Soc.../4(17)_2009_articles_1_halak.pdf.