Гришнякова К.

Необхідність організації економічного аналізу в управлінні підприємством

         З огляду на потребу постійного вдосконалення управління на основі впровадження досягнень науки першочерговим стає досягнення рівня організації економічного аналізу як важливої функції управління. Проведення економічного аналізу вимагає правильної організації аналітичної роботи, тобто упорядкування, налагодження координації та погодження її здійснення з метою попередження дублювання, внесення єдності в роботу окремих посадових осіб чи аналітичних органів. У сучасних умовах особливої актуальності і значущості набув економічний аналіз в організації та управлінні індивідуально для кожного підприємства.

         У результаті проведення економічного аналізу отримують аналітичну інформацію, яка є важливу частину системи управлінської інформації, складається із сукупності відповідним чином опрацьованих даних, що відображують різні аспекти господарської діяльності підприємства та його підрозділів, відхилення показників, що вивчаються, від базисних, вплив на них окремих факторів тощо. Обсяг аналітичної інформації досить великий. Тому для різних рівнів управління інформація має бути відповідним чином оформлена і проаналізована. З цією метою кожна категорія управлінців виробничих формувань має насамперед визначити, яка аналітична інформація потрібна кожній з них для ефективного керівництва виробництвом.

Економічний аналіз, який проводять перед складанням планів, а також під їх виконання і по завершенні року, є ефективним засобом господарювання лише тоді, коли його результати правильно використовуються в управлінні виробництвом. Ступінь застосування аналітичної інформації залежить не тільки від якості самої інформації, а значною мірою від кваліфікації керівника, який має правильно оцінити окремі сторони діяльності підприємства і прийняти рішення щодо їх поліпшення.

Існують два аспекти економічного аналізу: перший - це методика проведення аналізу, способи опрацювання й отримання аналітичної інформації; другий стосується осмислення аналітичної інформації, формулювання висновків та пропозицій, обґрунтування управлінських рішень.

Щодо організації проведення аналізу і використання його інформації в управлінні виробництвом виділяють такі етапи:

1. Підготовка та опрацювання вихідних даних для отримання аналітичної інформації.

2. Вивчення аналітичної інформації; оцінювання стану і досягнутих результатів діяльності господарства; формулювання висновків та пропозицій.

3. Розробка заходів і прийняття господарських рішень за результатами аналізу [1].

         Головним в організації економічного аналізу є його проектування. Процес проектування полягає у послідовній регламентації:

1)     цілей і підцілей аналізу, функцій і завдань;

2)     процесу аналізу (процедурно-організаційної побудови);

3)     результатів процесу аналізу, виду і форми вихідних аналітичних документів – періодичності та строків їх представлення;

4)     засобів розв’язання задач і виконання процедур, враховуючи склад і джерела отримання вхідної інформації, а також обчислювальну та організаційну техніку;

5)     методик розв’язання задач і виконання процедур, способів виконання процедур;

6)     відповідальності за безперервність процесу аналізу;

7)     взаємодії в процесі аналізу кедрівників різних рангів [2].

Підвищенню рівня організації аналітичної роботи на підприємствах багато в чому сприяють громадські форми проведення економічного аналізу: громадські бюро (ради) економічного аналізу (ГБЕА), групи економічного аналізу, техніко-економічні ради, балансові комісії тощо. До їх складу входять економісти, фахівці-технологи, керівники виробничих підрозділів, висококваліфіковані робітники, передовики виробництва тощо. Громадські форми аналізу сприяють виявленню і використанню резервів підвищення економічної ефективності виробництва, залученню до управління виробництвом широкого кола працівників підприємства [1].

Під організацією економічного аналізу слід розуміти систему заходів і засобів, що забезпечують його виконання.

Основними завданнями організації економічної роботи є:

- забезпечення ефективності аналізу, його розвиток та вдосконалення;

- раціональна організація праці;

- забезпечення ефективного використання аналітичної інформації в управлінні;

- автоматизація аналітичних робіт;

- підвищення якості аналітичної інформації;

- скорочення термінів проведення аналітичної роботи;

- раціоналізація аналітичних процесів [3].

         Таким чином, ступінь інформативності, а, отже і достовірності даних залежить від кваліфікованої організації даних економічного аналізу, безпосереднього виконання методичної роботи фахівців-економістів з проведення аналізу, опрацювання аналітичної інформації. Все це прямим чином впливає на вдосконалення управління підприємством та показує необхідність організації економічного аналізу в цілому.

Література

1.     Ковальчук М. І., Економічний аналіз діяльності підприємств АПК: Підручник. — К.: КНЕУ, 2004.

2.     Мних Є.В. Економічний аналіз: підруч. / Є.В.Мних. – 2-ге вид., перероб. та доповн. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 472 с.

3.     Р.К. Шурпенкова, І. І. Демко. Основи організації економічного аналізу в системі управління підприємством//Регіональна економіка. – 2008. - №3