Филологические науки / 1. Методика преподавания языка и литературы

 

К.філол.н. Негодяєва С.А.

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна

Щоденна інноватика: готуємось до ЗНО

Сучасна система освіти, орієнтована на вхо­дження у світовий освітній простір супроводжується істотними зміна­ми в педагогічній теорії і практиці навчально-виховного процесу. Розробка й удосконалення змісту освіти – один із пріоритетних напрямків педагогічного пошуку. Це обумовлює створення нових стандартів освіти, програм, підручників та проведення цікавих експериментів в інноваційній діяльності вчителів-словесників. Існує багато методів вимірювання навчальних досягнень учнів. Упродовж останніх років поряд із традиційними формами контролю все більшого поширення набуває зовнішнє незалежне оцінювання, яке є вступним іспитом до вищих навчальних закладів. Воно побудоване на використанні тестових технологій, які в сучасній системі освіти розглядаються як один із необхідних засобів професійної діяльності вчителя.

          Досвід проведення ЗНО переконливо засвідчує, що протягом навчального процесу з 5 по 11 класи вчителям-словесникам слід постійно готувати учнів до такої особливої форми контролю, якою є тестування. Актуальність тестового методу розглядали вітчизняні та зарубіжні  вчені та методисти-практики: Аванесов В., Авраменко О., Анастази А., Баліна К., Безверха B., Безпалько В., Бурлачук Л., Коваленко Л., Малихін А., Невінчана Н., Первак О.,  Раков С., Федоренко В., Челишкова М. та інші. Перевага тестів перед іншими педагогічними методами: наукова обґрунтованість, що дає об’єктивну оцінку; технологічність; точність визначень; наявність однакових вимог для всіх випробуваних; сумісність тестових технологій з іншими сучасними освітніми технологіями.

 Тому, щоб підготувати учнів до важливого в їх житті випробування, необхідно вчителям-словесникам систематично приділяти увагу на уроках завданням,  що базуються на використанні тестових методів.  Під час підготовки до уроків словесності практикам, безумовно, дуже важко  побудувати заняття, враховуючи всі необхідні компоненти сучасного уроку, пов’язані з найголовнішою під час вивчення художньої літератури текстоцентричною технологією навчання. Актуальність мети нашої розвідки обумовлена сучасними вимогами, що висуваються до вчителів-словесників під час викладання дисциплін, які виносяться на ЗНО: широко практикувати тестування не лише як контрольну форму перевірки знань, умінь і навичок школярів, але і як продуктивний навчальний прийом відпрацювання у школярів навичок виконання тестових завдань різної форми й різного ступеня складності. Цей урок апробовано у Ровеньківській гімназії № 1, що на Луганщині.

Метою нашої роботи є ілюстрація особливостей використання тестових технологій у вивченні літературного процесу в загальноосвітній школі на уроці української літератури. Для досягнення мети студії було поставлено  завдання: розробити інтерактивну модель уроку для учнів 11 (профільного) класу, базовану на використанні тестових технологій під час вивчення життя і творчості письменника. При розробці тестів враховано методику моделювання тестів. Тести рівневі, що передбачає гуманізацію та диференціацію їх виконання.

Тема: Григір Тютюнник. Новели «Зав’язь», «Три зозулі з поклоном».

Мета: Оглянути життя і творчість письменника, коло­ритні авторські образи-персонажі людей скромних і тихих, з доброю душею і чутливим серцем, твори про учнів реміс­ничого училища «Вогник далеко в степу», «Смерть кавалера» та ін. «Зав'язь» — оповідання про зародження пер­ших чистих почуттів у молоді. Внутрішні пережи­вання героїв. «Три зозулі з поклоном» — новела про щиру і віддану любов, людську чесність і порядність як ментальні риси українців.

Теорія літератури. Поглибити поняття про новелу.

Удосконалювати вміння літературознавчого аналізу творів під час бесіди та підсумкового тестування.

Виховувати толерантне відношення до людей, засноване на глибокому розумінні народних морально-етичних принципах.

Обладнання та програмне забезпечення:

- комп’ютери;

- електронний підручник «Літературне краєзнавство», – Центр  інформаційних технологій ЛНУ імені Тараса Шевченка, 2008;

- ігровий тренажер «Тестові завдання. Українська мова та література», –Тернопіль, вид.- во  «Підручники і посібники», 2008;

- мультимедійний пректор;

- інтерактивний екран;

- дидактичні картки «Григір Тютюнник. Тест, ІІ-ІІІ рівні»;

- № 3/2007 – газети «Шкільні вісті» (орган Ровеньківської гімназії № 1);

- тексти новел «Зав’язь», «Три зозулі з поклоном».

Тип: комбінований з використанням тестових технологій.

 Попередня підготовка учнів:

·        читання новел та біографічних даних про Григора Тютюнника за підручником та хрестоматією;

·        повторення особливостей жанру новели.

Хід уроку

№ з/п

Зміст матеріалу

Методи та прийоми

Хронометраж

І.

Організація класу.

Повідомлення теми та мети уроку. Прослухування  передсмертного інтерв’ю з Григором Тютюнником у записі.

Мотивація епіграфів уроку: «Любові всевишній присвячується...» (Григір Тютюнник) та «Твоє серце завжди незахищене» (Григорій Тютюнник).

 

Вступне слово вчителя, аудіозапис інтерв’ю, фотографії з електронного підручник, цитація спогадів письменника.

3 хв.

 

 

3 хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ.

Основна частина.

Актуалізація знань. Вчитель зазначає, що усе написане майстром «живописцем правди» — вмістилося в двох томах. Однак, цінність його літературної спадщини вимірюється не обсягом, а змістом і духовно-естетичним значенням. Проблематика його прози глобальна: добро і зло, правда й загальнолюдська кривда, патріотизм і націонал ний нігілізм, гуманізм і моральний вибір сучасника, чесність і самозреченість, війна і мир тощо. Він писав про дітей і дорослих, про працю і пісню, про дівочу красу і материнство. Загальною темою його прози є правдиве зображення дійсності в усій її складності, розкриті в образах героїв рис українського національного характеру.

Перша збірка «Зав'язь» вийшла в 1966 р. Потім були збірки «Деревій» (1969), «Батьківські пороги» (1972), «Крайнебо» (1975), «Коріння» (1976), «Климко» (1976), «Вогник далеко в степу» (1979).

У низці оповідань висвітлено життєве й естетичне кредо письменника: «Зав'язь», «Деревій», «У Кравчини обідають», «На згарищі» «Три зозулі з поклоном» тощо. Улюбленим жанром Г. Тютюнник є оповідання, жанр, що вимагав граничної здібності, інтенсивності думки, суворої вимогливості й зосередженості. Г. Тютюнник умів у короткій новелі чи оповіданні розкрити глобальні проблеми, усебічно розкрити психологію героя. «Я все роблю через деталь»,— так пояснював він своєрідність власного стилю. Письменник торкався здебільшого соціально-психологічної і морально-етичної сфер людського буття, викриваючи ганебні явища періоду застою — міщанство і конформізм, бездуховність і споживацтво, невігластво і відщепенство.

І разом з тим писав про людей світлої душі, з яскраво вираженою українською ментальністю. Такими є герої оповідання «Зав'язь».

Назва твору має символічне звучання: зав'язь першого юнацького почуття, що народжується в благословенний час цвітіння саду і появи зав'язі майбутнього плоду. Залучаємо учнів до бесіди:

— Що відповідає Микола на застереження діда? Яким прислів'ям відповідає дід? Про які риси, притаманні українцям, це свідчить? Як слід розцінювати насмішкуватість діда? Які три художні деталі тут ужито? Якою художньою деталлю передається сором'язливий прояв першого юнацького почуття? Яку функцію виконує весняний пейзаж у розкритті цього почуття? Куди переноситься центр ваги оповіді тоді обкурювання саду? Як слід розуміти його слова: «...буде в людей — буде і в нас»?.

Підсумовуючи сказане, наголошуємо, що характери усіх трьох Персонажів виписані з незвичайною виразністю, лаконізмом, теплим гумором. Спроба діда Лавріна і Миколи захистити зав'язь від весняних заморозків теж набуває символічного звучання. Центр ваги твору зміщується на вогонь, бо саме в ньому, розкладеному Миколою полум'ї, — любов і доброта, що спалахують у його серці разом з бажанням захистити від морозу і садок коханої. Отже, письменник глибоко переконаний, що все добре в житті починається з любові і це І переконання він перелив у душу своїх героїв.

Мотиваційний коментар учениці (Луговцової Вівієн). Проблемне питання: що лягло в основу Вашої статті в шкільній газеті № 3 за 2007 рік «Любов – усе життя»? (розповідь про історію кохання батька письменника Михайла та зачитування статті).

Новела «Три зозулі з поклоном» — це твір про красу людської душі, про найблагородніше людське почуття, про людську співчутливість і доброту, про найсвітліші засади народної моралі. «Любові Всевишній присвячується» — такий епіграф твору. Його герої — прості люди, що живуть ніби однією родиною, дихають одним диханням...

У центрі оповіді — сумний життєпис жінки Марфи Яркової з її нерозділеним коханням, невиплаканими сльозами і напрочуд чутли­вою душею, що вгадувала, коли надійде інший лист від коханого.

 Композиційно вона складається з двох частин: власне оповіді й «Останнього листа від тата». Зміст і проблематику твору розкриваємо в бесіді:

— Як починається твір? Що здивувало юнака в поведінці тітки Мар­фи? Як мати пояснює це йому? Що найбільше вразило хлопця з материної розповіді? Як Софія вмотивовує своє ставлення до Марфи? Яку роль відіграє тут художня деталь – пісенний мотив? Як характеризує Михайла його останній лист?

Висновок: син не розуміє того, що мати не відчувала ревнощів чи зла до Марфи, яка все життя кохала її чоловіка. Софія пояснює це тим, що, «у горі, сину, ні на кого серця немає. Саме горе». Михайло через усні «Сибір неісходиму» проніс почуття провини перед Марфою за її по розділену любов до нього. У своєму прощальному листі він сповідається у своїх почуттях до дружини і сина, сумує, що не на добробут сім'ї і людям спрямовані його теслярські здібності. Отже, навіть у критичних, найтрагічніших ситуаціях герої Григора Тютюнника не втрачають людяності, гуманності, тепла душі.

Новела всуціль зіткана з діалогів і монологів, яскравих художніх де­талей, що підкреслюють влучні риси і подробиці. Саме у хитросплетінні і взаємодоповнюваності деталей і подробиць створюється суворий, згуще­ний стиль оповіді письменника, що хвилює і вражає читача.

Слово вчителя.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бесіда, проблемні питання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Висновок учнів, запис теми та ідеї твору.

 

 

 

 

 

 

 

 

Проблемне питання,

зачитування власного творчого доробку. Огляд фотографій, заочна екскурсія до шкільного музею Григора Тютюнника сел. Щотове Антрацитівського району.

 

 

 Бесіда за проблемними питаннями, аудіозапис пісні «Три зозулі».

Виразне читання.

Слово вчителя.

 

5 хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 хв.

 

 

 

 

 

5 хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 хв.

 

 

 

 

ІІІ

Перевірка знань, отриманих на уроці.

Картка тесту (картка додається).

І рівень пропонується за електронним тренажером.

ІІ рівень (лінгвістичний диктант).

ІІІ рівень – висновок.

Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок за усні відповіді учнів.

Коментар домашнього завдання: На основі прочитаних творів автора написати контрольний (домашній) твір-есе «Мій Григір Тютюнник…».

 

Тест, електронний тренажер, дидактичні перевірочні картки, взаємоперевірка.

Слово вчителя.

Коментар учителя

9 хв.

 

 

 

 

 

 

 

1 хв.

 

 

 

Зразок картки

Життєвий і творчий шлях Григора Тютюнника.

 Новели «Зав’язь», «Три зозулі з поклоном»

Тест

І рівень (5 балів)

Із запропонованих відповідей оберіть правильну на питання (за грою-тренажером):

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Б

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ рівень (5 балів)

Дати стислу відповідь на питання

1. Назвіть першу збірку Григора Тютюнника

 

2. Який символ позначає назва новели «Зав’язь»?

 

3. Які риси притаманні українцям (за змістом творів автора)?

 

 

4. У якому селі на Луганщині пройшли дитячі роки Григора Тютюнника?

 

5. Мотив якої народної пісні стає лейтмотивом новели, «Три зозулі з поклоном»?

 

ІІІ рівень (2 бали)

Визначити тему та ідею новели, «Три зозулі з поклоном»?

 

Тема:

 

Ідея:

 

 

Роботу виконав (ла) учень (ниця) 11 класу____________________________

Роботу перевірив(ла) учень (ниця) 11 класу ___________________________

Оцінка (учителя)__________________________________________________