УДК: 159.923:159.944                                             Найда Віталій Миколайович

Швець Наталія Анатоліївна

 Вінницького національного аграрного університету

Психічні властивості особистості, їх прояви у трудовій діяльності інженера – механіка

В данній статті розглядаються психічні властивості інженера-механіка та їх прояви у трудовій діяльності.

В этой статье рассматриваются психические свойства инженера-механика и их проявления в трудовой деятельности.

In this article mental properties of the mechanical engineer and their display in labor activity are considered.

Ключові слова: психічні властивості, інженер-механік, особистість темперамент, характер, трудова діяльність.

Індивідуальні риси працівника найбільш повно виявляються в темпераменті, характері, здібностях і мотивах, пізнання і управління якими у конкретній трудовій діяльності створять умови для ефективної діяльності і реалізації творчого потенціалу організації. Успішність оволодіння тією чи іншою професією, ефективність трудової діяльності великою мірою залежать від здібностей, індивідуально-психологічних відмінностей між людьми, динамічних особливостей їх психіки — рівня інтенсивності психічних процесів і станів, швидкості їх перебігу.  Так для володіння професією інженера-механіка людина повинна відповідати таким вимогам: гарна координація рухів; точне зорове, слухове, вібраційне і кинестетичне сприйняття; розвите технічне і творче мислення й уява; уміння переключати і концентрувати увагу; спостережливість; енергійність; швидкість рухів; легкість і гнучність сприймання; технічні здібності.

Всі професії підрозділяються на біономічні (природа), технічні (техніка), сигномічні (знаки), артономічні (художні образи) і соціономічні (взаємодія людей) (А.Н. Леонтьев)[1].  Відповідно до цього Е.А. Климов визначає п'ять схем професійної діяльності. Професія інженера-механіка  відноситься до типу "Людина – техніка".

Відповідно поділу на типи професій робота інженера-механика висуває певні вимоги до здібностей людини. Так дана особистість повинна мати здібності до роботи з технічними пристроями (фахівці проектують, конструюють технічні системи, пристрої, розробляють процеси їхнього виготовлення. З окремих вузлів, деталей збирають машини, механізми, прилади, регулюють і налагоджують них); з експлуатацією технічних пристроїв (фахівці працюють на верстатах, керують транспортом, автоматичними системами); з ремонтом технічних пристроїв (фахівці виявляють, розпізнають несправності технічних систем, приладів, механізмів, ремонтують, регулюють, налагоджують їх) [3]. 

Психічні властивості відіграють важливу роль у діяльності інженера механіка. Успішність оволодіння тією чи іншою профе­сією, ефективність трудової діяльності великою мірою залежать від здібностей.

Здібності — це індивідуально-психологічні особливості людини, які забезпечують успішне оволодіння знаннями, навичками, вміннями та ефективну їх реалізацію в трудовій діяльності. Виявляючись в оволодінні знаннями, навичками і вміннями, здібності, проте, до них не зводяться. Вони виступають лише як можливість розвитку цих необхідних компонентів діяльності і характеризуються динамікою оволодіння останніми — швидкістю, легкістю, глибиною, міцністю.

Індивідуальні риси працівника ще виявляються в темпераменті, характері, і управління якими у конкретній трудовій діяльності створює умови для ефективної діяльності і реалізації творчого потенціалу організації.

Індивідуально-психологічні відмінності між людьми залежать від динамічних особливостей їх психіки — рівня інтенсивності психічних процесів і станів, швидкості їх перебігу. Ці відмінності виявляються в загальній активності людини, її моториці, емоційності і відзначаються достатньою постійністю. Сукупність індивідуальних особливостей, які характеризують динамічну та емоційну сторони поведінки, діяльності і спілкування людини, називається темпераментом.

І. П. Павлов виділив чотири типи вищої нервової діяльності: сильний неврівноважений; сильний врівнова­жений рухливий, сильний врівноважений інертний; слабкий. Тип вищої нервової діяльності є фізіологічною основою темпераменту. Сильному неврівноваженому типу нервової діяльності відповідає холеричний темперамент; сильному врівноваженому рухливому — сангвінічний; сильному врівноваженому інертному — флегматичний; слабому — меланхолічний.

У трудовій діяльності інженера-механіка особливості темпераменту
виявляються в активності, емоційності, моториці. Активність характеризується рівнем енергійності, з якою працівник досягає поставлених цілей, переборює труднощі. Емоційність проявляється в емоційних реакціях, в швидкості зміни одного емоційного стану іншим. Особливості моторики виявляються у швидкості, ритмі, амплітуді і точності трудових рухів.

Відмінності в темпераментах — це відмінності не в рівнях можливостей психіки, а в своєрідності її проявів так в роботі інженера-механіка кожний тип темпераменту має позитивні і негативні сторони.

Позитивним для холерика є здатність зосереджувати значні зусилля протягом короткого часу, а недоліком те, що при тривалій роботі йому бракує витримки. Сангвінік відзначається високою працездатністю, швидкою реакцією, однак у нього швидко падає інтерес до роботи. Флегматик здатний довго і наполегливо працювати, але він не може швидко переключатися на інші завдання. Меланхолік відзначається великою витримкою, але повільним входженням в роботу. Для сильних рухливих типів характерний швидкий темп виконання роботи при недостатній увазі до підготовчих і контрольних дій. Інертні більш успішно виконують завдання, де потрібні повільні рухи; вони відзначаються пунктуальністю, завчасно планують свої дії.

Особливості темпераменту як динамічної сто­рони психіки є передумовою формування і розвитку тих основних властивостей особистості, які становлять характер людини. Характер — це сукупність стійких індивідуальних особливостей особистості, які формуються і виявляються в діяльності і спілкуванні, зумовлюючи способи поведінки. Діючи на основі загальних інтересів, однако­вих поглядів, мотивів, люди виявляють у поведінці індивідуальні особливості. Так, вони можуть бути поступливими або твердими, рішучими або нерішучими, впевненими або скутими, зауваження можуть висловлювати в м’якій, доброзичливій або грубій формі. Це досить важливо, адже робота робота інженера-механіка повязана з роботою з людьми.

Індивідуальні особливості, які утворюють характер людини, стосуються насамперед її волі, розуму, почуттів. Ці риси, або сторони, характеру не існують ізольовано, а знаходяться в закономірних залежностях, що визначає структурність характеру. Наприклад, якщо людина є боягузом, то є підстави вважати, що вона не виявлятиме ініціативи, рішучості, і в той же час поводитиме себе конформно, обережно.

У структурі характеру можна виділити чотири підсистеми, або групи, властивостей, які характеризують ставлення особистості до різних сторін дійсності. Перша підсистема містить риси, які виявляються в діяльності (ініціативність, працелюбність, наполегливість, цілеспрямованість, відповідальність, послідовність, раціональність, рішучість або альтернативні риси). До другої підсистеми належать риси особистості, які виявляються у стосунках з іншими людьми (тактовність — безтактність, співчуття — байдужість). Третю підсистему становлять риси людини, які виявляються в її ставленні до самої себе (самокритичність — завищена самооцінка, почуття власної гідності — приниженість; альтруїзм — егоїзм). Четверта підсистема — це сукупність рис, які визначають ставлення людини до речей (акуратність — неохайність, щедрість — скупість).У трудовій діяльності інженера-механіка риси характеру є спонукальною, мотивуючою силою, особливо в стресових ситуаціях, коли необхідно зробити вибір дій, перебороти значні труднощі. Однією з таких рис характеру є мотивація досягнення, тобто потреба обов’язко­во досягти успіху в діяльності. Людина може йти на ризик, виявляти ініціативу, наполегливість. Можлива інша стратегія поведінки, коли людина не намагається досягти успіху, а намагається уникнути невдачі. У цьому разі вона ухилятиметься від ризикованих дій, не виявлятиме ініціативи, не втручатиметься у складні ситуації з невизначеним результатом. Залежно від співвідношення вольових якостей людини і гнучкості в характері, вміння підпорядковувати собі обставини або підпорядковуватися їм люди поводять себе як інтернали або екстернали.

Інтернал — активна, впевнена в собі людина, яка вважає, що бажані зміни, успіхи, досягнення залежать від її власних зусиль, знань, праці. Екстернал переважно надіється на природний хід подій, везіння. У невдачах звинувачує інших людей або обставини.

Характер виявляється у вчинках, поведінці і діяльності людини і в спілкуванні. Велике значення для інженера-механіка в екстремальних ситуаціях піднятися над обставинами, протидіяти їм, перебороти внутрішні вагання, усвідомлювати себе як суб’єкт діяльності свідчить про величезні можливості її розвитку.

Загалом характер людини практично впливає на всі інші властивості особистості, на пізнавальні, вольові, емоційні процеси і стани.

Кожна людина є носієм свого індивідуального творчого потенціалу. Важливою умовою реалізації потенціалів особистості, які проявляються у психічних властивостях особистості, є гармонія між людиною і професією. 

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Інформаційна культура особистості: минуле, сьогодення, майбутнє. Тези докл. Міжнародної наукової конфер.11-14 вересня 1996.Краснодар, 1996. - 86 с.

2. Кон И. С. Психологія ранньої юності. М.: Освіта, 1989. – 335 с.

5. Костюк Г.С. Роль професійного самовизначення в формуванні особистості // Проф. орієнтація учнів/ Упор. З.С. Нечипорук. – Київ, 1971. – с.17-26 

6. Крушельницька Я. В. Фізіологія і психологія праці: Підручник. — К.: КНЕУ, 2003. — 367 с.

7. Нові дослідження у психології та возрастній фізіології. – М., „Педагогіка", 1990. – 146 с.