Студенти гр.ФК-11-2 Корецька Н.В.,Гончарова В.В.

Науковий керівник: к.е.н., доцент Панасейко С.М.

                                  Дніпропетровська державна фінансова академія

 

СУЧАСНИЙ СТАН МОБІЛЬНОГО БАНКІНГУ УКРАЇНИ

 

Анотація. Розглянуто сутність мобільного банкінгу в Україні та його функціональні можливості. Досліджено послуги, які надаються М-банкінгом та запропоновано заходи захисту користувачів.

Анотация. Рассмотрена сущность мобильного банкинга в Украине и его функциональные возможности. Исследовано услуги, которые предоставляются М-банкінгом и предложены меры защиты пользователей.

Summary. Essence of mobile bankingu is considered in Ukraine and him functional possibilities. Investigational services which get Mcode-bankingom and the measures of defence of users are offered.

Ключові слова: m-banking, SMS-банкінг, Java-додаток, NFC (Near Field Communication), послуги мобільного банкінгу.

Актуальність обраної теми. Стрімкий розвиток економіки та різні процеси євроінтеграції  зумовлюють впровадженню інновацій, що зумовлює залучення нових клієнтів. На сьогоднішній день всі мобільні пристрої мають цілодобовий  доступ до Інтернету, що розширює можливості більш тісного взаємозв’язку між клієнтом і банком. Мобільний банкінг (m-banking)  є досить поширеним, так як операційні системи для мобільних пристроїв дозволяють використовувати дистанційні банківські послуги.

Постановка проблеми. На  якість роботи банку з клієнтами впливає набор наданих ними послуг, але все більшого впливу набуває дистанційне обслуговування. Система «Інтернет-банкінгу» дає можливість своїм клієнтам отримати доступ до перегляду власних рахунків та здійснення фінансових операцій з будь-якої точки світу. Доповненням інтернет-банкінгу є мобільний банкінг, який набуває стрімкого розвитку. При використанні мобільного банкінгу клієнти отримують максимальну зручність у використанні пропонованих банком послуг.

Аналіз досліджень і публікацій. Даній проблематиці присвятили свої дослідження українські та зарубіжні вчені, серед яких можна відзначити:   

 А. Серьогін, Д. Гусєв, М. Домніна, В. Кравець, А. Савченко, А. Олійник,   

  А. Нікітін, В. Степаненко та інші.

Виклад основного матеріалу дослідження. M-banking — це система мобільних сервісів  цілодобового контролю за рухом коштів по картковому рахунку за допомогою технологій sms, wap, gsm. Користувачі послуги «Мобільний банкінг» можуть сплачувати карткою за товари та послуги та знімати готівку у будь-яких банкоматах у будь-якій точці світу, а також з вносити кошти на картку через каси і банкомати.

Основною відмінністю телефонного банкінгу від Інтернет-банкінга є те, що для здійснення різних операцій, користувачеві досить пройти верифікацію в телефонному режимі і назвати код доступу до телефонного банкінгу. Різновидом телефонного банкінгу є SMS-банкінг. SMS-банкінг – це спосіб оперативно отримувати інформацію – підтвердження про проведені операції за допомогою SMS-повідомлень на мобільний телефон [2].

Для деяких клієнтів дана послуга підключається за умовчанням. Це дає змогу користувачу дізнаватися про нові послуги банку, слідкувати за станом свого рахунку за допомогою sms-повідомлення. Отримати потрібну інформацію можна відправивши код з командою на сервісний номер банку.

Банки України використовують мобільні системи платежів такі як:

·                        Мобільний банкінг,     Star-Mobile,

·                        М-банкінг,                   Portmone –Mobile,

·                        «ПлатиМО!»,               Mobile- Banking

Мобільний банкінг має такі функції: оплата за використання мобільного телефону і послуг інтернет-провайдерів; перекази між рахунками клієнта; перекази іншому клієнтові банку або в інший банк; оплата комунальних послуг, комерційного телебачення і т. п. (за допомогою шаб-інтернет-банку); перегляд доступного балансу рахунку та отримання детальної інформації за рахунками. А також пошук найближчих банкоматів, відділень, місць погашення кредиту, перегляд детальної інформації стосовно обраного об’єкта (адреси, режим роботи, можливі сервіси), перегляд актуальних курсів валют тощо. Для підключення системи потрібно стати клієнтом банку, зайти в будь-яке його відділення з паспортом, підключити систему «Інтернет-банк», а через неї завантажити і підключити додаток Android [1].

000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1 - Інформація, яку дозволяє отримати  мобільний банкінг.

Таблиця 1. Послуги SMS-банкінг  в банках України

VAB

Підключившись до послуги SMS-банкінг, Виз можете отримувати SMS-повідомлення про здійснення наступних операцій:

·                    зарахування коштів на рахунок;

·                    списання коштів з рахунку;

·                    повернення коштів;

·                    відміна операцій тощо.

АТ «Укрсиббанк»

StarSMS (SMS-банкінг) — це послуга, яка дозволяє держателям платіжних карток УкрСиббанку:

·                    отримувати інформацію про операції на картковому рахунку за допомогою SMS-повідомлень;

·                    автоматично та безкоштовно підключитись до технології 3D Secure, що гарантує максимальну безпеку проведення операцій з використанням картки в Інтернеті.

https://privatbank.ua/img/logo.png?v=2828

Крім поповнення телефонного рахунку за допомогою Mobile Banking Ви зможете придбати ваучер SKYPE, а також завжди зможете дізнатися залишок за своєю карткою, заборгованість за кредиткою, контролювати рух коштів по рахунку, перевести гроші з картки на картку, в разі потреби заблокувати/розблокувати картку.

SMS–банкінг:

·                    Всі основні команди СМС-БАНКИНГА - "в пару торкань"! 

·                    Тепер не потрібно втрачати час на набір СМС-команд і вже тим більше на їх запам'ятовування!

·                    Можливість створювати шаблони: наприклад, "Поповнити телефон" або "Перевести гроші мамі".

·                    Ідеально, якщо Ви з якоїсь причини не можете скористатися Пріват24 (наприклад, немає Інтернет-з'єднання)

C:\Users\Лера\Desktop\127669.jpg

Можливості SMS-банкінг: Отримання повідомлень про:

·                    доступний баланс на картці/рахунку;

·                    рух коштів на картковому рахунку;

·                    історію проведених операцій за карткою;

·                    нараховані відсотки за картковим рахунком «Ощадний+»;

·                    поповнення/списання з карткового рахунку;

·                    появу простроченої заборгованості;

·                    встановлення або зміну кредитного ліміту;

·                    закінчення строку дії картки.

Сервіс SMS-повідомлень – це послуга для Клієнтів НАДРА БАНКУ з надання інформації за картковими операціями через одержання сервісних та інформаційних SMS-повідомлень від Банку, а саме:

·                    повідомлень про рух коштів за платіжною карткою ;

·                    повідомлень про зарахування заробітної плати;

·                    сервісних повідомлень Банку;

·                    інформаційних повідомлень про акції, послуги та нові продукти Банку.

 

SMS-банкінг дозволяє скористатися послугами банку коли сучасний телефон відсутній і там де мобільний Інтернет поки недоступний, або спричиняє надто великі затрати.

 

Рисунок 2 - Показники використання мобільного банкінгу в Україні станом на 01.01.2014 р.

 

На думку більшості світових аналітиків найперспективнішою інновацією для реалізації мобільних платежів вступає технологія NFC (Near Field Communication). NFC можна дослівно перекласти як «зв'язок у ближньому полі», в основі якого лежить використання ідеології передачі даних по радіоканалу на принципах взаємної індукції на короткі відстані за аналогією з WI-FI i Bluetooth. NFC – це технологія бездротового високочасткового зв’язку малого радіусу дії (до 10 см), що дозволяє здійснювати безконтактний обмін даними між пристроями, розташованими на невеликих відстанях: наприклад, між терміналом і мобільним телефоном або пластиковою смарт – карткою. У розвитку і впровадженні технології NFC активно приймають участь найкрупніші учасники  світового ринку високотехнологічних продуктів такі як Google, Intel, Samsung, Nokia, Visa, MasterCard, Citigroup, Barclaycard та інші [3].

Для більш зручного користування послугами банку все з'являються  мініатюрні картрідери, які приходять на зміну SMS-банкінгу та Java-додатку. За допомогою цифрових пристроїв (смартфон або планшет, що підтримує 2G/3G мережу і працює на операційній системі iOS / Android), картрідера та банківської карти для оплати ви можете здійснити прийом необхідного платежу.

Однією з проблем при використанні мобільного банкінгу вважається зростання випадків шахрайства. Системи мобільного банкінгу можна реалізувати з дуже надійними засобами захисту, які є стійкими до дій шахраїв. Але ці засоби захисту є незручними в експлуатації для звичайного користувача. Вони передбачають вивчення довгих інструкцій і проходження багаторівневих процедур ідентифікації, а це може зайняти більше часу, ніж дорога до найближчого банківського відділення [8].

Основними загрозами мобільного банкінгу є наявність великої кількості вірусних програм, а також можливість несанкціонованого доступу до даних клєнтів.

Правил безпеки потрібно також дотримуватися під час роботи з мобільного пристрою в мережі «Інтернет», виконуючи аналіз адрес посилань, які приходять з електронними листами і SMS-повідомленнями від невідомих відправників. Віддаючи телефон у ремонт, треба стерти банківський додаток або заблокувати роботу з ним через кол-центр банку. Іноді фахівці з комп’ютерної безпеки радять виділити для мобільного банку окремий пристрій, але незручно використовувати лише для цього окремий телефон або планшет. Зрозуміло, що підключати до системи мобільного банкінгу всі банківські рахунки (особливо з великими постійними залишками коштів на них) без крайньої потреби не варто. Для постійних платежів логічно виділити окремі рахунки, залишки на яких були б невеликими. Якщо при використанні мобільного банкінгу виникла загроза доступу зловмисників до рахунків або був загублений мобільний пристрій, фахівці з банківської безпеки радять якнайшвидше зателефонувати в банк для блокування доступу до мобільного банкінгу [1].

Послуги, що надаються клієнтам дистанційного банкінгу майже не відрізняються від тих, які надаються безпосередньо в офісі банку та не можуть існувати окремо.

 

 

Рисунок 3 - Найбільш часто використовувані програми у сфері послуг в 2013р.

 

У США, за даними Американської Асоціації Банкірів, 6% учасників опитування найчастіше використовують мобільний банкінг для управління банківським рахунком. На Україні мобільний банкінг знаходиться тільки на старті свого розвитку. Тільки в діалозі з користувачами банки можуть створити такий мобільний банкінг, який стане гідною альтернативою Інтернет-банкінгу, легким і завжди доступним шляхом управління своїми фінансами [9].

Висновки. Сучасні умови в економіці країни змушують банки розширювати свою клієнтську базу за допомогою оновлення продукції та удосконалення існуючих програм.

Мобільний банкінг розвивається досить швидко та розширює перелік надання послуг. Для підвищення безпеки в системі мобільного банкінгу доцільно впровадити програму розпізнавання власника за голосом або зображенням камери телефону.

Мобільний банкінг є безпечнішим ніж інтернет-банкінг, враховуючи всі його недоліки, тому він набуває все більшої популярності.

 

Список використаної літератури

 

1.                  Засадна Х. О. Послуги мобільного банкінгу та їхній захист / Х. О. Засадна // Вісник Університету Банківської справи Національного банку України – 2013. – № 3 (18) – С. 288-291.   2.Єсіна О.Г. Інтернет-банкінг в україні: сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку / О. Г. Єсіна // Вісник соціально-економічних досліджень 2013.  №1 (48).  С. 209-213.  3.Сербина О. Г. Тенденції розвитку мобільного банкінгу в Україні / О. Г. Сербина // Молодий вчений – 2014. – № 3 (06) – С. 53-55. 4. [Електронний ресурс] – Режим доступу:http://www.vab.ua/ukr/personal/v ab24/mobile _banking/.  5. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://privatbank.ua/udalenniy-banki ng/sms-banking/.  6. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.unicredit.ua/pr_card serv_ /view/5/. 7. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://bibliofond.ru/view.aspx ?id=49 1617. 8. [Електронний ресурс]  – Режим доступу: http://www.ufi n.com.ua/analit_ mat/gkr/160.htm. 9. [Електронний ресурс]  – Режим доступу: http://www.roomian.org/mobile-banking/