Щербань Ю.Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Ризикоорієнтована система відбору платників для перевірок

Першим кроком реалізації Програми модернізації є Проект „Модернізація державної податкової служби України - 1”, який розпочався наприкінці 2003 р., після ратифікації Верховною Радою України Угоди про позику між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку. Перший етап впровадження проекту (2003-2007 рр.) дав позитивні результати, тому на сьогоднішній день актуальним є розгляд динаміки реалізації другого етапу (2008-2012 рр.), який характеризується завершенням реорганізації податкових органів.

Питанням впровадження та реалізацією проекту займалися В. Ільїна, М. Влащук, А. Брезвин, Н. Фліссак, Юп ван Люнтерен, Матс, В. Н. Ільїн.

Метою даної роботи є виявлення впливу впровадження проекту модернізації податкової системи на результати роботи органів державної податкової служби.

Одне з нововведень ДПА України – запровадження електронної звітності, яке супроводжується позитивними результатами. Йдеться про впровадження ризикоорієнтованої системи відбору платників до перевірок та нової форми звітності з ПДВ, яка передбачає подання платниками податку на додану вартість одночасно з податковою декларацією розшифровок податкового кредиту та податкових зобов’язань у розрізі контрагентів. Ця система відповідає міжнародній практиці та дозволяє зосередити увагу на тих платниках, у яких є недоліки щодо сплати податків.

Так, принципово змінився підхід до розробки плану-графіка документальних перевірок. Основним принципом при цьому є включення підприємств, що входять до певної фінансово-промислової групи. При цьому підприємства ФПГ аналізуються з огляду на ризикові показники, які можуть свідчити про застосування схем мінімізації податків. Така методика дозволяє значно скоротити кількість перевірок підприємств малого і середнього бізнесу і, навпаки, акцентувати увагу на підприємствах з великими доходами і непропорційно низьким податковим навантаженням [1].

ДПА України також відмовилася від принципу найбільшого охоплення перевірками всіх категорій платників податків під час формування плану-графіка проведення перевірок. Така оптимізація контрольно-перевірочної роботи дозволила зменшити кількість планових перевірок суб’єктів господарювання майже на 30 відсотків. Якщо на ІІ квартал 2007 року були заплановані перевірки 8107 суб’єктів господарювання, то на ІІ квартал 2008 року – 5755 [2].

У результаті такого підходу загальна кількість планових перевірок зменшилася на 30%, а перевірок підприємств малого бізнесу – на 60% [1].

Ризикоорієнтована система відбору платників для перевірок полягає в тому, що впровадження критеріїв ризиків передбачає включення в план-графік великих СПД фінансово-промислових груп, які використовують схеми мінімізації податків.

Підставою для відбору підприємства до перевірки при цьому є:

- невідповідність показників податкового навантаження підприємств ФПГ показникам розвитку галузі (регіону);

- збільшення кількості збиткових підприємств або підприємств з мінімальним податковим навантаженням в окремій ФПГ;

- наявність інформації про використання схем мінімізації податків і платежів.

Цими СПД задекларовано 340,6 млн. грн. збитків. Протягом цього часу перевірено 68 підприємств. Зменшення збитків склало 320 млн. грн. З розряду збиткових виведено 59 підприємств або 87% з числа перевірених.

Серед підприємств, що декларують збитки, зустрічаються і так звані «мінімізатори».

Але іноді відсутність прибутку обумовлена реальними економічними або іншими об'єктивними причинами (наприклад, спорудження і реконструкція основних фондів, продаж продукції за регульованими державою тарифами).

Крім того, впровадження, згідно з наказом ДПА України №266 від 18.04.08, розшифровки платниками ПДВ своїх контрагентів дозволило на чверть скоротити кількість виїзних позапланових перевірок достовірності сум ПДВ, заявлених до відшкодування з бюджету. Таким чином, не тільки зменшується кількість перевірок відносно сумлінних платників податків, але вони значно швидше одержують суми відшкодованого з бюджету ПДВ.

Підрозділами податкового контролю юридичних осіб Донецької області впродовж 10 місяців 2008 року проведено більше двох тисяч перевірок, що в півтора рази менше, ніж за аналогічний період минулого року [1].

  Платники податків

Кількість порушень

Сума штрафних санкцій,тис.грн.

Сума стягнень,тис.грн.

СПД, що здійснюють оптову/роздрібну торгівлю алкогольними напоями та/або тютюновими виробами

537

357,2

101,1

Сільськогосподарські товаровиробники

111

266,9 

115,7

Переробні підприємства

2

147,4 

113,3

Таблиця 1. – Результати перевірок податковими органами Донецької області

Так, сума умовно нарахованих штрафних санкцій на 01.10.08 становить 126,0 млн. грн., в тому числі по основних платниках – 102,2 млн. грн., значна сума 87,0 млн. грн. або 85,1 % по великих підприємствах вугільної галузі:

За наслідками перевірок донараховано 283 млн. грн. На 647 млн. грн. зменшено безпідставно заявленого до відшкодування податку на додану вартість і на 380 млн. грн. - негативного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток. До бюджету надійшло 80% від донарахованих сум або 227 млн. грн. [2].

Слід зазначити, що за наслідками планових перевірок у I півріччі поточного року з 228 із 380 перевірених підприємств збільшили податкове навантаження, що дозволило забезпечити додаткове надходження до бюджету податку на прибуток 230 млн. грн.

Таким чином, в результаті впровадження нової системи відбору платників вдалося:

- підвищити рівень добровільної сплати податків майже у 60% перевірених платників;

- знизити питому вагу малоефективних перевірок у 8 разів;

- підвищити ефективність перевірок, донарахування на одну результативну перевірку збільшилися майже в 2 рази [1].

Отже, враховуючи позитивні результати Донецької області у впроваджені такого проекту модернізації податкової системи, можна її розповсюджувати і на інші регіони країни.

 

Література:

1.     ДПА у Донецькій області. http://www.dpa.dn.ua/sta

2.     http://www.sta.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=159194