Економічні науки/10. Економіка підприємства

студентка Семенова Є.В.

Донецький національний університет економіки і торгівли ім. М.Туган-Барановського

Структурування капіталу підприємств та оцінка ефективності його використання

В Україні спостерігається специфічні тенденції структурування капіталу, а саме: стрімке зростання позичкового капіталу у вартісному вимірі та збільшення його частки у складі сукупного капіталу. Така ситуація має суттєвий вплив на показники результативності використання капіталу, подальшого розподілу доходів між власниками та інвесторами, а також формування норми валового та чистого прибутку, що визначає потенційні можливості заощадження та накопичення капіталу, а також впровадження інновацій суб’єктами економіки за рахунок власних ресурсів. Проблема структурування капіталу є досить суттєвою, адже вона впливає на основні показники. Аналіз капіталу займались вчені О.Д. Василик, О.М.Загородна, В.М. Івахненко, К.В. Ізмайлова, М.Я. Коробов, Л.А. Лахтіонова, Є.В. Мнихта інші.

Проблема структурування капіталу підприємств, рентабельність використання сукупного капіталу, а також його основних складових, власного і позикового, на даному етапі досліджується недостатньо широко. Таку ситуацію можна пояснити тим, що органами статистики  не узагальнюються показники щодо динаміки капіталу підприємств у розрізі вартісних та структурних характеристик у спеціальних таблицях, а відповідні дані можна знайти лише у зведеному балансі підприємств. Власний капітал показано у першому розділі пасиву балансу через призму відображення у бухгалтерських регістрах.Що стосуються позикового капіталу, то він відображений у пасиві балансу у таких статтях як «поточні зобов’язання» та «довгосрокові зобов’язання». Тобто показники руху капіталу підприємств поки  що є не загально доступним для аналізу та виявлення тенденцій широким колом практиків та науковців.

Метою статті є визначення тенденції структурування капіталу на основі зміни вартісної оцінки сукупного капіталу та його складових,розрахунок рентабельності сукупного та власного капіталу, а також  норми валового і чистого прибутку на основі національних рахунків і бухгалтерської звітності з коригуванням певних показників у галузі сільського господарства для отримання більш співставних характеристик норми прибутковості.Дослідження показників на макро- і мікро- рівні дає всебічне охоплення змін капіталу і його складових елементів.

З 2000р в економіці України розпочалися процеси економічного зростання. Динаміка із року в рік спостерігається неоднорідна і стрибкоподібна, але темпи зростання є досить високими порівняно з іншими країнами. Але на фоні позитивної динаміки необхідно константувати кардинальну зміну тенденцій, які свідчать про погіршення структурних пропорцій капіталу підприємств, а саме: суттєве падіння  вартісної оцінки власного капіталу підприємств по відношенню до ВВП у результаті нарощення позикового капіталу при зменшенні  власного.За методикою оцінки капіталу по відношенню до ВВП сукупний капіталу підприємств по відношенню до ВВП з 2000 по 2006 рік зменшився з 457 до 339%. А вартісна оцінка власного капіталу відносно ВВП зменшилась з 246 до 149%. При цьому позиковий капітал знизився з 202 до 184%. Тобто має місце стрімке нарощення номінальних обсягів позичкового капіталу, у той час як власний капітал зріс лише у 1,9раза. Частка позикового капіталу у структурі пасивів підприємств з 2000 по 2006 рік збільшилась з 46,1 до 56,5%. Якщо обсяг чистого прибутку порівняно із 2001 роком збільшився у 3,8 раза, то середня оцінка активів-лише у 2 рази. Це зумовило певне підвищення показника рентабельності, але його рівень у 6-7 разів менший, ніж середня вартість процентів за кредит.

Проаналізуємо результативність роботи власного капіталу з огляду на зменшення його обсягів у складі сукупного капіталу. За розрахунком  на кожну гривню власного капіталу за результатами 2005 року отримано 6,5 копійки чистого прибутку. У 2001 році цей результат поліпшено більш ніж у 2 рази. Нарощення частки позичкового капіталу у структурі пасивів з 2002-2003 років не дає можливості підвищити рентабельність власного капіталу, який є реальним джерелом капіталізації прибутку та збільшення ресурсів інвестування на ендогенній основі.

Норма валового прибутку в цілому по економіці України за 2006 рік становила 75,2%. Таку пропорцію можна вважати цілком прийнятною.Але має місце значне коливання між галузями. Зокрема, у сільському господарстві норма валового прибутку становила 401,9%, торгівлі 167,5%, обробній промисловості 69,9% По економіці в цілому норма чистого прибутку за 2006 рік дорівнювала 26,4%. Як зазначають фахівці,такі параметри створюють потенційні можливості формування відтворювальних фінансових ресурсів[3;288].У 2006 році показник рентабельності виробництва був на рівні 3,3%,хоча світовий досвід показує, що він повинен бути 8-10%. За висновками науковців, штучне заниження рентабельності мало своїм наслідком звуження інвестицій у основний капітал, що зумовило відповідне звуження обсягів нагромадження основного капіталу та загальмувало можливість  підвищення рівня капіталізації економіки.

Аналіз показників і  стану капіталоутворення підтвердили погіршення параметрів вартісних та структурних характеристик капіталу підприємств. Для збільшення обсягів прибутків та відповідно рівня нагромадження капіталу,для України є важливим завданням нарощення вартісних величин, тобто номінальних обсягів капіталу, а також кардинальне підвищення рівня рентабельності власного капіталу. Це є ключовою позицією у процесі підвищення капіталізації економіки, розвитку фондового ринк, розширення корпоративної системи управління й організації бізнесу.

                                                       Література:

1)Євтушевський В.А, Ковальська К.В.Бутенко Н.В. Стратегія корпоративного управління.-К:Знання,2007.-287с

2)Конкурентоспроможність національної економіки/ За ред. д-ра екон. Наук Б.Є. Квасюка.-К: Фенікс,2005.-582с.