Мусіхіна Г. М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 ім. М. Туган-Барановського

Визначення факторів впливу на якість праці

На сьогодні серед найважливіших проблем ринкової економіки слід виділити підвищення якості вітчизняної продукції шляхом вирішення соціально-економічних проблем управління якістю праці.

         За сучасних умов економічної кризи питання якості праці дедалі більше привертає увагу. Для підприємств серйозною є проблема збереження кадрів, але водночас зменшення власних витрат, в тому числі і витрат на оплату праці. Тому у безвихідності відбувається скорочення штату багатьох підприємств, скорочення тривалості робочого дня (тижня), при  чому страждає велика кількість людей. Тому для підприємств важливим постає питання вибору саме якісної праці, що дозволить «вижити» в несприятливих умовах.

          Численні дослідження з питань якості праці ще недостатньо виявили науково обґрунтовану класифікацію факторів впливу на неї.

Так, одні автори визначають фактори якості праці за критерієм суб'єктивної приналежності, інші поділяють їх на об'єктивні й суб'єктивні. До об'єктивних відносять технічні, організаційні, економічні, інформаційні; до суб'єктивних — ставлення до праці, відповідальність, мотиви та стимули, працездатність, комунікабельність, стан здоров'я тощо.

Серед факторів, які здійснюють вплив на якість праці можна виділити:

1.      фактори науково-технічного рівня виробництва.

Їх значення зростає в аспекті реалізації соціально-економічних цілей, оскільки удосконалення технологій спрямоване на прогресивну зміну характеру, змісту праці та ролі людини у виробничому процесі. Останнім часом зростає роль «соціальних технологій», які спрямовані на вдосконалення технологічної системи з урахуванням збагачення змісту праці та більш повного використання трудового потенціалу працівників. Значення ролі соціальних технологій обумовлене тим, що новітні технічні досягнення, ресурсозберігаючі технології,


висока якість продукції усе більше стають залежними від трудового потенціалу працівників та якості їх праці.

Якість праці значною мірою залежить від того, які засоби виробництва має працівник, а їх рівень розвитку визначається ступенем проникнення науково-технічного прогресу у виробництво, оскільки технічні параметри обладнання і його відповідні вимоги, які висуваються сучасним етапом розвитку ринкової економіки, впливають на кінцевий результат.

2.       економічні фактори підвищення якості праці є досить значимими, оскільки від їх розвитку залежить матеріально-технічна база виробництва, однак всебічно вони не можуть визначати якість праці.

3.      соціальні фактори підвищення якості праці містять: систему підготовки і перепідготовки кадрів, систему профорієнтації, планування кар'єри, соціальні гарантії та соціальні блага.

          Система підготовки кадрів повинна бути побудована таким чином, щоб забезпечити безперервну освіту, оскільки процес морального старіння знань, особливо науково-технічних, відбувається швидше.

        Житлово-комунальні умови, медичне обслуговування, транспорт, раціональний відпочинок здійснюють опосередкований вплив на якість праці, однак шляхом своєчасного та повного відновлення фізичної, нервової, емоціональної енергії впливають на якість праці.

Тісно із соціально-економічними факторами пов'язаний основний суб'єктивний фактор — якість трудового потенціалу, який передбачає активізацію інтелектуальних, соціальних, творчих та духовних здібностей працівників.

Якість трудового потенціалу працівників характеризується, у
першу чергу, статево-віковими властивостями, рівнем здоров'я, які
визначають здатність до праці та працездатність людини. Кваліфікація працівників є основним критерієм якісної характеристики трудового потенціалу, однак у міру розвитку НТП зростає значимість знань, вмінь і навичок працівників.

         Важливим   об'єктом  державної уваги має бути фінансування заходів із підвищення якості трудового потенціалу і, як наслідок, якості праці. Збільшення інвестицій у навчальний процес дозволяє удосконалювати рівень знань і досягати високої якості праці. Слід зазначити, що система безперервного навчання і розвитку активізує у працівників потреби вищого рівня, які дозволяють досягати більш високого творчого розвитку, самовираження та духовного удосконалення. Існує стійка тенденція у людей з високим рівнем освіти до подальшого його підвищення.

Поява, розвиток та широке впровадження нових управлінських технологій, які враховують соціально-психологічні особливості сучасного працівника, сприяє виявленню та розкриттю раніше не задіяних можливостей працівників, залучення їх до управління підприємством, залучення в процеси раціоналізації та винахідництва, що впливає на якість праці.

 Підвищення якості праці є лише засобом у досягненні головної мети — забезпечення на базі якісного зростання більш повного задоволення потреб суспільства при економії ресурсів. Досягти цього результату можна лише при врахуванні та якісному ефективному використанні в комплексі всіх факторів впливу на якість праці.

Список літератури

1.Грішнова О.А. Роль держави у відтворенні людського
потенціалу // Вісник Тернопільської академії народного господарства.

Тернопіль: Економічна думка. 2001. Вип. 6. С. 120-122.

2.Карлін М.І. Проблеми використання і відтворення кадрового
потенціалу ВНЗ та можливі шляхи їх вирішення /Проблеми
формування ринкової економіки: Зб. наук, праць. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. К.: КНЕУ,
2001. —С. 403-409.

3.Тельнов А. Розробка структури впливу факторів на якість праці //Економіст.-2007.-№3.-С. 26-28.