Економічні науки 10

Шелест О.Л.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Проблеми використання сучасних інформаційних ресурсів в управлінні підприємством

 

Ефективність організаційно-економічного механізму адаптації підприємства до ринкових умов господарювання багато в чому визначається застосуванням розширеної системи моніторингу як зовнішнього, так і внутрішнього середовища підприємства. Відповідно провідне місце в цьому процесі відводиться інформації. Це випливає з того, що, по-перше, організаційно-економічний механізм у загальному являє собою сукупність різноманітних процесів, послідовностей стану або частин деякої системи, порядку визначеної економічної діяльності, по-друге, зв’язок між складовими частинами будь-якого економічного механізму здійснюється і підтримується завдяки інформації. Тобто саме аналіз відповідних інформаційних образів й визначає основу прийняття будь-яких рішень, у тому числі тих, що пов’язані з адаптацією підприємства до ринкових умов господарювання.

Незважаючи на те, що за останні роки з’явилось багато праць, пов’язаних з аналізом місця та ролі інформації в економічних процесах, актуальність таких досліджень залишається високою. Цей висновок підтверджується й тим, що досить бурхливо розвивається такий напрямок економічної науки, як інформаційна економіка, основу якого складає дослідження науки питань з економічних відносин, укладених у процесі виробництва, обміну, розподілу й споживання інформації.

Використання інформаційних технологій на промислових підприємствах націлено на раціоналізацію інформаційних процесів, підвищення їх ефективності та забезпечення керівників сучасною інформацією. Дослідження підтверджують, що найбільш важливі рішення, як правило, приймаються в умовах дефіциту часу, непередбачених ситуаціях.

Тому сучасні раціональні та ефективні математичні моделі і методи автоматизації не можуть бути використані для прийняття рішень в таких умовах.

Дослідження підтверджують також, що ефективно з економічної точки зору функціонують ті підприємства, які мають оперативну інформацію про ринкове середовище, виробництво та збут, а  саме всю необхідну інформацію про фінансово-господарську діяльність для прийняття управлінських рішень.

Ефективність організаційно-економічного механізму адаптації підприємств до ринкових умов господарювання багато в чому визначається застосуванням розширеної системи моніторингу як зовнішнього, так і внутрішнього середовища підприємства. Відповідно провідне місце  в цьому процесі відводиться інформації, а саме тому, що:

-        організаційно-економічний механізм у загальному являє собою сукупність різноманітних процесів, послідовностей стану або частин деякої системи, порядку визначеної економічної діяльності;

-        зв'язок між складовими частинами будь-якого механізму здійснюється і підтримується завдяки інформації.

 Тобто саме аналіз відповідних інформаційних образів й визначає основу прийняття будь-яких рішень, у тому числі тих, що пов’язані з адаптацією підприємства до ринкових умов господарювання.

Основні недоліки впровадження інформаційних систем прийняття рішень визначаються насамперед тим, що значна частина підприємств в Україні залишаються збитковими, а підходи раннього виявлення дисбалансу, розроблені західною наукою, придатні для підприємств, які працюють стало.

Виробництво та накопичення інформаційних ресурсів не повинно бути самоціллю, а служити засобом вирішення управлінських проблем.

До того ж в українській економіці загрози кризового характеру поки що виникають у більшості випадків за межами класичних зразків ведення господарства в розвинутих країнах.

Інформаційні ресурси підприємства як об’єкта управління характеризуються визначеною якістю та не повинні уступати якості фінансових, матеріальних і трудових ресурсів. Виходячи із сутності інформаційних ресурсів, вони сприяють ефективному використано підприємством інших ресурсів, а також створюють приємну інформаційну середу функціонування всього підприємства. Критерієм якості може бути мінімізація втрат підприємства частині  фінансових, матеріальних і трудових ресурсів, яке пов’язано з приведеною інформаціє для прийняття рішень.

Розгляд взаємозв’язку зовнішніх і внутрішніх впливів на організаційно-економічний механізм організації підприємств дозволив визначити інформацію як складову такого механізму. При цьому запропонована процедура визначення кількісної оцінки кожного елемента структури інформаційного образу дозволяє удосконалити та побутувати більш адекватні  моделі адаптації підприємства. Як напрямок подальших досліджень слід вказати доцільність встановлення структури інформації на кожному стані реалізації управлінських рішень відповідно до функціональних напрямків загально механізму адаптації підприємства до сучасних умов господарювання. Процес прийняття рішень базується на трансформації інформаційних ресурсів управлінського об’єкта, є саме рішення направлене на ефективне використання виробничих ресурсів. Чим ефективніше використовуються інформаційні ресурси, тим саме найбільш об’єктивні і цілеспрямовані управлінські рішення.