Економічні науки/ Облік і аудит

Гончаренко Наталія Володимирівна

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА МЕТОДИЧНИХ ЗАСАД ОБЛІКУ АКТИВІВ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ВІДПОВІДНО ДО П(С)БО 7 «ОСНОВНІ ЗАСОБИ», 9 «ЗАПАСИ» ТА 30 «БІОЛОГІЧНІ АКТИВИ»

 

Основними засобами виробництва в сільському господарстві виступають живі організми, а саме рослини і тварини, діяльність яких в більшій мірі залежить від біологічних характеристик та природного середовища, ніж від людського впливу. Таким чином, прийняття обґрунтованих управлінських рішень з оперативного і стратегічного управління аграрним підприємством, оптимізації його витрат та відповідно забезпечення конкурентоспроможності продукції безпосередньо залежить від наявності повної і достовірної облікової інформації щодо якісних та кількісних характеристик таких активів.

З початку 2007 р. методологічні засади формування інформації у бухгалтерському обліку про біологічні активи сільськогосподарських підприємств регулюються нормами Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи». Відповідно до нього біологічні активи – це рослина або тварина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську та/або додаткові біологічні активи, а також приносити в інший спосіб економічні вигоди. Наведений вище термін свідчить, що до запровадження стандарту та виділення активів сільського господарства в окрему облікову групу, їх бухгалтерський облік здійснювався відповідно до загальних методологічних принципів обліку оборотних та необоротних активів, які регулюються П(С)БО 9 «Запаси» та П(С)БО 7 «Основні засоби».

Аналіз зазначених вище стандартів, які регулюють бухгалтерський облік активів показав, що методичні засади, запроваджені П(С)БО 30 «Біологічні активи», мають ряд суттєвих відмінностей, які вимагають перебудови системи обліку як на окремому підприємстві, так і національному рівні зокрема (табл. 1).

Таблиця 1.

Порівняльна характеристика П(С)БО 7 «Основні засоби», П(С)БО 9 «Запаси» та П(С)БО 30 «Біологічні активи»

№ п/п

Положення

Методологічні засади бухгалтерського обліку активів сільського господарства відповідно до П(С)БО 7 і П(С)БО 9

Методологічні засади бухгалтерського обліку активів сільського господарства відповідно  до П(С)БО 30 «Біологічні активи»

П(С)БО 7 «Основні засоби»

П(С)БО 9 «Запаси»

1

Умови визнання активом

Імовірність отримання економічних вигод в майбутньому

Вартість може бути достовірно визначена

2

Класифікація активів

Робоча і продуктивна худоба, багаторічні насадження

Тварини на вирощуванні і відгодівлі, незавершене виробництво

Довгострокові і короткострокові біологічні активи рослинництва і тваринництва оцінені за:

справедливою вартістю,

первісною вартістю.

Незрілі біологічні активи

3

Оцінка активів:

 

3.1

Придбання

За первісною вартістю

3.2

Виготовлення безпосередньо на підприємстві (первісне визнання)

За собівартістю визначеною відповідно до вимог П(С)БО 9 «Запаси» і П(С)БО 16 «Витрати»

За виробничою собівартістю, розрахованою відповідно до вимог П(С)БО 16 «Витрати»

Біологічні активи та сільськогосподарська продукція – за справедливою вартістю зменшеною на витрати на місці продажу

3.3

Внесення до статутного капіталу

За справедливою вартістю

3.4

Безоплатно отримані

За справедлива вартістю

 

3.5

Придбані в результаті обміну на подібні активи

Залишкова або справедлива вартість

Балансова або справедлива вартість

-

3.6

Переоцінка активів на дату річного і проміжного балансу

За найменшою з двох оцінок: первісною вартістю або чистою вартістю реалізації

Визначається множенням відповідно первісної вартості і суми зносу об’єкта основних засобів на індекс переоцінки, який розраховується діленням справедливої вартості на  залишкову вартість

За справедливою вартістю

4

Визначення фінансових результатів сільськогосподарської діяльності

Визначались відповідно до вимог П(С)БО 16 «Витрати» та П(С)БО 15 «Доходи»

Фінансовий результат визначається як сума:

фінансового результату від первісного визнання, сільськогосподарської продукції та біологічних активів оцінених за справедливою вартістю та фінансового результату від зміни справедливої вартості на дату балансу.

Таким чином, основні зміни в методиці бухгалтерського обліку активів сільського господарства, запроваджені П(С)БО 30 «Біологічні активи», полягають у: розширенні об’єктів обліку активів аграрного виробництва, поширенні застосування справедливої вартості, як основної оцінки біологічних активів та сільськогосподарської продукції, а також у впровадженні  розрахунку фінансового результату від первісного оприбуткування сільськогосподарської продукції, незалежно від її подальшої реалізації.

 

Література:

1.          Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 „Запаси”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999р. № 246.

2.          Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи», затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2005 № 709;

3.          Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Запаси», затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92.